logo

Odolné notebooky Panasonic CF-19 ve vozech Záchranné služby kraje Vysočina

Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina, p.o. vstoupila do pilotního projektu a postupně během roku 2009 vybavuje všechny sanitní vozy nejmodernějšími odolnými notebooky Panasonic Toughbook CF-19.

Díky tomu bude mít každý vůz stálý přístup do integrovaného informačního systému ePCR od společnosti PURO-KLIMA, a. s. Ve střední a východní Evropě se jedná o zcela ojedinělé řešení. S podobným, ovšem ne tak komplexním systémem, pracují záchranáři v západní Evropě. Nepřetržitý přístup k důležitým informacím a efektivní práce s daty byly největšími motivy implementace systému.

Jakékoli vybavení sanitních vozů má vysoké nároky na odolnost a musí být uchyceno ve speciálních certifikovaných kotvících systémech. To proto, aby nemohlo dojít při rychlé jízdě či nárazu k pádu přístroje a zranění pacienta nebo posádky. Proto byly při výběru počítačů jednoznačnou volbou odolné notebooky Panasonic Toughbook.

Model Panasonic Toughbook CF-19 je odolný proti otřesům, extrémním telpotám, pádům, polití i prachu. Na extrémní podmínky, které mohou při zásahu záchranné služby nastat, je tedy připraven. Nabízí kombinaci klasického notebooku a tabletu (přenosný počítač ovládaný přes dotykový displej). K přepnutí do režimu tabletu stačí jednoduše 10,4palcový TFT barevný displej vertikálně převrátit přes klávesnici. Data pak může zdravotník vkládat dotykem prstu nebo elektronického pera, což usnadňuje práci v terénu i při jízdě.

Při použití nových Toughbooků probíhá celý zásah následovně. Dispečer přijme výzvu na tísňové lince záchranné služby, do počítače v centrále zadá údaje o pacientovi, místě zásahu a důležité upřesňující informace o stavu pacienta či charakteru logistiky zásahu. Tyto informace se okamžitě zobrazí zasahující posádce v počítači, který je vybaven přijímačem GPRS a GPS. CF-19 podporuje připojení k internetu přes GSM sítě, GPRS, Edge, 3G i HSUPA s rychlostí až 7,2 Mbps.

Každý záchranář nebo řidič sanitního vozidla zná velmi dobře svůj region, ve kterém pracuje, ale v případě zásahu na méně známém místě, může využít informací z navigačního systému. Pak odpadá hledání trasy a posádka je přímo navigována na místo zásahu. Během cesty na místo zásahu si zdravotník může vyhledat a zobrazit všechny důležité informace o pacientovi.

"A do budoucna budou mobilní odolné notebooky také napojeny na zdravotnický systém IZIP, čímž se propojení tzv. emergentních informací o pacientovi ještě rozšíří. Zasahující tým tak má okamžitý, komplexní a online přístup k mnoha potřebným informacím přímo v terénu," říká MUDr. Edita Richterová, náměstek léčebné přednemocniční péče a vedoucí lékařka zdravotnického operačního střediska ZZS KV, p.o.

Použití odolných notebooků Panasonic v terénu nenabízí však záchranáři pouze důležité vstupní informace. Dává také možnost, díky propojení s přístroji monitorujícími životní funkce pacienta, přímo zaznamenávat a do systému ukládat výsledky prováděných měření a vyšetření. Přímým propojením se dvěma dokovacími stanicemi lze ukládat například naměřené hodnoty krevního tlaku nebo záznam srdeční aktivity.

Zdravotník během zásahu vyplní přímo v terénu elektronicky zprávu o pacientovi. Vyplňování může probíhat přes dotykový displej způsobem zaškrtávání políček a zdravotník tedy nemusí většinu údajů vypisovat. Zpráva je pak automaticky odeslána do informačního systému záchranné služby. Odpadá tedy následné přepisování údajů, což šetří tolik cenný čas. V sanitním voze je také umístěna přenosná tiskárna, na které posádka vytiskne kompletní dokumentaci a předá ji spolu s pacientem personálu ve zdravotnickém zařízení.

Všechny zprávy v systému mají jednotnou úpravu, což následně umožňuje snadné statistické vyhodnocování výjezdů záchranné služby. Zdravotník všechna data zaznamená, uloží a odevzdá již během zásahu a prakticky ihned po návratu na výjezdové stanoviště je znovu připraven na další zásah. "Systém mobilní podpory výjezdových posádek přináší jednotnou, úplnou a čitelnou zdravotnickou dokumentaci a otevírá další možnosti komplexního pořizování, uchovávání a přenosu zdravotnických dat mezi ZZS a ostatními zdravotnickými zařízeními," dodává MUDr. Richterová.

Odolné notebooky Panasonic Toughbook jsou vybaveny nejmodernějšími procesory Intel Core 2 Duo SU9300, které nabízejí vysokou životnost baterie a jeden z nejlepších poměrů výkon/spotřeba. Baterie nabízí zhruba devět hodin provozu na jediné nabití a zdravotníci mohou přístroj používat v terénu velmi dlouhou dobu bez nutnosti napájení ze sítě. Kromě toho se Toughbook nabíjí i přímo přes dokovací stanici ve vozidle.

Velmi dobré zkušenosti vedou uživatele systému ke snaze vybavit moderními odolnými notebooky a přístupem k systému ePCR od společnosti PURO-KLIMA, a. s všechny vozy ZZS kraje Vysočina. Přesvědčení o efektivitě moderního řešení je jednoznačné a dlouhodobé užívání jistě povede k zásadním časovým úsporám a zkvalitnění velmi náročné práce záchranářů.

Další články k tématům - CF-19 - displej - notebooky - odolné - Panasonic - terénu - Toughbook - ZZS - Edita Richterová

Článek ze dne 16. října 2009 - pátek

Další články od PANASONIC CZECH REPUBLIC s.r.o.