logo

Analýza používání chatovacích platforem WhatsApp, Messenger, Telegram a Signal

Společnost Wandera provedla analýzu chatovacích platforem na základě údajů získaných v rámci zákaznické sítě Wandera Security Cloud. Tato anonymizovaná data jsou používána výhradně pro potřeby zákazníků a k identifikaci trendů v oblasti kyberbezpečnosti.

Začátkem ledna 2021 vzbudila vlnu nevole aktualizace zásad ochrany osobních údajů komunikační platformy WhatsApp. Na protest nebo dokonce na popud Elona Muska zažily alternativní platformy Signal a Telegram raketový nárůst uživatelů.

Mohlo by to budit dojem, že se blíží konec fungování WhatsAppu. Proto jsme se ve Wandeře rozhodli analyzovat aktuální data související s používáním chatovacích platforem, jako je WhatsApp, Messenger, Telegram nebo Signal.

Facebook a ochrana osobních údajů

Facebook shromažďuje enormní množství uživatelských dat a je známo, že společnost je historicky bez svolení sdílela se třetími stranami. Nejde přímo o obsah vašich zpráv ani o to co říkáte nahlas.

Facebooku jde spíše o metadata, jako kde se nacházíte, k jaké WiFi síti se připojujete nebo s kým nejvíce komunikuje. Navíc sledovací kód má přehled nad vaši online aktivitou a nákupy i mimo prostředí Facebooku.

To však neznamená, že je něco špatného na tom, že Facebook shromažďuje určitou úroveň dat, aby lépe sloužil svým uživatelům.

Ať už vám záleží na vašem online soukromí, nebo ne, vy jako uživatel byste měl mít právo vědět a kontrolovat, jaké informace jsou shromažďovány a sdíleny.

WhatsApp a sdílení dat s Facebookem

Původní strategií komunikační aplikace WhatsApp bylo bezpečné zasílání soukromých šifrovaných zpráv. Když tedy začátkem ledna společnost WhatsApp oznámila aktualizaci zásad ochrany osobních údajů, ve které byla nová část o sdílení metadat s facebookem za účelem přesnějšího cílení reklam, strhla se velká nevole uživatelů, která vedla k raketovému vzestupu konkurenčních aplikací jako je Signal nebo Telegram.

Termín pro uvedení nových podmínek v platnost byl původně 8. 2. 2021. Právě kvůli nespokojenosti uživatelů nakonec WhatsApp přesunul tento termín na 15. 5. 2021.

Nárůst uživatelů WhatsAppu a Signalu byl až do začátku ledna 2021 vcelku konstantní. Po zveřejnění nových podmínek právě na začátkem ledna, došlo k nárůstu denních uživatelů o více než 80%.

Ačkoli Signal zaznamenal v únoru prudký růst, stále má pouze zhruba 2% denních uživatelů WhatsAppu. Uživatelé pravděpodobně neopustí WhatsApp okamžitě.

Dokud nepřejde k alternativám jako je Signal nebo Telegram většina potřebných kontaktů, tak dokáží uživatelé WhatsAppu odpustit netransparentnost i sdílení dat s Facebookem.

Další články k tématům - analýza - Facebook - kyberbezpečnost - Messenger - Signal - Telegram - WhatsApp

Článek ze dne 9. března 2021 - úterý

Další články od Wandera CZ s.r.o.