logo

Agregační poměr

Již párkrát jsem musel vysvětlovat, co to je agregační poměr. Když jsem to dotyčnému vysvětlil, tak mi sdělil, že jeho poskytovatel agregaci nepoužívá - a to jsem šel do kolen ...

Agregační poměr je podíl mezi teoreticky maximální potřebou kapacity uživatelů přípojek v rámci daného "agregačního" bodu a skutečnou kapacitou. Agregační poměr tedy udává, v jakém poměru je rozdělena poskytovaná sdílená konektivita. Čím vyšší číslo ve jmenovateli, tím menší část poskytované sdílené konektivity připadne jednomu serveru.

Když tedy máme agregační poměr např. 1:24, tak to ve skutečnosti znamená rozdělení sdíleného pásma maximálně na 24 dílů.

Když se připojíte k Internetu z domova nebo připojíte svůj server v datacentru, agregaci se prostě nevyhnete. Pokud někdo tvrdí, že nepoužívá agregaci, tak se o jeho informacích dá s úspěchem pochybovat. (v překladu to znamená že lže).

Znamenalo by to, že v celé jeho síti není jediný switch, protože zapojení switche v podstatě znamená agregaci. Jak to ? Vezměte si 24 port switch. Do tohoto switche přiveďte 1 uplinkem konektivitu. Následně vám z takového switche vychází dalších potencionálních 24 uplinků. S ohledem na předchozí řádky - nepřipadá Vám tato rovnice povědomá ?

Pokud poskytovatel XY má přípoj 10Gbps, Vám jako zákazníkovi slíbí, že vás připojí garantovanou rychlostí (nebo bez agregace) 100Mbps. Pokud by to byla skutečně pravda, znamená to, že takový poskytovatel může mít maximálně 100 klientů, protože i jeden klient navíc už znamená agregaci.

To by mne vážně zajímalo, z čeho by pak takový hoster platil faktury a výplaty administrátorů ...

Docela mne mrzí, že hosteři nemají tolik "slušnosti", aby na rovinu napsali, jak se co má ... Jeden hoster má tolik drzosti napsat, že nepoužívá agregaci, druhý tento údaj ani nezveřejní a třetí používá šalamounskou odpověď : "Připojení serveru je na sdílené lince, agregace není pevně stanovena, linka je monitorována a v případě jejího vytížení je kapacita navýšena. Agregace by tak neměla být postřehnutelná." Inu : "Až tě chytím, tak tě sním ..."

Jiří Dvořák, DiS. - Senior Sales Executive
COOLHOUSING.NET

Další články k tématům - agregační - hoster - poměr - poskytovatel - serveru - switche - Jiří Dvořák

Článek ze dne 2. prosince 2009 - středa

Další články od COOLHOUSING s.r.o.