logo expert ČR, s.r.o.

Trend zájmu Čechů o zařízení pro chytrou domácnost posiluje

S rychlým rozvojem technologií a dostupnějšími cenami volí pohodlnou a inteligentní vládu nad spotřebiči stále více českých domácností. Právě taková elektronika bude často i dárkem pro letošní Vánoce.

Díky stupňující se konkurenci, širší nabídce a technologickému pokroku jsou elektro spotřebiče a další prvky chytré domácnost cenově dostupnější než před několika lety. Poměr cena - výkon je už v současnosti zajímavý pro mnohem širší klientelu. Například chytré pračky, které lze na dálku ovládat a programovat přes aplikaci v telefonu, jsou k dostání již od 12 tisíc korun, což je pouze o tisíc více než bez tohoto chytrého vybavení.

Zatím největší zájem o zboží z kategorie chytré domácnosti je mezi lidmi o celkové zabezpečení domu, tedy o dohlížecí kamery, senzory pohybu, dveří a oken. Tato zařízení jsou součástí celé sady, kde jsou jednotlivé produkty navzájem propojené a kompletně se jednoduše ovládají přes aplikaci v mobilu.

Do této sady patří například také chytré zásuvky, díky nimž lze ovládat další spotřebiče nebo sledovat spotřebu energie. V řetězci Expert Elektro lze takovou zásuvku pořídit za 1200 Kč. Jen o stovku víc stojí domácí kamera s mikrofonem a detekcí pohybu nebo bezpečnostní senzor dveří a oken. Na 1800 Kč pak vyjde senzor hlídající únik vody.

Chytrá domácnost tak dokáže šetřit nejen čas, ale také nervy majitele bytu či rodinného domu. Například když se blíží bouřka, dům se automaticky postará o vytažení žaluzií a stáhne markýzy, aby nedošlo k jejich poškození větrem. Odpadnou také starosti kvůli žehličce, která možná zůstala nedopatřením zapnutá, protože dům sám od sebe vypne elektrické obvody.

Totéž se týká rizika vytopení kvůli poruše pračky nebo myčky. Dům se postará také o závlahu zahrady, nahraje oblíbený seriál nebo třeba spínáním osvětlení a žaluzií nasimuluje vaši přítomnost v domě.

Na popularitě získávají i další inteligentní elektrické spotřebiče, které lze zapnout pohybem prstu po displeji smartphonu nebo je na dálku vypnout po odchodu z domu.

V tomto segmentu je zájem například o inteligentní kávovary - pomocí aplikace si připravíte ranní kávu přímo z vaší postele.

Článek expert ČR, s.r.o. ze dne 7. prosince 2016 - středa

Další články od expert ČR, s.r.o.

tesena fest 2018