logo Fujitsu Technology Solutions s.r.o.

Superpočítač K: nejvýkonnější počítač na světě od Fujitsu a RIKEN

Společnosti RIKEN a Fujitsu sestavily nejvýkonnější počítač na světě - superpočítač K a obsadily první místo v žebříčku TOP500, který byl zveřejněn na 26. mezinárodní konferenci superpočítačů (ISC 11) konané v německém Hamburku.

Počítačový systém K, který zabodoval v žebříčku TOP500, je v současnosti ve fázi konfigurace. Skládá se z 672 počítačových jednotek (racků) vybavených celkem 68544 procesory. Tento zatím nedokončený systém si své místo na čele žebříčku TOP500 vysloužil tím, že ve srovnávacím testu LINPACK dosáhl s hodnotou 8162 petaflopsů (kvadrilionů operací v plovoucí desetinné čárce za sekundu) nejvyššího výkonu na světě. Kromě toho se tento systém vyznamenal vysokým standardem výpočetní účinnosti s hodnotou 93,0 %. Stalo se tak poprvé od června 2004, kdy první místo v žebříčku TOP500 obsadil japonský superpočítač zvaný Earth Simulator.

Historie

Společnosti RIKEN a Fujitsu spolupracují na vývoji superpočítače K s cílem zpřístupnit jej uživatelům do listopadu 2012 v rámci iniciativy High-Performance Computing Infrastructure (HPCI) vedené japonským ministerstvem školství, kultury, sportu, vědy a techniky (MEXT). Superpočítač K bude tvořen více než 800 počítačovými jednotkami, z nichž každá bude vybavena extrémně rychlými a energeticky úspornými procesory, které využívají síť schopnou ohromného počtu vzájemných propojení. Tento superpočítačový systém spojuje špičkové technologie zaměřené na vysoký výkon a vysokou spolehlivost.

Test výkonu systému ve fázi konfigurace byl proveden měřením rychlosti superpočítače K pomocí srovnávacího testu LINPACK. Výsledky tohoto testu umístily systém do čela 37. vydání žebříčku nejrychlejších superpočítačů světa TOP500. Žebříček TOP500 byl poprvé sestaven v roce 1993 a v současnosti je aktualizován dvakrát ročně - v červnu a listopadu.

Výkon a budoucnost superpočítače K

Ve srovnávacím testu LINPACK spuštěném na části systému, který v konfigurovaném superpočítači K zaměstnává 68544 procesorů, dosáhl systém nejvyšší výkon na světě - 8162 petaflopsů. Tímto výkonem si systém vysloužil první místo v žebříčku TOP500. Avšak nejen to - v oblasti největších superpočítačů světa dosáhl výjimečně vysoké výpočetní účinnosti 93,0 %. Úspěchu bylo dosaženo díky tomu, že superpočítač K integruje ohromný počet procesorů, schopnost vzájemného propojení jednotlivých procesorů a software, který dokáže v tomto hardwaru probudit nejvyšší výkon.

Jakmile bude v roce 2012 dokončena konfigurace superpočítače K, měl by v testu LINPACK dosáhnout výkonu 10 petaflopsů. Systém bude široce využíván v nejrůznějších vědeckých oborech, kde by měl přispět k získání výzkumných výsledků světového významu. Superpočítač K je produktem výlučně japonského úsilí, od výzkumu a vývoje procesorů až po návrh a výrobu systému. Očekává se, že superpočítač K bude mít přelomový vliv v takových oborech, jako je výzkum globálního klimatu, meteorologie, prevence před přírodními katastrofami či lékařství, a přispěje k vytvoření prosperující, bezpečné společnosti. Společnosti RIKEN a Fujitsu budou neúnavně pokračovat na přípravách produktivního nasazení systému v roce 2012.

"Jsem šťastný, že jsme navzdory velkému zemětřesení na východě Japonska dosáhli tohoto výsledku, za kterým stojí nezměrné úsilí všech zúčastněných. Jsem upřímně vděčný především našim partnerům z oblasti Tohoku za jejich nasazení při pravidelné dodávce součástek, přestože byli sami postiženi přírodní katastrofou. Spojení statisíců součástek a rychlé uvedení takto rozsáhlého počítačového systému, které by bylo téměř nerealizovatelné s využitím konvenčních technologií, vyžaduje neuvěřitelnou spolehlivost. Věřím, že tato spolehlivost je skutečným vrcholem japonské výroby. Nehodláme usnout na vavřínech a ztratit z očí svůj cíl, kterým je cesta vpřed. Budeme pokračovat ve vývoji tohoto systému, a jakmile jej dokončíme, využijeme superpočítače K k dosažení všech cílů, které nám umožní," říká Michiyoshi Mazuka, ředitel a hlavní jednatel společnosti Fujitsu Limited.

"Rád bych vyjádřil svou hlubokou vděčnost všem, počínaje našimi kolegy ve vývoji z partnerské společnosti Fujitsu Limited, kteří tak neúnavně pracovali na stavbě superpočítače K navzdory náročným podmínkám po velkém zemětřesení na východě Japonska. Je báječné, že se s nimi o tento okamžik můžeme podělit. Pevně věřím, že síla a houževnatost prokázaná v průběhu tohoto projektu umožní také obnovit zdevastovanou oblast Tohoku. Naším cílem je dokončit tento projekt do června příštího roku. Naše nezdolné nasazení při údržbě a provozu systému nepovolí, takže se těším na skvělé výsledky, kterých dosáhneme, jakmile tento nejvýkonnější superpočítač na světě zpřístupníme uživatelům na celém světě," doplňuje Ryoji Noyori, prezident společnosti RIKEN

O společnosti RIKEN

Posláním společnosti RIKEN je komplexní výzkum v oblasti vědy a techniky (s výjimkou humanitních a společenských věd) v souladu s „ustanovením společnosti RIKEN“ a zveřejňování výsledků vlastního vědeckého výzkumu a technologických pokroků. Společnost RIKEN provádí experimentální výzkum na vysoké úrovni v celé řadě oborů, mezi které patří fyzika, chemie, lékařské vědy, biologie a strojírenství, a zabývá se jak základním výzkumem, tak praktickými aplikacemi. Společnost RIKEN byla založena v roce 1917 jako soukromá nadace pro výzkum. V roce 2003 se přetransformovala v nezávislou správní instituci spadající pod japonské ministerstvo školství, kultury, sportu, vědy a techniky.

Článek Fujitsu Technology Solutions s.r.o. ze dne čtvrtek 21. července 2011

Další články od Fujitsu Technology Solutions s.r.o.

Minipočítač s modulární konstrukcí a mnoha možnostmi montáže

Evropské firmy nejsou připravené na trend umělé inteligence

Nový obchodní model flexibilního cloudu Fujitsu

Serverové řešení Fujitsu pro VMware EVO: RAIL

Pracovní stanice Fujitsu CELSIUS posouvají grafický výkon na novou úroveň

Fujitsu má dotykový ultrabook s procesory IC 4. generace

Fujitsu zlevní datová úložiště ETERNUS DX S2 až o 30 procent

Fujitsu představuje inteligentní serverovou páteřní technologii pro datová centra

Fujitsu Cloud End User Protect s využitím technologie cloudého řešení od Symantec

Fujitsu doplnilo své rostoucí globální cloudové portfolio o správu IT jako službu

Fujitsu Server PRIMERGY - inteligentní serverová páteřní technologie pro datová centra

Komplexní strategie Fujitsu v oblasti globálního cloudu

Úložiště Fujitsu ETERNUS DX navyšuje výkon až o 50 procent a překonává hranici 1000000 IOPS

Spolehlivá stolní zařízení Fujitsu

Fujitsu vnáší do HPC jednoduchost a cenovou dostupnost

Nová řada zeřízení Fujitsu Long Lifecycle

Žhavé novinky na roadshow Fujitsu IT Future 2013

Kamenná prodejna zůstává centrálním místem setkávání se zákazníky

Elektronická archivace Fujitsu SecDocs s certifikací české i evropské legislativy

Fujitsu IT Future 2013

Nový akční plán skupiny Fujitsu pro ochranu životního prostředí

Cloudové služby Fujitsu posilují akvizicí RunMyProcess

SPARC servery Fujitsu M10

Fujitsu Power Appliance pro platformu SAP HANA

Biometrická autentizace Fujitsu PalmSecure

Notebooky Fujitsu LIFEBOOK E s podporou podnikové mobility

Clusterový server Fujitsu PRIMERGY CX420 chrání firemní aplikace

Energetický audit podle požadavků EU

Novinky Fujitsu na veletrhu CeBIT

Tablet Fujitsu Stylistic M702 se zvýšenou odolností

Marian Korčák posiluje tým Fujitsu

Fujitsu posouvá obchodní model ke službám a řešením

Statistika zákaznického servisu Fujitsu za rok 2012

NAS servery CELVIN pro malé a středně velké firmy

Fujitsu FUTRO Z220: tenký klient s vysokým výkonem v malém provedení

Stolní zařízení Fujitsu X Line s integrací dotykového uživatelského rozhraní

FlexFrame Orchestrator pro správu infrastruktury datových center

Energetický audit Eco Track jako cloudová služba

Fujitsu Forum představilo budoucnost IT

Chytrý obojek s podporou cloudových služeb Fujitsu

Nové portfolio produktů Fujitsu s Windows 8

Robot Tódai: Fujitsu se podílí na projektu vývoje umělé inteligence

Servery PRIMERGY s OS Windows Server 2012

Fujitsu představuje nové portfolio notebooků LIFEBOOK 2012

Servery Fujitsu PRIMERGY stále vládnou světu virtualizace

Notebook LIFEBOOK P772/E s komponenty po recyklaci CD a DVD

Unikátní senzor identifikace osob od Fujitsu skenuje žíly v dlani

DynamicFabric: inovativní technologie optimalizuje síťovou infrastrukturu a pružnost serverů

Navigační systém pro nevidomé

Server PRIMERGY RX500 S7 s výkonem čtyřpaticového serveru a efektivitou dvoupaticového řešení