logo Atos Czech Republic s.r.o.
Emil Fitoš

Emil Fitoš

Country Manager a CEO společnosti Atos IT Solutions and Services

LinkedIn

První vlaštovky v oblasti Jednotného digitálního trhu se již začínají projevovat - podnikatelé a majitelé firem si uvědomují, že JDT bude představovat obrovskou příležitost pro jejich podniky a hledají strategická řešení. Největší zájem je o cloudová řešení – poskytování IS ve formě služby – a mobilní řešení pro firmy. V těsném závěsu pak následují řešení pro bezpapírovou kancelář, což je v současnosti velmi diskutované téma.

Top manažeři také velmi intenzivně řeší otázky energetické efektivity nasazení digitálních technologií a digitálního řízení energetického hospodaření firem. Zavedení JDT bude pro firmy znamenat nutnost zvýšení jejich konkurenceschopnosti. Uvádí se, že produktivita pracovníků ve výrobě v USA je o 30% vyšší než v Evropě. Je to dané technologickým náskokem Spojených států, především v oblasti IT.

Je ovšem třeba zdůraznit, že přípravu na digitalizaci firmy rozhodně nelze chápat jako věc, kterou vyřeší IT oddělení - tak to nefunguje. Evropa se při svém sjednocování vždy řídila ekonomickými iniciativami. Začalo to v 50. letech uhlím a ocelí, následovalo EHS a je velmi dobře, že ekonomická agenda zůstává na stole Evropské komise i dnes.

V této chvíli je v projektu Planeta vědomostí zaregistrováno již 15261 učitelů, kteří systém aktivně využívají a další velké množství učitelů, kteří k tomuto řešení přistupují anonymně pouze v režimu pro čtení.

Zajišťování ICT služeb pro Olympijské a Paraolympijské hry je o celé škále řešení, nejen servery, datová centra, ale i například příprava 200000 osobních dokladů pro účastníky OH, konfigurace, testování a zprovoznění více než 10000 zařízení, která byla použita na 30 různých místech v Soči.

Je to také o zajištění bezpečnosti účastníků, například každá vstupenka na soutěže v Soči byla zároveň vízem do Ruska a musela splňovat všechny bezpečnostní standardy.

Pro zajímavost bych uvedl, že např. v průběhu OH v Londýně došlo k 255 milionům bezpečnostních ataků, z čehož bylo 100 skutečných problémů a žádný negativní dopad na Olympijské hry.