logo Software Pro, s.r.o.
Patrik Sodoma

Patrik Sodoma

Obchodní ředitel pro Českou republiku společnosti Software Pro

LinkedIn

Pokud firma propouští, nebo naopak nabírá nové pracovní síly, je možné licence dokoupit, nebo naopak odprodat zpět, a tak je nabídnout k využití dalším firmám. Se správným obchodním partnerem je tedy možná obdobná optimalizace také v případě druhotných trvalých licencí. Taková variabilita bývá většinou výsadou pouze drahého předplatného modelu. Jsme legálním prodejcem softwaru.

Dodáváme jak nové, tak použité licence. Pro společnost Microsoft jsme autorizovaný prodejce, stejně tak jako pro další. Kromě toho však oproti jiným přidáváme možnost, že nevyužité licence odkoupíme. A to jsou již pádné důvody, proč tento způsob využít.

Model trvalých licencí, tedy ne těch předplacených, preferuje 60 až 70% subjektů v komerčním segmentu. Co se týče státního sektoru, ten využívá to, co se aktuálně nejvíce hodí. Podobných problémů jako ve Velké Británii se objevilo mnohem více po celém světě.

Doporučení bezpečnostních firem zní, že kritická infrastruktura, a to nejen státu, by měla běžet inhouse, tedy ve vlastním datovém centru, a nebýt závislá na non-stop dostupnosti serverů vzdálených třeba i tisíce kilometrů.

Microsoft proto doporučuje před lednem 2020 přejít na systém Windows 10 a my se k tomu připojujeme. Tím se předejde situaci, kdy uživatelé budou potřebovat využít některé služby nebo možnosti podpory, které už nebudou k dispozici, a především nebudou podstupovat potenciální bezpečnostní riziko.

Na zastaralé operační systémy v tuzemsku stále spoléhá 40% velmi malých a 48% malých a středních firem.

Účastnili jsme se výběrového řízení na dodávku Microsoft Office 2016 do společnosti Teplárny Brno. Celý proces zastřešovali právníci, a tak nedošlo k žádnému zbytečnému diskriminačnímu jednání. Výběrové řízení jsme nakonec vyhráli, a to na základě toho, že jsme splnili veškerá kritéria a podali nejnižší cenovou nabídku. Po vyhodnocení řízení jsme konzultovali dodávku také s IT správcem zadavatele, kde jsme komunikovali způsob dodání, možnosti a také jsme doporučovali použití co nejjednoduššího způsobu nasazování zakoupeného softwaru.

Nešlo jenom o samotnou dodávku druhotných licencí, ale kvůli jednodušší správě i doporučení použití KMS serveru, což je Microsoftem doporučovaná metoda v případě většího počtu licencí.

Zadavatelé výběrových řízení v dobré víře tlačí na všechny možné i nemožné podmínky při výběru dodavatelů služeb a produktů, ale neopodstatněně, a tak zbytečně explicitně poptávají nový software, dá se říct od konkrétních dodavatelů. Samozřejmě by ho měli podle zákona získat za co nejnižší cenu. To se ve většině případů nestává, naopak se na dodávce může přiživit někdo jiný, tak jako v kauze s Microsoftem. Často se u výběrových řízení setkáváme s různými podmínkami.

Za tu nejabsurdnější považujeme požadavek být Microsoft Licensing Solution Partnerem. Takových je v celém Česku pouze osm, což je asi stejné, jako kdybyste kupovali nové auto a svůj výběr zúžili pouze na výrobce, kteří mají ve svém logu zvíře.

Aby dodavatelé ICT služeb dokázali splnit náročné požadavky zákazníků, musí mít zajištěn přístup k širokému spektru služeb. V případě nákupu softwarového vybavení je běžným standardem pořizovat nové licence, avšak ne vždy mohou vyhovovat firemním potřebám.

Každý nepotřebuje nejnovější verze programů, ať už z důvodu, že nevyužije všechny jeho funkce, nebo nemá potřebný hardware, ale preferuje především cenu. Pro tyto zákazníky tu existuje alternativa v podobě druhotných licencí.

Cena může být ve srovnání s novým softwarem až o 70% nižší a ušetřené peníze lze využít na jiné výdaje. Tímto způsobem lze kupovat pouze trvalé softwarové licence, na druhou stranu 80% českých firem preferuje právě tuto variantu. Předplatné licence sice představuje komfortnější variantu využívání softwaru, na druhou stranu se vyplácí jen do tří let používání.

Při nákupu trvalé multilicence firma za produkt zaplatí pouze jednou a může ho využívat navždy nebo do doby, kdy ho prodá dále, protože ho už nevyužívá.

Je těžké vnímat rozdíl mezi OEM verzí, multilicencí, předplatným, verzemi pro státní správu, školskými verzemi, podmínkami aktualizací, downgrady a upgrady produktu. Výrobci podmínky naopak často mění za pochodu a firma má mizivou šanci, že se uvedené změny dostanou až k ní.

Nedávno jsme prostřednictvím licenčního softwarového auditu jedné státní organizaci našli prostor pro optimalizaci snížením počtu licencí, nabídli odkoupení těch přebytečných a v několika případech navrhli nákup výhodnějších licencí.

Mnoho firem si dnes uvědomuje, že nevyužité softwarové licence ve firmě nemusí zbytečně ležet, a to jen proto, že jejich výrobci je zpětně nevykupují. Trendem dnešní doby je jednoduše a legálně je odprodat prostřednictvím specialistů na obchod s použitým softwarem, jako je například společnost SoftwarePro.

Tohoto způsobu v Evropské unii využilo už několik tisíc firem a další se přidávají. Také české společnosti již na tento způsob znovuzískání investovaných finančních prostředků do licencí přišly.

Je alarmující, že kromě samotných počítačů jde také o přístroje se zabudovaným firmwarem, například ultrazvukové či rentgenové přístroje, výpočetní tomografie, magnetické rezonance, monitorovací přístroje na jednotkách intenzivní péče, pohotovosti a podobně.

Pokud je na počítač s operačním systémem po expiraci napojen například elektrokardiograf či elektroencefalograf, které měří základní životní funkce, potom jde opět, stejně jako v případě hackerského útoku, o časovanou nálož, jež může dřív nebo později vybuchnout.

Při nákupu trvalé multilicence firma za produkt zaplatí pouze jednou a může ho využívat navždy nebo do doby, kdy ho prodá dále, protože ho už nevyužívá. Má-li firma 50 počítačů, na nichž se pracuje s kancelářským balíkem Office, potom s měsíční předplacenou multilicencí namísto trvalé druhotné multilicence dojde k tomu, že programy se začnou přeplácet už po necelých 3 letech. Tedy ještě dříve, než stihne vyjít nová verze kancelářského balíku.

Při využití multilicence lze ušetřit víc než 50% nákladů spojených s licencí kancelářského balíku Office. Konkrétní úspora však může být ještě vyšší, pokud firma využije výhod trhu s použitým softwarem.

Investice do softwaru jsou nemalé. Vybavit středně velkou firmu správným softwarovým vybavením přijde i na stovky tisíc korun. A co teprve velké firmy, úřady, školy, záchranné a další složky, tedy státní instituce. Nákup nových licencí na software zatíží rozpočet na dlouhá léta, přičemž efekt nemusí být vždy kýžený.

Jiná situace nastává v případě, kdy jsou využity multilicence, a především výhody spočívající v nákupu druhotných softwarových multilicencí. Použité licence oproti novým přinášejí výraznou úsporu i díky pravidlu, že čím starší verze se koupí, tím více procent lze ušetřit.

Díky tomu lze zakoupit originální produkty Microsoftu s velkou úsporou dokonce i v případě aktuálních verzí. Na rozdíl od výrobce jsou k dispozici i starší typy softwaru, za které se pochopitelně platí méně než za ty aktuální. To se týká i Office, jehož verzi 2016 lze koupit za 5700 korun namísto multilicenční verze 2019 za 10200 korun.

Licence na druhotný software se nijak neliší od příslušné nové licence. Rozdíl se nachází pouze v ceně, která přináší úsporu financí až 70%. Vybraný produkt je navíc před nákupem možné otestovat. Tak se dá šetřit bez kompromisů.