logo Software Pro, s.r.o.

Startapy použitý software nakupují i prodávají

Nově vznikající firmy mohou využít benefitu, který jim umožňuje způsob licencování použitého softwaru - velmi pružně nakoupit, ale také podle potřeb odprodat nevyužité licence. Díky tomu optimalizují své podnikové výdaje a přelévají peníze podle požadavků tam, kde je potřebují více.

Existují dva druhy startupů. Ty, co začínají v garáži, a potom bohaté, za kterými stojí investor, a tudíž nemají nouzi o financování. Mají připravený finanční obnos pro pokrytí všeho, co s rozjezdem firmy souvisí, a to včetně investice do IT infrastruktury.

Ta pro ně přitom hraje podstatnou roli, protože právě ona je v případě fintechových startupů nezbytná. Vyvíjejí se na nich a do života uvádějí služby, systémy i aplikace.

Zatímco při získávání IT zdrojů mají v případě hardwaru řadu možností (pořídit si lze nový, renovovaný, či ho pronajmout), v případě softwaru donedávna nebyla situace tak příznivá.

Pružnost je nesporným benefitem

Nákup softwaru, a toho nového zvlášť, znamená pro firmu podstatnou část výdajů z IT rozpočtu. Se všemi stále probíhajícími změnami a novými možnostmi při pořizování IT je licencování softwaru stále poměrně obtížné.

K dispozici jsou totiž jak trvalé licence, tak ty na bázi předplatného (cloudové), a v neposlední řadě i druhotné (které již byly někdy někde použity). Avšak konzultanti dokáží identifikovat a doporučit optimální model pro každou firmu.

Tím vlastně zajistí dodržení licenční politiky a postarají se například i o to, aby licence byly permanentně využity. To znamená, že udržují jejich počet podle aktuálního množství pracovních stanic, respektive uživatelů.

"Pokud firma propouští, nebo naopak nabírá nové pracovní síly, je možné licence dokoupit, nebo naopak odprodat zpět, a tak je nabídnout k využití dalším firmám. Se správným obchodním partnerem je tedy možná obdobná optimalizace také v případě druhotných trvalých licencí. Taková variabilita bývá většinou výsadou pouze drahého předplatného modelu. Jsme legálním prodejcem softwaru. Dodáváme jak nové, tak použité licence. Pro společnost Microsoft jsme autorizovaný prodejce, stejně tak jako pro další. Kromě toho však oproti jiným přidáváme možnost, že nevyužité licence odkoupíme. A to jsou již pádné důvody, proč tento způsob využít," vysvětluje Patrik Sodoma, Sales Director for Czech Republic společnosti SoftwarePro.

Jedna z významných možností licencování, která se objevila v posledních letech a které byla věnována omezená pozornost, je nákup multilicencí z druhé ruky.

Společnosti z celé Evropské unie, jako třeba ta naše, se zabývají výkupem a následným prodejem multilicencí. Jde vlastně o jakousi recyklaci již někdy vlastněných a používaných softwarových licencí. Firmy - a často to jsou právě startupy - třeba najmou několik desítek pracovníků, pořídí pro ně software a po skončení úkolu například skokově sníží personální stavy.

Aby jim nezůstaly nevyužité licence různých programů, tak je nabídnou k prodeji. Startup se může rovnat i novému začátku po dokončení nějakého projektu, licence je tedy možné prodat a získat peníze na nový začátek v jiném odvětví.

Startupy jdou s dobou

Prodej druhotných licencí je na území EU přípustný od roku 2012, kdy jej schválil samotný SDEU (Soudní dvůr Evropské unie).

Proč tohoto modelu tedy nevyužívá více firem? V tomto odvětví bohužel zatím chybí povědomí o nových možnostech licencování. Jakmile organizace získají vědomosti o možnostech druhotných licencí, potom při následném řešení nákupu či prodeje softwaru dojde většinou k využití právě tohoto modelu, zejména z důvodu jeho cenové výhodnosti.

Nejlepší znalosti a ochotu používat tento model mají kromě tradičních českých firem právě startupy, které tento geniální způsob už využívají.

Článek Software Pro, s.r.o. ze dne čtvrtek 16. ledna 2020

Další články od Software Pro, s.r.o.