logo SOITRON s.r.o.

David Dvořák

IT konzultant pro kybernetickou bezpečnost společnosti SOITRON

David Dvořák - SOITRON s.r.o.logo SOITRON s.r.o.LinkedIn

Bezpečnost je pro všechny firmy prioritou, nicméně během pandemie ji řada z nich upozadila. Že se nejedná o vhodné řešení potvrzuje fakt, že průměrné odhalení kybernetického útoků trvá až 214 dní. Řada firem proto může zjistit důsledky svého neuváženého jednání až na Vánoce. Dá se čekat, že v oblasti kybernetické bezpečnosti nás čekají těžké časy.

Firmy během pandemie odložily řešení kyberbezpečnosti. Přitom ve chvíli, kdy se zaměstnanci hromadně přesouvají na home office je společnost nejzranitelnější. Mít připravený krizový plán a simulované cvičení je nutností pro přežití dalších krizí.

David Dvořák

IT konzultant pro kybernetickou bezpečnost společnosti SOITRON

David Dvořák - SOITRON s.r.o.logo SOITRON s.r.o.LinkedIn

Cvičení dělá mistra - všem firmám proto doporučujeme mít připravený krizový plán a ideálně mít za sebou i simulované cvičení, které značně pomáhá při postupu v takových situacích. Společnosti by neměly přípravu podceňovat už z toho důvodu, že se útok může odehrát kdykoliv, z kteréhokoliv koutu světa a reálné šance na dopadení hackera jsou mizivé.

Během pandemie řada uživatelů polevila v bezpečnosti na internetu. Bezpečná vzdálenost od ostatních ale nechrání před útokem i skrze obyčejnou WiFi a e-mail, které může hacker využít jako nástroj k napadení například bankovního účtu.

Jiří Chytil

Konzultant pro vzdělávání společnosti SOITRON v ČR

Jiří Chytil - SOITRON s.r.o.logo SOITRON s.r.o.LinkedIn

Webináře jsou bezesporu něčím, co lidé začali vnímat jako pomoc. Možná přichází doba kombinovaného vzdělávání, kdy se právě tato forma stane už na základních školách zcela běžnou. Již delší dobu nabízíme vzdělávacím institucím školení, která jsou automaticky doplňována právě webináři, sloužícími k opakování látky.

Kvůli zájmů pedagogů bylo nutné navýšit kapacitu webinářů s pomocí nové technologie Boradcast. Nyní se jich může společně zúčastnit až 10000 účastníků.

Radim Klabal

IT specialista společnosti SOITRON

Radim Klabal - SOITRON s.r.o.logo SOITRON s.r.o.LinkedIn

Věnujeme se řešením, která farmářům pomáhají automatizovat práci na farmě. Po mnoha rozhovorech v terénu jsme si uvědomili, že pro každé hospodářství jsou energie hlavní proměnnou, která určuje, zda se mu finančně daří. Aby bylo měření jejich spotřeby co nejpřesnější, farmářům nabízíme IoT zařízení v podobě senzorů.

Díky nim se umíme přehledně podívat na náklady jednotlivých provozů. Sebrat velké množství dat je jednoduché. Pokud ale data nejsou vyhodnocena srozumitelně a interpretována tak, aby jim farmář rozuměl, jsou mu k ničemu.

David Dvořák

IT konzultant pro kybernetickou bezpečnost společnosti SOITRON

David Dvořák - SOITRON s.r.o.logo SOITRON s.r.o.LinkedIn

Pokud jsou zařízení takového dodavatele s přístupem do výroby slabě zabezpečené, což standardně jsou, je riziko pro firmu ještě výrazně vyšší. Dnes, více než kdy v minulosti platí, že před kybernetickým útokem není nikdo na 100% v bezpečí.

Jsou však možnosti, jak eliminovat riziko a případné škody i v případě sofistikovaných průniků. Příčiny nízké ochrany průmyslových řídicích systémů vidím v nárocích, které na výrobní firmy klade rostoucí automatizace a digitalizace řízení výroby.

Viktoria Bracjunová

Vedoucí oddělení automatizace a robotizace společnosti SOITRON

Viktoria Bracjunová - SOITRON s.r.o.logo SOITRON s.r.o.LinkedIn

Tím, že softwarové roboty není potřeba vyrábět fyzicky, je jejich vývoj relativně jednoduchý a rychlý. Vytvořit zcela nového robota zabere jeden a půl až čtyři měsíce - a návratnost může být už do půl roku. Tou nejdůležitější částí však není programování. Klíčová je první fáze, v níž se provádí analýza toho, jak fungují procesy ve firmě, mapuje se infrastruktura a existující aplikace. Po dvou až sedmi dnech se začíná s programováním a následně testováním.

Prakticky jakákoliv firma, malá i velká, manufaktura i byznys centrum má dnes již potenciál k využívání softwarových robotů. Jak poznat, kde? Vzpomeňte si, zda jste slyšeli kolegu říkat na práci, která ho nebaví a musí ji dělat pořád dokola - to je ideální příležitost k automatizaci.

Lumír Pelc

Cloud consultant společnosti SOITRON

Lumír Pelc - SOITRON s.r.o.logo SOITRON s.r.o.LinkedIn

SOITRON prostřednictvím své služby Cloud Monitoring zajistí analýzu hybridního prostředí a dále výběr vhodného monitorovacího nástroje, včetně jeho napojení na firemní cloudovou infrastrukturu. Dalším krokem je potom vytvoření přehledových panelů, nastavení upozorňování a reportů. Cloud Monitoring poskytuje nepřetržitou podporu nejen pro správu IT, ale zároveň pro jeho financování.

V modelu pay-as-you-go dokáže udržet přehled o přesné ceně využívaných služeb a cenu i rozúčtovat na příslušná střediska. IT správci oceňují, že jim zbývá mnohem více času na řešení business požadavků a cloud monitoring se tak stává jedním z hlavních pracovních nástrojů.