logo SOITRON s.r.o.
David Dvořák

David Dvořák

IT konzultant pro kybernetickou bezpečnost společnosti SOITRON

LinkedIn

Bezpečnost je pro všechny firmy prioritou, nicméně během pandemie ji řada z nich upozadila. Že se nejedná o vhodné řešení potvrzuje fakt, že průměrné odhalení kybernetického útoků trvá až 214 dní. Řada firem proto může zjistit důsledky svého neuváženého jednání až na Vánoce. Dá se čekat, že v oblasti kybernetické bezpečnosti nás čekají těžké časy.

Firmy během pandemie odložily řešení kyberbezpečnosti. Přitom ve chvíli, kdy se zaměstnanci hromadně přesouvají na home office je společnost nejzranitelnější. Mít připravený krizový plán a simulované cvičení je nutností pro přežití dalších krizí.

Cvičení dělá mistra - všem firmám proto doporučujeme mít připravený krizový plán a ideálně mít za sebou i simulované cvičení, které značně pomáhá při postupu v takových situacích. Společnosti by neměly přípravu podceňovat už z toho důvodu, že se útok může odehrát kdykoliv, z kteréhokoliv koutu světa a reálné šance na dopadení hackera jsou mizivé.

Během pandemie řada uživatelů polevila v bezpečnosti na internetu. Bezpečná vzdálenost od ostatních ale nechrání před útokem i skrze obyčejnou WiFi a e-mail, které může hacker využít jako nástroj k napadení například bankovního účtu.

Pokud jsou zařízení takového dodavatele s přístupem do výroby slabě zabezpečené, což standardně jsou, je riziko pro firmu ještě výrazně vyšší. Dnes, více než kdy v minulosti platí, že před kybernetickým útokem není nikdo na 100% v bezpečí.

Jsou však možnosti, jak eliminovat riziko a případné škody i v případě sofistikovaných průniků. Příčiny nízké ochrany průmyslových řídicích systémů vidím v nárocích, které na výrobní firmy klade rostoucí automatizace a digitalizace řízení výroby.