logo Kverulant.org, o.p.s.
Vojtěch Razima

Vojtěch Razima

Ředitel společnosti Kverulant.org, o.p.s.

LinkedIn

Pan Ondřej Filip si patrně myslí, že zákony mají v české kotlině dodržovat hlavně ti druzí. My jsme přesvědčeni, že zákony by měl dodržovat každý. Tím spíše byl-li dokonce členem řídicího orgánu instituce, která má dohlížet na dodržování zákonů v jedné oblasti veřejného života.

Proto jsme na něj již podali trestní oznámení.

Pan Peterka si patrně myslí, že zákony mají v české kotlině dodržovat hlavně ti druzí. My jsme přesvědčeni, že zákony by měl dodržovat každý. Tím spíše je-li dokonce členem řídicího orgánu instituce, která má dohlížet na dodržování zákonů v jedné oblasti veřejného života.

Jsem přesvědčen, že pan Peterka již dostatečně prokázal, že si nezaslouží být dobře placen z našich peněz, a proto jsme dnes vyzvali vládu, aby ho z funkce okamžitě odvolala a podali jsme na něj trestní oznámení.

Jsme rádi, že nám dal audit zapravdu, ale nemůžeme být spokojeni s tím, že Česká republika nejspíš bude muset za porušení zákona vrátit téměř 200 milionů korun. A ještě horší je, že za to zatím nebyl nikdo ani obviněn natož potrestán. Navíc auditovaná částka ve výši 250 milionů korun je jen část z celkových 1,6 miliard korun. Zní to neuvěřitelně, ale tolik nás má na CRAB do roku 2019 stát.

Proto znovu apelujeme na ministra Babiše, aby touto kauzou dál zabýval a nechal provést další audit, který se bude zabývat celkovými náklady projektu a který pojmenuje viníky této situace.

Na první pohled by se mohlo zdá, že ministr Ťok si zaslouží jen naši pochvalu. Bohužel ministr Ťok se z chyb ŘSD a ani z pokuty od ÚOHS asi nepoučil. Jeho ministerstvo uzavřelo v říjnu 2015 smlouvu na poradenské služby k mýtu za 52 milionů korun. Bez jakékoliv soutěže.

Ministr Ťok ještě v prosinci 2014 tvrdil, že projektový manažer na soutěž na mýto není potřeba. Teď prý ministra tlačí čas a zakázku by vysoutěžit nestihl. Ministr si za tento názorový veletoč vysloužil další vyšetřování ÚHOSu.

Chtěli jsme věřit, že největší tunel v dějinách českého IT bude včas zastaven. Zatím tomu však nic nenasvědčuje. Audit CRABa ve skutečnosti nezačal v prosinci roku 2014, ale až koncem dubna 2015. Ještě horší je však skutečnost, že stále není hotov a plýtvání tak nejspíš dále pokračuje.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že ministr Babiš buď nechce, nebo neumí celou věc řádně prošetřit. A to je tristní zjištění, když uvážíme, že Babišovo hnutí ANO se dostalo k moci i sliby o zastavení plýtvání.

Ani skutečnost, že hlavním dodavatel CRABu je firma IBM, která je zároveň dvorním dodavatelem IT pro Agrofert nehovoří ve prospěch ministra Babiše. Agrofert se dostal dokonce do globálních referencí IBM. Nabízí se hypotéza, že Andrej Babiš nechce zavřít IBM zlatý důl CRAB výměnou za významnou slevu pro Argofert.

Dopravní podnik tak vyhodil z okna 23 milionů korun. Hlavním důvodem je skutečnost, že místo aby si dopravní podnik tiskárny koupil, draze si je pronajímá od sdružení Cannon CZ a AB plus a od společnosti s ručením omezeným IMPROMAT CZ. U této firmy se na chvíli zastavíme.

IMPROMAT CZ má dva vlastníky - firmu IMPROMAT INT, s.r.o., a firmu JNV International, a.s. Tyto dvě firmy vlastní nejen dodavatele předraženého tisku pro dopravní podnik, ale také 51% ve společnosti IMPROMAT-COMPUTER, s.r.o. A ta se v pražském komunálu vyzná. V dubnu 2015 jí rada hlavního města Prahy schválila rámcovou smlouvu na dodávku 600 počítačů za 10 milionů korun.

A jak se IMPROMATu podařilo trumfnout dodavatele, jako jsou IBM, DELL, SAMSUNG, LYNX a podobně? Inu splnila přísné požadavky magistrátu. Jen namátkou - 10 USB portů, disk s kapacitou 500 GB, klávesnice a myš stejné barvy a značky jako PC. Patrně ani ti největší optimisté nevěří, že zadání nebyla napsána přesně na míru šikulům z IMPROMATu a že zakázky neprovázela korupce.

My samozřejmě chápeme, že audit programu, jako je CRAB, netrvá čtrnáct dnů, ale za půl roku už by měl být dávno hotov. Klademe si otázku, proč to ministerstvu tak dlouho trvá. Napadají nás hned dvě vysvětlení.

Buď se jedná o fatální neschopnost, nebo ve skutečnosti nemají zájem největší tunel v dějinách českého IT zastavit dříve, než všechny peníze zmizí někde v Karibiku.

Jediným držitelem požadovaného certifikátu Motorola Dimetra IP, verze R 8.1, byla v České republice firma KonekTel, takže se zájemci o poskytování ostrahy nutně museli spojit právě s ní. Společnost však všechny bezpečnostní agentury kromě té správné, která byla s hochy z DPP předem dohodnuta, odmítala a získat od Motoroly další certifikát nebylo ve lhůtách výběrového řízení možné stihnout, a to ani po prodloužení termínu pro předložení nabídek do září 2013.

Klíče k výběrovému řízení, a tedy i k penězům, tak držela v rukou firma KonekTel, se kterou se pánové z DPP již prokazatelně dokážou dohodnout.

Když podle zákona žádáme o informace a instituce za ně chce nesmyslných 60000 Kč, víme, že jsme uhodili hřebíček na hlavičku - potvrdilo se nám to v mnoha našich kauzách. Zřejmě CRAB bude i tento případ. Buď může být ze získaných informací patrné, že je zde nehospodárně nakládáno s veřejnými prostředky, což může být i díky korupčnímu jednání, nebo se jedná o zcela neefektivní fungování a využívání systému. Až od ÚZSVM dostaneme požadované informace, provedeme jejich analýzu.

Chvíli nám trvalo, než jsme ministra Babiše v e-mailové komunikaci přesvědčili, že CRAB je problém za 2 miliardy a nikoliv jen za 0,6 miliardy, jak mu původně tvrdilo jeho ministerstvo. Nicméně povedlo se to a my nyní chceme věřit, že největší tunel v dějinách českého IT bude zastaven dřív, než všechny peníze zmizí někde v Karibiku. Podle našeho odhadu ještě lze zachránit miliardu korun.