logo SOITRON s.r.o.
David Dvořák

David Dvořák

IT konzultant pro kybernetickou bezpečnost společnosti SOITRON

LinkedIn

Cvičení dělá mistra - všem firmám proto doporučujeme mít připravený krizový plán a ideálně mít za sebou i simulované cvičení, které značně pomáhá při postupu v takových situacích. Společnosti by neměly přípravu podceňovat už z toho důvodu, že se útok může odehrát kdykoliv, z kteréhokoliv koutu světa a reálné šance na dopadení hackera jsou mizivé.

Během pandemie řada uživatelů polevila v bezpečnosti na internetu. Bezpečná vzdálenost od ostatních ale nechrání před útokem i skrze obyčejnou WiFi a e-mail, které může hacker využít jako nástroj k napadení například bankovního účtu.

Pokud jsou zařízení takového dodavatele s přístupem do výroby slabě zabezpečené, což standardně jsou, je riziko pro firmu ještě výrazně vyšší. Dnes, více než kdy v minulosti platí, že před kybernetickým útokem není nikdo na 100% v bezpečí.

Jsou však možnosti, jak eliminovat riziko a případné škody i v případě sofistikovaných průniků. Příčiny nízké ochrany průmyslových řídicích systémů vidím v nárocích, které na výrobní firmy klade rostoucí automatizace a digitalizace řízení výroby.