logo

Agregace umožňuje hostingové služby za rozumné ceny

Předpokladem spokojenosti zákazníka s agregovaným připojením je správné nastavení parametrů služby. V Coolhousingu dbáme na to, aby každou agregovanou přípojku sdílelo maximálně 24 serverů, které ji ani ve špičkách nezatíží na více než 20 %.

Servery připojené rychlostí 100 Mb/s v průměru odesílají data rychlostí přesahující 70 Mb/s, stahují rychlostí kolem 80 Mb/s. Jako naprosté minimum garantujeme každému zákazníkovi 20 % z deklarované kapacity sdílené linky.

Přestože je agregace běžným parametrem služeb poskytovatelů připojení k internetu, pro kritické aplikace nejnáročnějších zákazníků jsou samozřejmě kdykoli k dispozici skutečně dedikované linky. Na nich se sice uživatel nemusí s nikým dělit, za tento komfort ale platí několikanásobkem ceny agregovaného připojení. Dedikované nebo chcete-li garantované připojení k internetu je doslova luxusním zbožím, které se vyplatí nakupovat pouze pro nejnáročnější aplikace.

Agregace připojení je přirozenou součástí služeb ISP a jedinou možností, jak dosáhnout současné příhodné kombinace vysoké kvality služby, rychlosti každé přípojky a rozumné ceny za housing či pronájem serveru. Někteří poskytovatelé agregaci zamlčují. Coolhousing jedná fér.

Bez sdílení připojení se dnes neobejdeme

Poskytovatelé připojení k internetu rádi zamlčují nepopulární parametry svých služeb. Pravdu o agregaci neboli sdílení připojení si obvykle přečtete až na poslední stránce všeobecných podmínek. Nebo spíše vůbec ne.

Agregace začala být ostudou hodnou zatajení před zákazníkem v dobách, kdy se o jedinou ADSL linku dělilo klidně pět desítek domácích uživatelů. Rozdělování dostupné kapacity nebylo dobře technicky vyřešeno a někteří operátoři dokonce sdružovali problémové (rozuměj: připojení hodně využívající) uživatele společně na jedno sdílené připojení k internetu, aby nebyli obtěžováni "řádní" (méně aktivní) zákazníci.

Rozumně nastavená agregace je přitom přirozenou součástí internetového připojení od domácích zákazníků až po rackové skříně u velkých poskytovatelů serverhousingu.

Představme si na okamžik, jak obrovské kapacity připojení by museli jednotliví poskytovatelé nakupovat, kdyby jimi nabízená připojení nebyla sdílená. Jestliže průměrný regionální poskytovatel optického připojení k internetu pro domácnosti obsluhuje například 1000 zákazníků, z nichž každý má objednáno připojení k internetu rychlostí 100 Mb/s, musel by poskytovatel pro zajištění nesdílené konektivity nakupovat 1000 × 100 Mb/s, tedy 100 Gb/s.

Za současných podmínek bychom nepotřebovali ani deset takových malých poskytovatelů, abychom vyčerpali celkovou aktuální připojenou kapacitu všech spojů v internetovém uzlu NIX.CZ.

Ač to někteří poskytovatelé jen neradi přiznávají, je agregace připojení běžnou praxí i ve službách serverhousingu. Společnost Coolhousing provozuje ve svém datovém centru kolem jednoho tisíce serverů. Do internetového uzlu NIX.CZ odsud vede spoj o kapacitě 10 Gb/s. Z této kapacity připojení k internetu je průměrně využíváno 14 %.

Kdyby měl být každý z tisíce serverů připojen garantovanými 100 Mb/s, musel by Coolhousing navýšit svou kapacitu připojení k internetu o cca 1000 %. V takovém případě by Coolhousing své připojení využíval jen z 0,014 %, avšak každému zákazníkovi by musela být účtována plná cena garantované konektivity, která by několikanásobně překračovala cenu agregovaných linek.

A to jsme do výpočtu nezahrnuli záložní konektivitu, kterou v současnosti zajišťuje další nezávislý 10 Gb/s spoj.

Další články k tématům - ADSL - agregace - housing - ISP - konektivita - NIX - operátor - server

Článek ze dne 8. října 2012 - pondělí

Další články od COOLHOUSING s.r.o.