logo Asociace pro elektronickou komerci

Co rozhoduje při internetovém nakupování

Průzkum APEK mezi internetovými uživateli přináší zajímavé informace - mimo jiné o tom, jakým způsobem se většina nakupujících na internetu chová a co upřednostňuje při výběru e-shopu.

Na přelomu března a dubna 2010 připravila Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ve spolupráci s nezávislou agenturou Mediaresearch studii zaměřenou na nakupování zboží a služeb po internetu.

Jak si uživatelé internetu vybírají e-obchod pro svůj nákup

Z provedeného průzkumu vyplývá, že pro většinu nakupujících je i nadále při výběru e-shopu nejdůležitější cena zboží (66%), avšak již téměř třetina spotřebitelů dává přednost kvalitním obchodům, se kterými mají dobrou zkušenost.

Kromě ceny zboží internetoví nakupující uvedli jako velmi důležité při rozhodování o nákupu v e-shopu kvalitně popsané technické parametry a zobrazení zboží. Z dodatkových služeb pak uživatelé vnímají jako významný bonus dopravu objednaného zboží zdarma.

Jak zákazníci v e-shopech nejčastěji nákup platí

Z průzkumu vyplynulo, že i nadále je nejoblíbenějším způsobem úhrady zboží podle očekávání dobírka, kterou si vybírá nejvýznamnější část spotřebitelů (44 %). Zároveň se ale potvrdilo, že zákazníci již běžně využívají i ostatní druhy plateb nabízených na trhu a hradí své nákupy také bankovním převodem (35 %), kartou (8 %) či prostřednictvím platebních systémů (2 %). Zbývající část (10 %) pak využívá internetu především k objednání zboží, které si pak osobně vyzvedne a uhradí v prodejnách e-obchodů.

Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci k výsledkům průzkumu uvádí : "Internetové nakupování se těší stále větší oblibě. Jak z výsledků studie připravené agenturou Mediaresearch vyplývá, drtivá většina zákazníků byla se svým nákupem v e-obchodě spokojená. Znamená to, že internetové nakupování má v České republice své pevné místo a pro zákazníky se nakupování na internetu stalo běžnou záležitostí. Zároveň nás překvapilo, že přibývá stále více zákazníků, kteří dávají přednost kvalitním službám před nejnižší cenou."

Další články k tématům - cena - e-shopu - internetu - nákup - průzkumu - zboží - Jan Vetyška

Článek Asociace pro elektronickou komerci ze dne úterý 27. dubna 2010

Další články od Asociace pro elektronickou komerci