logo Soukromá střední škola výpočetní techniky,s.r.o.

Firmy rekrutují studenty IT oborů na středních školách

Aktuální odhady hovoří až o 30000 chybějících IT specialistech. Nejžádanějšími pozicemi na trhu práce jsou vývojáři, správci sítí a databází, aplikační specialisté a grafičtí návrháři.

Dlouhodobá poptávka po IT specialistech je dána rozvojem trhu, kdy se stále více uplatňují informační technologie, nárůstem počtu nových investorů, ale také rozšiřování kapacit stávajících firem.

Zejména pro studenty se zájmem o počítače či grafiku tak jde o ideální volbu, neboť se nemusí bát ve velkém časovém horizontu o své uplatnění, naopak jde o lukrativní obory, kdy si často vybírají zájemci pozice a nikoliv daná pozice kandidáta, a pozice jsou honorovány velmi dobře.

Firmy sahají po kvalitních středních školách

S nedostatkem IT specialistů firmy volí buď cestu jejich přetahování mezi sebou, ale také výchovou od počátečních juniorských pozic. Mezi to spadá také jejich aktivní spolupráce již se školami zaměřujícími se na technickou a IT profilaci studentů. Současně platí, že ze svých nároků na vysokoškolské vzdělání firmy slevily.

"Spolupracujeme dnes s řadou firem, které žádají IT specialisty a nabízejí našim studentům okamžité uplatnění v oboru, jaký studují. Firmy však neslevují z kvalitního vzdělání, každý student, který se v budoucnu tímto atraktivním oborem chce zabývat, se kromě širokého základu a obecných znalostí musí pečlivě naučit i odbornost," říká Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT).

Nabízené platby od 40 tisíc, nezřídka 100 tisíc

Vysoká poptávka spojená s IT kvalifikací v tomto sektoru často zaručuje až o 20% vyšší mzdy. Už po krátkém zapracování je pak mzda IT speciality navyšována. Programátoři s pětiletou praxí, např. se zkušenostmi v C# nebo Java, případně C/C++ pak mohou získat i 100 tisíc korun.

Téměř o stejné peníze si pak může říct Správce sítě, který zodpovídá za údržbu podnikové sítě, včetně propojení k internetu a správy intranetu, nebo také grafičtí návrháři zkušení např. v Autodesku.

Uplatnění pro studenty

Desetitisíce inzerovaných i jinak poptávaných pozic tak řadí informační technologie mezi nejžádanější na českém trhu. Podobně na tom jsou jen specialisté v oborech strojírenství, elektroniky, online marketingu a PR, obchodu a logistiky. Díky vývoji trhu a jednotlivých oborů se odhaduje, že i přes reakci školství na trh se situace nezmění nejméně dalších deset let.

Článek Soukromá střední škola výpočetní techniky,s.r.o. ze dne pátek 30. září 2016

Další články od Soukromá střední škola výpočetní techniky,s.r.o.