logo České Radiokomunikace a.s.
Miloš Mastník

Miloš Mastník

Generální ředitel společnosti České Radiokomunikace

LinkedIn

V rámci IoT je dnes aktivní již řada firem. Některé vyvíjejí hardware, některé budují a spravují infrastrukturu, jiné vyvíjejí aplikační vrstvu. Samostatně ale tyto firmy u koncového zákazníka nemohou příliš uspět. Zákazník potřebuje komplexní, end to end řešení.

Veškeré reálné a funkční projekty jsou postavené na spolupráci mezi těmito firmami. My aktuálně spolupracujeme s více než 120 partnery, dáváme důraz na partnerská řešení a budujeme partnerský ekosystém.

V roce 2019 očekáváme velký růst celého odvětví. V tomto roce jsme ve spolupráci s partnery a dalšími subjekty začali nabízet komplexní řešení - od čidla, přes infrastrukturu až po konečnou aplikaci. Jakýkoliv nápad a nové řešení je tedy pro nás dalším impulzem pro rozvoj našich aktivit v oblasti IoT.

Projekt Plantcontrol má komerční potenciál a my se budeme snažit ho i ve spolupráci s dalšími partnery podpořit. Data, která byla využita v průběhu soutěže, jsou zájemcům stále k dispozici v rámci CRA IoT Hubu, kde je možné si odzkoušet technologii LoRaWAN v praxi.

Tak jako v případě datového centra DC Tower je i u regionálních objektů kladen velký důraz na provozní a fyzickou bezpečnost. Kupříkladu elektrická energie je do datového centra přiváděna dvěma nezávislými trasami, záložní napájení obstarává dieselagregát se startem do 30 sekund, který je pod plnou zátěží testován každý měsíc.

Kapacita regionálního datového centra v Ostravě je aktuálně 26 racků a technologie jednotlivých zákazníků jsou od sebe pro vyšší bezpečnost odděleny.

Neustále pracujeme na rozšiřování pokrytí naší IoT sítě a rozšiřování našich IoT služeb. Mnohem větší smysl, než živelné zahušťování sítě, nám dává pokrývání na základě poptávky a reálných projektů. Na základě zkušeností, které už z některých projektů máme, předpokládáme, že v příštím roce se dočkáme velkého růstu. Uvědomujeme si, že nelze obsluhovat celý trh samostatně, proto jsme začali spolupracovat s řadou partnerů, ať už technologických nebo obchodních.

Aktuálně třeba spouštíme ve spolupráci s IBM projekt monitoringu pohybu pracovníků v povrchových dolech a lomech, jehož cílem je mimo jiné zefektivnění řízení bezpečnosti práce.

Dále se jedná o projekty pro průmysl, chytrá města, máme ale i projekty, které se týkají koncových uživatelů.

V posledních letech se jako firma snažíme velmi intenzivně pracovat na rozvoji internetu věcí v České republice. Nejen po stránce infrastruktury, ale i z hlediska zvyšování povědomí o IoT a jeho možnostech. Naše vlastní IoT síť, která je postavená na technologii LoRaWAN, pokrývá zhruba 70% obyvatelstva na území celé ČR.

Na základě našich zkušeností, a to jak v rámci předchozích ročníků soutěže, tak obchodních příležitostí, jsme se rozhodli v rámci soutěže zaměřit na oblasti, které zaznamenávají největší rozvoj, a sice chytrá města, odečty energií, zemědělství a průmysl 4.0. Věříme, že i letošní ročník nabídne zajímavé projekty a my rádi budeme stát u jejich realizace.