logo SECURITAS ČR s.r.o.

IoT technologie pomáhají seniorům v ochraně před kriminalitou a zdravotními riziky

Mobilní tísňové tlačítko SECURITAS pomáhá zejména osaměle žijícím lidem a seniorům nevycházejícím z domova. K přenosu dat využívá toto unikátní zařízení mobilní veřejnou síť Sigfox, která byla v ČR postavena speciálně pro internet věcí.

Síla sítě Sigfox spočívá hlavně v jednoduchosti - na rozdíl od klasické mobilní sítě má Sigfox nižší náklady na přenos dat, je spolehlivější, má vysokou odolnost proti zarušení a pokrývá 96% populace v republice. Díky tomu je pro mobilní tísňové tlačítko ideální sítí.

Operátorem sítě Sigfox je společnost SimpleCell Networks a.s. - první celorepublikový operátor pro IoT. Dodavatelem hardwarového řešení pro SECURITAS je společnost Simple Hardware.

"Samotná podstata služby tkví krom spolehlivého a funkčního nástroje především v napojení na Centrálu nouzových služeb (CNS) společnosti SECURITAS. Po zmáčknutí tlačítka se signál odešle do CNS. Centrála funguje nepřetržitě, její dispečeři jsou navíc speciálně trénovaní v krizové komunikaci a po přijetí signálu z tísňového tlačítka postupují podle předem dohodnutého zásahového plánu. Postup dispečerů lze totiž přizpůsobit individuálním potřebám každého majitele tlačítka - ať už se jedná o seniora, který žije sám, nemocného či handicapovaného člověka nebo kohokoliv jiného, kdo se cítí nějak indisponován. Varianty scénáře lze rozdělit také podle způsobu, jakým se tlačítko stiskne. Na výběr je dlouhý stisk, krátký stisk nebo dvojklik," vysvětluje hlavní výhodu nové služby Martina Němcová, obchodní ředitelka společnosti SECURITAS ČR.

Jak služba funguje

Po přijetí signálu operátor nejdříve zavolá na mobilní telefon držitele tísňového tlačítka. Ověří tím nutnost zásahu a vyloučí falešný poplach způsobený jeho nevědomým zmáčknutím.

V případě, že se nedovolá, následují různé varianty zásahového plánu, a to od opakovaného volání oprávněným osobám (např. rodině, přátelům či sousedům) až po vyslání zásahové jednotky SECURITAS (k dispozici je více než 200 vozidel po celé republice s průměrnou dojezdovou vzdáleností 11 minut) či některé ze složek integrovaného záchranného systému.

Cena služby

Služba tísňového tlačítka je k dispozici po celé České republice ve dvou základních režimech.

Režimy služby:

Mobilní tísňové tlačítko

Samotné tlačítko se vejde do dlaně a váží pouhých 17 gramů, jeho nošení je proto komfortní a nijak dotyčnou osobu neomezuje. Lze jej zavěsit na krk a vložit do voděodolného krytu - díky tomu je při ruce opravdu v jakékoliv situaci.

Dlouhá životnost baterie (až deset let) nejenom eliminuje obtěžující dobíjení, ale zároveň zvyšuje užitečnost přístroje, který je funkční za každých okolností.

Tlačítko je připojené k moderní Centrále nouzových služeb SECURITAS, jejíž operátoři po přijetí signálu okamžitě zahájí smluvený zásahový plán.

Tlačítko zajistí dostupnost pomoci 24 hodin denně po celé ČR, bez nutnosti nabíjení baterie či složité konfigurace.

Základní technické parametry tlačítka:

Článek SECURITAS ČR s.r.o. ze dne 17. dubna 2019 - středa

Další články od SECURITAS ČR s.r.o.