logo PANASONIC CZECH REPUBLIC s.r.o.

Odolné notebooky Panasonic CF-19 ve vozech Záchranné služby kraje Vysočina

Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina, p.o. vstoupila do pilotního projektu a postupně během roku 2009 vybavuje všechny sanitní vozy nejmodernějšími odolnými notebooky Panasonic Toughbook CF-19.

Díky tomu bude mít každý vůz stálý přístup do integrovaného informačního systému ePCR od společnosti PURO-KLIMA, a. s. Ve střední a východní Evropě se jedná o zcela ojedinělé řešení. S podobným, ovšem ne tak komplexním systémem, pracují záchranáři v západní Evropě. Nepřetržitý přístup k důležitým informacím a efektivní práce s daty byly největšími motivy implementace systému.

Jakékoli vybavení sanitních vozů má vysoké nároky na odolnost a musí být uchyceno ve speciálních certifikovaných kotvících systémech. To proto, aby nemohlo dojít při rychlé jízdě či nárazu k pádu přístroje a zranění pacienta nebo posádky. Proto byly při výběru počítačů jednoznačnou volbou odolné notebooky Panasonic Toughbook.

Model Panasonic Toughbook CF-19 je odolný proti otřesům, extrémním telpotám, pádům, polití i prachu. Na extrémní podmínky, které mohou při zásahu záchranné služby nastat, je tedy připraven. Nabízí kombinaci klasického notebooku a tabletu (přenosný počítač ovládaný přes dotykový displej). K přepnutí do režimu tabletu stačí jednoduše 10,4palcový TFT barevný displej vertikálně převrátit přes klávesnici. Data pak může zdravotník vkládat dotykem prstu nebo elektronického pera, což usnadňuje práci v terénu i při jízdě.

Při použití nových Toughbooků probíhá celý zásah následovně. Dispečer přijme výzvu na tísňové lince záchranné služby, do počítače v centrále zadá údaje o pacientovi, místě zásahu a důležité upřesňující informace o stavu pacienta či charakteru logistiky zásahu. Tyto informace se okamžitě zobrazí zasahující posádce v počítači, který je vybaven přijímačem GPRS a GPS. CF-19 podporuje připojení k internetu přes GSM sítě, GPRS, Edge, 3G i HSUPA s rychlostí až 7,2 Mbps.

Každý záchranář nebo řidič sanitního vozidla zná velmi dobře svůj region, ve kterém pracuje, ale v případě zásahu na méně známém místě, může využít informací z navigačního systému. Pak odpadá hledání trasy a posádka je přímo navigována na místo zásahu. Během cesty na místo zásahu si zdravotník může vyhledat a zobrazit všechny důležité informace o pacientovi.

"A do budoucna budou mobilní odolné notebooky také napojeny na zdravotnický systém IZIP, čímž se propojení tzv. emergentních informací o pacientovi ještě rozšíří. Zasahující tým tak má okamžitý, komplexní a online přístup k mnoha potřebným informacím přímo v terénu," říká MUDr. Edita Richterová, náměstek léčebné přednemocniční péče a vedoucí lékařka zdravotnického operačního střediska ZZS KV, p.o.

Použití odolných notebooků Panasonic v terénu nenabízí však záchranáři pouze důležité vstupní informace. Dává také možnost, díky propojení s přístroji monitorujícími životní funkce pacienta, přímo zaznamenávat a do systému ukládat výsledky prováděných měření a vyšetření. Přímým propojením se dvěma dokovacími stanicemi lze ukládat například naměřené hodnoty krevního tlaku nebo záznam srdeční aktivity.

Zdravotník během zásahu vyplní přímo v terénu elektronicky zprávu o pacientovi. Vyplňování může probíhat přes dotykový displej způsobem zaškrtávání políček a zdravotník tedy nemusí většinu údajů vypisovat. Zpráva je pak automaticky odeslána do informačního systému záchranné služby. Odpadá tedy následné přepisování údajů, což šetří tolik cenný čas. V sanitním voze je také umístěna přenosná tiskárna, na které posádka vytiskne kompletní dokumentaci a předá ji spolu s pacientem personálu ve zdravotnickém zařízení.

Všechny zprávy v systému mají jednotnou úpravu, což následně umožňuje snadné statistické vyhodnocování výjezdů záchranné služby. Zdravotník všechna data zaznamená, uloží a odevzdá již během zásahu a prakticky ihned po návratu na výjezdové stanoviště je znovu připraven na další zásah. "Systém mobilní podpory výjezdových posádek přináší jednotnou, úplnou a čitelnou zdravotnickou dokumentaci a otevírá další možnosti komplexního pořizování, uchovávání a přenosu zdravotnických dat mezi ZZS a ostatními zdravotnickými zařízeními," dodává MUDr. Richterová.

Odolné notebooky Panasonic Toughbook jsou vybaveny nejmodernějšími procesory Intel Core 2 Duo SU9300, které nabízejí vysokou životnost baterie a jeden z nejlepších poměrů výkon/spotřeba. Baterie nabízí zhruba devět hodin provozu na jediné nabití a zdravotníci mohou přístroj používat v terénu velmi dlouhou dobu bez nutnosti napájení ze sítě. Kromě toho se Toughbook nabíjí i přímo přes dokovací stanici ve vozidle.

Velmi dobré zkušenosti vedou uživatele systému ke snaze vybavit moderními odolnými notebooky a přístupem k systému ePCR od společnosti PURO-KLIMA, a. s všechny vozy ZZS kraje Vysočina. Přesvědčení o efektivitě moderního řešení je jednoznačné a dlouhodobé užívání jistě povede k zásadním časovým úsporám a zkvalitnění velmi náročné práce záchranářů.

Další články k tématům - CF-19 - displej - notebooky - odolné - Panasonic - terénu - Toughbook - ZZS - Edita Richterová

Článek PANASONIC CZECH REPUBLIC s.r.o. ze dne pátek 16. října 2009

Další články od PANASONIC CZECH REPUBLIC s.r.o.

Kompaktní skenry pro každou firmu

Odolný notebook Toughbook CF-54 pro pracovníky v terénu

Interaktivní tabule pro podniky a vzdělávací instituce

Laserové projektory pro firmy a vysoké školy

Kvalitní poslech s novými DAB+ rozhlasovými přijímači Panasonic

Odolná výpočetní technika Panasonic rozšiřuje svůj majoritní podíl na evropském trhu

Filmová kamera s 5.7K rozlišením pro výrobu profesionálního videa

Displeje pro venkovní interaktivní digitální reklamu

Skenery A4 pro hotely, zdravotnická zařízení a cestovní agentury

IP video intercom systém s integrací pro různé systémy

Profesionální displeje Panasonic se zárukou výměny zařízení

Nová řada bezpečnostních kamer Panasonic

Laserový projektor pro velkoplošnou projekci s rozlišením 4K+

Komplexní řešení pro konferenční místnosti

Nový standard pro bezpečnostní CCTV kamery

KX-HTS32 - nová telefonní ústředna Panasonic IP-PBX

Jak flexibilní je váš komunikační systém?

Ověřovací software QuikID pro notebooky Toughbook a tablety Toughpad

Nová PBX Panasonic KX-NSX pro spojení z libovolného zařízení

Technologie detekce dronů snižuje hrozbu terorismu

Plně odolný tablet Panasonic Toughpad FZ-A2

Superodolná otočná kamera do nejdrsnějších povětrnostních podmínek

Odolný tablet Toughbook CF-D1 pro práci v terénu

Odolný notebook Toughbook CF-54 má nová vylepšení

Kapesní tablety Panasonic Toughpad FZ-F1 a FZ-N1

Nové IoT technologie Panasonic

Displeje Panasonic s úzkými rámečky pro videostěny

V mobilní práci notebooky stále dominují

Vizuální řešení pro ceremoniály Rio 2016 zajistí Panasonic

Specializovaná dokovací řešení pro mobilní pracovníky

SIP telefony Panasonic s dotykovou obrazovkou

Panasonic Toughbook CF-20 - plně odolný profesionální notebook typu 2-v-1

Spolehlivé profesionální zobrazovací panely

Odolný tablet s displejem ve formátu A3 a podporou pro 3D CAD

Bezpečnostní Full HD IP kamery pro malé a střední firmy

Jednotný komunikační systém Panasonic UC Pro

Video over IP ve spolupráci Panasonic a Grass Valley

Tablety Toughpad s certifikací ATEX pro práci ve výbušném prostředí

Hybridní osvětlovací řešení Panasonic Space Player

Panasonic AW-UE70 - 4K kamera pro pevnou instalaci a vzdálené ovládání

PT-RQ13K - nejlehčí laserový 4K projektor

Toughbook CF-MX4 - notebook i tablet v jednom

Cloud P2 Cast - řešení pro profesionální TV vysílání a filmovou tvorbu

VIERA Connect Developers: nový vývojářský portál Panasonic

VIERA neoPlasma: nová řada 3D TV Panasonic

Panasonic Viera Cast: TV s přístupem na tn.cz

Nejlepší 3D televize je plazma Panasonic

Skype v televizorech Panasonic

Panasonic vyhlašuje on-line fotosoutěž LUMIX Award 2009-2010

KX-TDE600, PBX od Panasonic má další vylepšení