logo

Otisky už nesnímá jen policie

Podle nařízení Evropské rady č. 2252/2004 musí i Česká republika vydávat nové cestovní pasy s biometrickými prvky. K dosavadní praxi tedy českým úřadům od 1. dubna 2009 přibyla povinnost ukládat k digitální fotografii navíc i digitalizovaný otisk prstu.

Proto bylo v ČR vybaveno 227 pověřených obecních úřadů ultramoderním zařízením na bezinkoustové snímání otisků prstů. Zakázku realizovala Státní tiskárna cenin se svými partnery, mezi které patří společnost Fujitsu Technology Solutions (FTS). Pro obsluhu digitálních snímačů FTS proškolila více než 1200 úředníků pověřených obecních úřadů. Technickou podporu poskytují úředníkům na obecních úřadech technici FTS na speciální poradenské lince.

"Jde o zvýšení bezpečnosti mezinárodního cestovního ruchu i cestovatelského komfortu," říká Tomáš Rutrle, generální ředitel Fujitsu Technology Solutions. "Technické řešení zaručuje nejen čisté a rychlé snímání otisků prstů, ale zejména také jejich bezpečnou digitalizaci a ukládání do cestovních dokladů plně zabezpečených proti jakémukoliv zneužití otisků pro jiné účely," doplnil Tomáš Rutrle.

Snímání otisku prstu probíhá na digitálním snímači bez použití barvy a digitalizovaný otisk je pak uložen spolu s fotografií na speciálním čipu přímo v cestovním dokladu. Biometrická data obrazu obličeje se na cestovní doklady umisťují již od září 2006 a rozšíření o otisky prstů dále snižuje možnost padělání. Veškeré biometrické údaje na čipu jsou kódovány a přečíst je může pouze autorizované čtecí zařízení.

Fujitsu Technology Solutions je nástupcem Fujitsu Siemens Computers a je přední světovou počítačovou společností, která nabízí jedno z nejúplnějších portfólií produktů a služeb v oblasti výpočetní techniky, a proto byla vybrána jako dodavatel a garant sofistikované technologie pro bezinkoustové snímání otisků prstů.

Článek ze dne 13. července 2009 - pondělí

Další články od Fujitsu Siemens Computers s.r.o.