logo

Inteligentní zásuvky snižují náklady na provoz housing serverů

Novinkou ve správě napájení serverů v datovém centru společnosti Coolhousing jsou zásuvkové panely Eaton EMAA11, které umožní snížení nákladů díky dlouhodobému měření spotřeby jednotlivých zákaznických serverů.

Coolhousing se dlouhodobě snaží zmírnit negativní dopady zvyšování cen elektrické energie na své zákazníky. Nasazení spravovatelných zásuvkových panelů nabízí možnost přesnějšího nastavení smluvního příkonu zákaznických serverů. Díky tomu již klienti serverhousingu nemusí platit za příkon, který ve skutečnosti nevyužívají.

Nové možnosti měření příkonu zákaznických serverů se projeví také v ceníku serverhousingu. Příkonové kategorie budou nově začínat na 50 W (230 Kč za měsíc) pro nejúspornější malé servery a porostou po 25 W. Nejběžnější příkon 75 W pořídíte již za 345 korun měsíčně.

Tarify pamatují i na vysoce výkonné servery, např. příkon 225 W vyjde na 1035 korun měsíčně. Aby se snížilo riziko nečekaného překročení smluvního odběru při nárazovém větším vytížení serveru, násobí Coolhousing ve prospěch zákazníka dlouhodobý průměr příkonu koeficientem 0,95.

Ve zkušebním provozu bude využito devět zásuvkových panelů o celkovém počtu 216 zásuvek. "Protože je tuto technologii třeba vyzkoušet v ostrém nasazení, rozhodli jsme se pozvat naše zákazníky k veřejnému testování", vysvětluje Jiří Dvořák, sales manager Coolhousingu. Zákazníci, kteří nechají připojit své servery do nových zásuvkových panelů, obdrží jako poděkování za trpělivost 25 % slevu na housing.

"Ač je to nepravděpodobné, ve zkušebním provozu může být například potřeba spravovatelný zásuvkový panel restartovat, což způsobí chvilkovou nedostupnost zákaznických serverů. Proto jsme se rozhodli zvýhodnit cenu housingu připojených serverů. Jejich majitelé navíc jako první získají možnost jemnějšího přizpůsobení smluvního příkonu, což jim může přinést další nezanedbatelné úspory", uzavírá Jiří Dvořák.

Zásuvkové panely ePDU (jednotky vnitrostojanových rozvaděčů) Eaton EMAA11 jsou osazeny 24 zásuvkami, kde pro každou lze jednotlivě sledovat spotřebu, odběr, napětí a příkon. Panely jsou centrálně monitorovány obsluhou datového centra.

"Nové typy ePDU díky svým funkcím monitorování a správy poskytují úplný obraz jak požadavků na odběr elektrické energie, tak jejího skutečného využívání v datovém centru, ať už jde o malé, střední, nebo velké datové centrum se stovkami datových rozvaděčů", shrnuje funkci ePDU Jindřich Bulva, produktový manažer společnosti Eaton Elektrotechnika.

Další nezanedbatelnou funkcí nových panelů je možnost vzdálené správy napájení, tj. například vzdálených restartů serverů, jejíž zpřístupnění zákazníkům Coolhousing připravuje.

Článek ze dne 11. září 2012 - úterý

Další články od COOLHOUSING s.r.o.