logo

O peníze zase až tak nejde

Výsledky unikátního červnového průzkumu o strategii investování do informačních technologií představily společnosti Fujitsu-Siemens Computers a vydavatelství IDG Czech. Shodným dotazníkem bylo osloveno bezmála 1000 IT manažerů a finančních ředitelů 500 největších českých firem.

Jedním z jeho hlavních cílů bylo zjistit, zda a jak se liší přístup IT manažerů a finančních ředitelů k investicím do IT. Velmi povzbudivé je zjištění, že peníze nejsou při plánování investic do IT tím nejdůležitějším kritériem. "Výsledky ukazují na vysokou vyspělost trhu IT v České republice," říká Tomáš Rutrle, generální ředitel společnosti Fujitsu-Siemens Computers. "Důraz kladený respondenty na spolehlivost, kvalitu servisu a pověst dodavatele nás ujistil o tom, že hodnoty, na kterých stavíme vlastní odbytovou strategii, jsou správné," dodal.

"Ukázalo se, že tradiční média, zejména v oboru IT, nejsou zdaleka mrtvá," říká Jana Pelikánová, generální ředitelka IDG Czech. "Při rozhodování o nákupu informačních systémů se však finanční ředitelé i IT manažeři opírají o ta média, která o nich přinášejí relevantní informace."

V internetovém průzkumu se s jeho autory o své zkušenosti a názory na investice do IT podělilo celkem 124 ředitelů IT a 93 finančních ředitelů z 500 nejvýznamnějších českých podniků. Přestože jsou tyto dvě pozice ve firemní hierarchii často vnímány jako protichůdné, v řadě názorů se jejich zástupci pozoruhodně shodli. Příjemným překvapením je například shodné zařazení nefinančních kritérií, jako zvýšení produktivity práce nebo spokojenosti zákazníků, před čistě finanční parametry plánovaných investic.

Obě skupiny si také už nedokážou představit provoz firmy bez využití informačních technologií a nejvíce se obávají jejich fatálního selhání či napadení. A pokud jde o budoucnost trhu s informačními technologiemi, IT manažeři i finanční ředitelé se opět shodují: maximální zabezpečení systému bude i nadále patřit k prioritám, ať to stojí, co to stojí.

Článek ze dne 30. srpna 2007 - čtvrtek

Další články od Fujitsu Siemens Computers s.r.o.