logo Software Pro, s.r.o.
Patrik Sodoma

Patrik Sodoma

Obchodní ředitel pro Českou republiku společnosti Software Pro

LinkedIn

Pokud firma propouští, nebo naopak nabírá nové pracovní síly, je možné licence dokoupit, nebo naopak odprodat zpět, a tak je nabídnout k využití dalším firmám. Se správným obchodním partnerem je tedy možná obdobná optimalizace také v případě druhotných trvalých licencí. Taková variabilita bývá většinou výsadou pouze drahého předplatného modelu. Jsme legálním prodejcem softwaru.

Dodáváme jak nové, tak použité licence. Pro společnost Microsoft jsme autorizovaný prodejce, stejně tak jako pro další. Kromě toho však oproti jiným přidáváme možnost, že nevyužité licence odkoupíme. A to jsou již pádné důvody, proč tento způsob využít.

Model trvalých licencí, tedy ne těch předplacených, preferuje 60 až 70% subjektů v komerčním segmentu. Co se týče státního sektoru, ten využívá to, co se aktuálně nejvíce hodí. Podobných problémů jako ve Velké Británii se objevilo mnohem více po celém světě.

Doporučení bezpečnostních firem zní, že kritická infrastruktura, a to nejen státu, by měla běžet inhouse, tedy ve vlastním datovém centru, a nebýt závislá na non-stop dostupnosti serverů vzdálených třeba i tisíce kilometrů.

Microsoft proto doporučuje před lednem 2020 přejít na systém Windows 10 a my se k tomu připojujeme. Tím se předejde situaci, kdy uživatelé budou potřebovat využít některé služby nebo možnosti podpory, které už nebudou k dispozici, a především nebudou podstupovat potenciální bezpečnostní riziko.

Na zastaralé operační systémy v tuzemsku stále spoléhá 40% velmi malých a 48% malých a středních firem.

Účastnili jsme se výběrového řízení na dodávku Microsoft Office 2016 do společnosti Teplárny Brno. Celý proces zastřešovali právníci, a tak nedošlo k žádnému zbytečnému diskriminačnímu jednání. Výběrové řízení jsme nakonec vyhráli, a to na základě toho, že jsme splnili veškerá kritéria a podali nejnižší cenovou nabídku. Po vyhodnocení řízení jsme konzultovali dodávku také s IT správcem zadavatele, kde jsme komunikovali způsob dodání, možnosti a také jsme doporučovali použití co nejjednoduššího způsobu nasazování zakoupeného softwaru.

Nešlo jenom o samotnou dodávku druhotných licencí, ale kvůli jednodušší správě i doporučení použití KMS serveru, což je Microsoftem doporučovaná metoda v případě většího počtu licencí.

Zadavatelé výběrových řízení v dobré víře tlačí na všechny možné i nemožné podmínky při výběru dodavatelů služeb a produktů, ale neopodstatněně, a tak zbytečně explicitně poptávají nový software, dá se říct od konkrétních dodavatelů. Samozřejmě by ho měli podle zákona získat za co nejnižší cenu. To se ve většině případů nestává, naopak se na dodávce může přiživit někdo jiný, tak jako v kauze s Microsoftem. Často se u výběrových řízení setkáváme s různými podmínkami.

Za tu nejabsurdnější považujeme požadavek být Microsoft Licensing Solution Partnerem. Takových je v celém Česku pouze osm, což je asi stejné, jako kdybyste kupovali nové auto a svůj výběr zúžili pouze na výrobce, kteří mají ve svém logu zvíře.

Stránka 1/3 Další >