logo

Letošní vánoční internetový byznys překoná loňský rok

Jan Vetyška - výkonný ředitel APEK, očekává o letošních Vánocích další nárůst internetového prodeje. Zatímco v loňském roce se na internetu prodalo zboží za 33 miliard korun, letos může obrat internetových obchodů vzrůst až o 4 miliardy korun.

Češi již na internetu nekupují jen elektroniku, ale také běžné vánoční dárky. V nynějším roce však budou nákupům dominovat tablety a chytré telefony. Internetoví prodejci se již na nápor zákazníků začali připravovat a navyšují kapacitu svých skladů. Speciální slevové nabídky nebo jiné bonusy ale pro zákazníky o Vánocích nechystají.

Vánoční dárky nakupují na internetu hlavně muži

"Češi nakupují na internetu s oblibou v průběhu celého roku, ale v předvánočním čase jejich zájem o elektronickou komerci sílí. Většinu nakupujících přitom v tomto období představují muži mezi osmnácti a čtyřiceti lety, kteří se tak zřejmě chtějí vyhnout stresu z přeplněných nákupních center. Uvědomili si, že internetové nakupování jim přináší řadu výhod, například rychlé dodání zboží až do domu nebo jednoduché srovnání cen konkurenčních obchodů. V průběhu roku je poměr mužů a žen nakupujících na internetu vyrovnaný" říká Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK)

Hity letošních vánoc - chytré telefony a tablety

Letos budou lidé na internetu nakupovat vedle běžných vánočních dárků hlavně drobnou elektroniku. "V předvánočním období bude vrcholit prodej chytrých telefonů a tabletů, zájem o toto zboží však stoupá i v průběhu celého roku. V kurzu bude také nákup malých domácích spotřebičů. Lidé si k Vánocům dopřejí například mikrovlnou troubu, kuchyňského robota a další praktické věci pro každodenní využití. Během loňských vánoc spotřebitelé nejčastěji pořizovali zboží za zhruba 2500 korun. Předpokládám, že ani letos se tato částka nebude nějak dramaticky lišit. Žádné speciální slevové akce, doplňkové služby nebo různé bonusy letos většina e-shopů nechystá", říká Jan Vetyška.

Pro zákazníky je důležitá rychlá expedice zboží

Internetoví prodejci se již začali připravovat na očekávaný předvánoční nápor kupujících a navyšují kapacitu svých skladů. Díky tomuto opatření tak budou mít většinu zboží k dispozici, čímž se zároveň zkrátí jeho expedice k zákazníkovi. Rychlost dodání zboží je pro mnoho lidí zvláště před Vánoci důležitá a je pro ně i podstatným kritériem při výběru obchodu, kde nákup uskuteční. Pokud chcete mít jistotu, že k vám dáreček dorazí skutečně včas, doporučuji nakupovat u certifikovaných prodejců, kde lze počítat se seriózním jednáním.

Další články k tématům - e-shop - tablet - telefon - vánoce - Jan Vetyška

Článek ze dne 12. října 2011 - středa

Další články od Asociace pro elektronickou komerci