logo

Elektronické čtečky v Národní knihovně ČR

V Národní knihovně je možné zapůjčit si čtečku Jinke Hanlin eReader V60 (respektive eReading.cz First Edition), a to buď absenčně na 14 dní v Hale služeb, nebo prezenčně ve Studovně společenských a přírodních věd a Referenčním centru.

"Ve čtečkách jsou uloženy ukázky několika digitalizovaných knih české literatury 19. století, respektive výňatků z nich, které byly vybrány z digitální knihovny NK ČR Kramerius", přibližuje vedoucí Odboru služeb Národní knihovny ČR Jindřiška Coufalová.

Čtečka Jinke Hanlin eReader V60 (respektive eReading.cz First Edition) umožňuje pro zajištění některých funkcí připojení k internetu pomocí Wi-Fi sítě. Čtečka si z aktuálně dostupných Wi-Fi sítí vždy automaticky vybírá první dostupnou, tj. např. nezabezpečenou síť s nejsilnějším signálem.

Podmínkou absenční výpůjčky čtečky (tj. mimo budovu knihovny) je trvalý pobyt na území ČR, platná registrace v Národní knihovně ČR aktuálně nejméně jeden rok a "čisté" uživatelské konto (tj. bez dlužných pohledávek). Čtečky si pro absenční výpůjčku můžete objednat v on-line katalogu NK ČR.

Prezenčně (tj. v prostorech knihovny) si může čtečku vypůjčit každý registrovaný uživatel NK ČR s platným čtenářským průkazem, který má vypořádané veškeré své závazky vůči NK ČR. Čtečky jsou prezenčně půjčovány na dobu 4 hodin, nebo do konce otevírací doby Studovny společenských a přírodních věd, respektive Referenčního centra. Čtečky pro prezenční výpůjčky není možné rezervovat prostřednictvím on-line katalogu NK ČR.

Čtečka Jinke Hanlin eReader V60 (respektive eReading.cz First Edition) podporuje DRM ochranu Adobe Digital Editions. Do čtečky je díky integraci této funkce možné stahovat rovněž e-knihy, které si vypůjčíte z elektronické knihovny ebrary. Ve čtečce proto také naleznete několik návodů, které souvisejí s Adobe Digital Editions a výpůjčkami e-knih z ebrary.

Čtečka podporuje formáty PDF, EPUB, TXT, HTML, DOC, RTF, MP3, WOL, CHM, RAR/ZIP,BMP, JPG, PNG, GIF, PDB, FB2,DjVu, LIT, které se ukládají z počítače prostřednictvím USB kabelu. "V této souvislosti je nezbytné dodržování autorského práva", upozorňují pracovníci Odboru služeb Národní knihovny ČR. Národní knihovna v současné době disponuje dvaceti čtečkami.

Další články k tématům - Adobe - čtečka - knihovna - WiFi - Jindřiška Coufalová

Článek ze dne 10. ledna 2012 - úterý

Další články od Národní knihovna ČR