logo TP-LINK Czech, s. r. o.

WiFi 7 představuje budoucnost bezdrátového připojení

Pokud patříte mezi náročné uživatele internetu a vyžadujete maximální stabilitu i současný streaming videa na více zařízeních současně, pak jistě uvítáte podrobnější představení WiFi 7 - dosud nejrychlejšího standardu bezdrátové sítě, který je provozován v pásmech 2,4, 5 a 6 GHz.

Zatímco WiFi 6 byla postavena v reakci na rostoucí počet zařízení na světě, cílem WiFi 7 je poskytovat maximální rychlosti pro každé zařízení s vyšší účinností. Pokud se potýkáte s neustálým ukládáním do vyrovnávací paměti, zpožděním nebo přetížením, router WiFi 7 pro vás bude nejlepším řešením.

WiFi 7 slibuje, že uživatelé vůbec poprvé v historii nepocítí rozdíl mezi drátovým a bezdrátovým připojením k internetu.

WiFi 7 (známé také jako IEEE 802.11be) zavádí ultra-širokou šířku pásma 320 MHz, 4096-QAM, Multi-RU a Multi-Link Operation, které poskytují rychlosti 4,8x rychlejší než WiFi 6 a 13x rychlejší než WiFi 5.

Zároveň přináší zvýšenou kapacitu a lepší efektivitu. Bude také podporovat nejnovější technologie, jako je streamování v 8K, virtuální a rozšířenou realitu a internet věcí (IoT).

Pro uživatele znamená využívání WiFi 7 kvalitativní rozdíl, a to zejména při datově náročných operacích nebo při využívání velkého množství připojených zařízení současně. WiFi 7 je zároveň tím pravým standardem pro vstup do světa rozšířené a virtuální reality.

Ještě vyšší rychlosti a větší kapacita

Jedním z nejvýznamnějších vylepšení WiFi 7 je její rychlost. Ve srovnání se stávajícím standardem WiFi 6 bude WiFi 7 až 4,8x rychlejší, její teoretická propustnost bude činit až 46 Gb/s. Latence bude nižší a díky 320 MHz širokému kanálu v 6 GHz pásmu a MLO (Multi-Link Operation) poskytne WiFi 7 až 5x větší kapacitu sítě pro připojená zařízení. To znamená, že si můžete stáhnout celý HD film během několika sekund.

WiFi 7 využívá technologii nazvanou OFDMA, která umožňuje více zařízením sdílet stejný kanál bez rušení, díky čemuž můžete mít k WiFi síti připojeno více zařízení, aniž by došlo ke snížení rychlosti nebo výkonu.

Vylepšená účinnost WiFi 7

WiFi 7 také slibuje vyšší efektivitu než její předchůdci. Využívá totiž technologii zvanou Target Wake Time (TWT), která umožňuje zařízením naplánovat, kdy se probudí a začnou vysílat data.

To snižuje množství času, které zařízení tráví komunikací se směrovačem, čímž se sníží spotřeba energie a prodlouží životnost baterie zařízení.

Zařízení s podporou WiFi 7

Stejně jako u každé nové technologie bude nějakou dobu trvat, než se WiFi 7 rozšíří. Přední světoví výrobci však již představili první modely routerů i mesh systémů nebo přístupových bodů s tímto standardem. Jako první na světě tak učinil TP-Link se svými produkty Archer BE550, Archer BE800, Deco BE85, nebo Deco BE65.

Hned na začátku je však potřeba se rozhodnout, zda vám stačí klasický WiFi router nebo mesh systém, což se hodí zejména u velkých bytů a domů, kde díky použití více jednotek dochází k distribuci signálu rovnoměrně po celém po celém prostoru a přístroje, které jsou v pohybu, typicky mobilní telefony a tablety, se tak vždy automaticky připojují k jednotce s aktuálně nejvyšší přenosovou rychlostí.

Pokud plánujete upgrade bezdrátové sítě, rozhodně se vyplatí zvolit rovnou to nejlepší řešení, které je aktuálně na trhu dostupné.

Router Archer BE550

Designově unikátní router Archer BE550 vám poskytne nadstandardní služby a robustní ochranu. Díky rychlosti až 9214 Mb/s lze uskutečňovat videokonference v nejvyšší kvalitě, hrát ty nejnáročnější herní tituly online, ale i obsluhovat aplikace s rozšířenou nebo virtuální realitou.

Model disponuje pěti 2,5 Gb/s (4x LAN, 1x WAN) porty pro plnohodnotnou multigigabitovou konektivitu pro maximální rychlost domácího internetu. Jeden takový port má až 2,5x vyšší rychlost než klasické ethernetové porty.

Samozřejmostí je i port USB 3.0. Šest interních antén zesilujících signál pro bezdrátové připojení je rafinovaně ukryto na těle přístroje, aniž by byly vidět a jakkoliv překážely.

Navíc router podporuje technologii EasyMesh a ochranu TP-Link HomeShield.

Router Archer BE800

Ještě vyšších rychlostí dosahuje router Archer BE800, konkrétně až 19 Gb/s. Naplno tak využijete vše od smartphonů až po IP kamery. Bleskové stahování, stejně jako streamování v 8K nebo online hraní zvládne hravě najednou, aniž byste okusili jakoukoliv prodlevu.

Designově povedený model je zároveň vybaven širokou škálou portů. Nechybí dva 10 G WAN/LAN porty, z nichž je jeden klasický RJ45 a druhý je kombinovaný RJ45/SFP+ pro optické i měděné kabely.

Další čtyři 2,5 G porty a jeden USB 3.0 port představují optimální řešení pro zajištění funkčnosti celé domácí sítě. Osm integrovaných antén s podporou technologie Beamforming se pak stará o silné bezdrátové připojení s minimálním rušením.

Unikátní LED displej na čele routeru dokáže zobrazit více jak 3000 grafických symbolů od počasí, přes aktuální čas až po emotikony. Samozřejmostí je podpora již zmiňovaných technologií EasyMesh a TP-Link HomeShield.

Mesh systémy Deco BE65 a Deco BE85

Technologii WiFi 7 podporují i mesh systémy Deco BE65 a Deco BE85, jejichž hlavní předností je schopnost vytvořit sjednocenou síť s jedním názvem a heslem, kterou může využívat až 200 zařízení včetně produktů chytré domácnosti.

Oba modely využívají systému propojených jednotek a díky vzájemné komunikaci dokáží vytvořit silnou a flexibilní backhaul síť současně přijímající i odesílající data, která může fungovat bezdrátově nebo po kabelu. Spolehlivě tak vytvoříte kvalitní pokrytí i v takzvaných mrtvých bodech, což jsou třeba vzdálené kouty v prvním patře domácnosti.

Jednotky se prodávají jednotlivě nebo jako balení po dvou kusech a jsou kompatibilní i se staršími modely Deco. Poskytují rychlost připojení až 9214 Mb/s, resp. 19 Gb/s dle typu.

Další články k tématům - Archer - IoT - LAN - mesh systém - OFDMA - RJ45 - router - streaming - USB - videokonference - virtuální realita - WAN - WifFi 6 - WiFi 7

Článek TP-LINK Czech, s. r. o. ze dne čtvrtek 6. června 2024

Další články od TP-LINK Czech, s. r. o.