logo

Superpočítač K: nejvýkonnější počítač na světě od Fujitsu a RIKEN

Společnosti RIKEN a Fujitsu sestavily nejvýkonnější počítač na světě - superpočítač K a obsadily první místo v žebříčku TOP500, který byl zveřejněn na 26. mezinárodní konferenci superpočítačů (ISC 11) konané v německém Hamburku.

Počítačový systém K, který zabodoval v žebříčku TOP500, je v současnosti ve fázi konfigurace. Skládá se z 672 počítačových jednotek (racků) vybavených celkem 68544 procesory. Tento zatím nedokončený systém si své místo na čele žebříčku TOP500 vysloužil tím, že ve srovnávacím testu LINPACK dosáhl s hodnotou 8162 petaflopsů (kvadrilionů operací v plovoucí desetinné čárce za sekundu) nejvyššího výkonu na světě. Kromě toho se tento systém vyznamenal vysokým standardem výpočetní účinnosti s hodnotou 93,0 %. Stalo se tak poprvé od června 2004, kdy první místo v žebříčku TOP500 obsadil japonský superpočítač zvaný Earth Simulator.

Historie

Společnosti RIKEN a Fujitsu spolupracují na vývoji superpočítače K s cílem zpřístupnit jej uživatelům do listopadu 2012 v rámci iniciativy High-Performance Computing Infrastructure (HPCI) vedené japonským ministerstvem školství, kultury, sportu, vědy a techniky (MEXT). Superpočítač K bude tvořen více než 800 počítačovými jednotkami, z nichž každá bude vybavena extrémně rychlými a energeticky úspornými procesory, které využívají síť schopnou ohromného počtu vzájemných propojení. Tento superpočítačový systém spojuje špičkové technologie zaměřené na vysoký výkon a vysokou spolehlivost.

Test výkonu systému ve fázi konfigurace byl proveden měřením rychlosti superpočítače K pomocí srovnávacího testu LINPACK. Výsledky tohoto testu umístily systém do čela 37. vydání žebříčku nejrychlejších superpočítačů světa TOP500. Žebříček TOP500 byl poprvé sestaven v roce 1993 a v současnosti je aktualizován dvakrát ročně - v červnu a listopadu.

Výkon a budoucnost superpočítače K

Ve srovnávacím testu LINPACK spuštěném na části systému, který v konfigurovaném superpočítači K zaměstnává 68544 procesorů, dosáhl systém nejvyšší výkon na světě - 8162 petaflopsů. Tímto výkonem si systém vysloužil první místo v žebříčku TOP500. Avšak nejen to - v oblasti největších superpočítačů světa dosáhl výjimečně vysoké výpočetní účinnosti 93,0 %. Úspěchu bylo dosaženo díky tomu, že superpočítač K integruje ohromný počet procesorů, schopnost vzájemného propojení jednotlivých procesorů a software, který dokáže v tomto hardwaru probudit nejvyšší výkon.

Jakmile bude v roce 2012 dokončena konfigurace superpočítače K, měl by v testu LINPACK dosáhnout výkonu 10 petaflopsů. Systém bude široce využíván v nejrůznějších vědeckých oborech, kde by měl přispět k získání výzkumných výsledků světového významu. Superpočítač K je produktem výlučně japonského úsilí, od výzkumu a vývoje procesorů až po návrh a výrobu systému. Očekává se, že superpočítač K bude mít přelomový vliv v takových oborech, jako je výzkum globálního klimatu, meteorologie, prevence před přírodními katastrofami či lékařství, a přispěje k vytvoření prosperující, bezpečné společnosti. Společnosti RIKEN a Fujitsu budou neúnavně pokračovat na přípravách produktivního nasazení systému v roce 2012.

"Jsem šťastný, že jsme navzdory velkému zemětřesení na východě Japonska dosáhli tohoto výsledku, za kterým stojí nezměrné úsilí všech zúčastněných. Jsem upřímně vděčný především našim partnerům z oblasti Tohoku za jejich nasazení při pravidelné dodávce součástek, přestože byli sami postiženi přírodní katastrofou. Spojení statisíců součástek a rychlé uvedení takto rozsáhlého počítačového systému, které by bylo téměř nerealizovatelné s využitím konvenčních technologií, vyžaduje neuvěřitelnou spolehlivost. Věřím, že tato spolehlivost je skutečným vrcholem japonské výroby. Nehodláme usnout na vavřínech a ztratit z očí svůj cíl, kterým je cesta vpřed. Budeme pokračovat ve vývoji tohoto systému, a jakmile jej dokončíme, využijeme superpočítače K k dosažení všech cílů, které nám umožní," říká Michiyoshi Mazuka, ředitel a hlavní jednatel společnosti Fujitsu Limited.

"Rád bych vyjádřil svou hlubokou vděčnost všem, počínaje našimi kolegy ve vývoji z partnerské společnosti Fujitsu Limited, kteří tak neúnavně pracovali na stavbě superpočítače K navzdory náročným podmínkám po velkém zemětřesení na východě Japonska. Je báječné, že se s nimi o tento okamžik můžeme podělit. Pevně věřím, že síla a houževnatost prokázaná v průběhu tohoto projektu umožní také obnovit zdevastovanou oblast Tohoku. Naším cílem je dokončit tento projekt do června příštího roku. Naše nezdolné nasazení při údržbě a provozu systému nepovolí, takže se těším na skvělé výsledky, kterých dosáhneme, jakmile tento nejvýkonnější superpočítač na světě zpřístupníme uživatelům na celém světě," doplňuje Ryoji Noyori, prezident společnosti RIKEN

O společnosti RIKEN

Posláním společnosti RIKEN je komplexní výzkum v oblasti vědy a techniky (s výjimkou humanitních a společenských věd) v souladu s „ustanovením společnosti RIKEN“ a zveřejňování výsledků vlastního vědeckého výzkumu a technologických pokroků. Společnost RIKEN provádí experimentální výzkum na vysoké úrovni v celé řadě oborů, mezi které patří fyzika, chemie, lékařské vědy, biologie a strojírenství, a zabývá se jak základním výzkumem, tak praktickými aplikacemi. Společnost RIKEN byla založena v roce 1917 jako soukromá nadace pro výzkum. V roce 2003 se přetransformovala v nezávislou správní instituci spadající pod japonské ministerstvo školství, kultury, sportu, vědy a techniky.

Článek ze dne 21. července 2011 - čtvrtek

Další články od Fujitsu Technology Solutions s.r.o.

Fujitsu mezi 100 největšími inovátory světa

Fujitsu P23T-6 FPR 3D: první profesionální duální displej pro 2D a 3D zobrazení

ETERNUS DX S2: flexibilní datový sejf od Fujitsu

PRIMERGY TX100 S3: nové servery Fujitsu šité na míru malým podnikům

ETERNUS CS800 S3: datové úložiště Fujitsu pro rychlé a cenově dostupné ukládání dat z disku na disk

Fujitsu Fórum představilo flexibilní a na cloudu založené IT

Simulátor Fujitsu snižuje celkovou spotřebu energie datových center

Fujitsu ETERNUS DX60 S2: ideální datové úložiště pro malé a střední firmy

ETERNUS CS800: nové datové úložiště Fujitsu

Fujitsu Convergence Services Platform dokáže zužitkovat velké objemy dat

STYLISTIC Q550: bezpečný tablet pro profesionály od Fujitsu

Sdílená výpočetní pracoviště Fujitsu snižují náklady na IT

Fujitsu výhradním dodavatelem ICT služeb pro Policii Severního Irska

IT služby pro McDonalds ve Velké Británii a Irsku zajistí Fujitsu

LIFEBOOK SH531: notebook Fujitsu s vysokým výkonem za nízkou cenu

Servery Fujitsu PRIMERGY dlouhodobě mezi nejvýkonnějšími servery na světě

Superpočítač K: nejvýkonnější počítač na světě od Fujitsu a RIKEN

Fujitsu CELSIUS W150: první pracovní stanice s Cold Plug konektorem

Fujitsu představuje nové systémy privátních cloudů

Fujitsu LIFEBOOK: nové modely zvyšují produktivitu vytížených profesionálů

Fujitsu Bay: projektor zabudovaný přímo do notebooku Lifebook

Fujitsu ETERNUS DX S2: nová generace řešení pro flexibilní správu dat

LIFEBOOK P771: Fujitsu rozšiřuje nabídku high-end notebooků

Podpora Backup Exec pro datová úložiště ETERNUS a servery PRIMERGY

Fujitsu je novým členem konsorcia GreenTouch

Cloudové služby pro Toyotu zajistí Fujitsu

Testy VMware potvrzují nejvyšší výkon serverů Fujitsu PRIMERGY

Fujitsu a Oracle rozšiřují partnerství o společný vývoj platformy SPARC

Multimediální a foto služby na babysmile24.de zkvalitní Fujitsu cloudové řešení

Strategická aliance Fujitsu a Boeing podpoří zavedení RFID a CMB do oblasti údržby letadel

Radek Sazama: nový ředitel Fujitsu ČR