logo Kverulant.org, o.p.s.
Vojtěch Razima

Vojtěch Razima

Ředitel společnosti Kverulant.org, o.p.s.

LinkedIn

Pan Ondřej Filip si patrně myslí, že zákony mají v české kotlině dodržovat hlavně ti druzí. My jsme přesvědčeni, že zákony by měl dodržovat každý. Tím spíše byl-li dokonce členem řídicího orgánu instituce, která má dohlížet na dodržování zákonů v jedné oblasti veřejného života.

Proto jsme na něj již podali trestní oznámení.

Pan Peterka si patrně myslí, že zákony mají v české kotlině dodržovat hlavně ti druzí. My jsme přesvědčeni, že zákony by měl dodržovat každý. Tím spíše je-li dokonce členem řídicího orgánu instituce, která má dohlížet na dodržování zákonů v jedné oblasti veřejného života.

Jsem přesvědčen, že pan Peterka již dostatečně prokázal, že si nezaslouží být dobře placen z našich peněz, a proto jsme dnes vyzvali vládu, aby ho z funkce okamžitě odvolala a podali jsme na něj trestní oznámení.

Jsme rádi, že nám dal audit zapravdu, ale nemůžeme být spokojeni s tím, že Česká republika nejspíš bude muset za porušení zákona vrátit téměř 200 milionů korun. A ještě horší je, že za to zatím nebyl nikdo ani obviněn natož potrestán. Navíc auditovaná částka ve výši 250 milionů korun je jen část z celkových 1,6 miliard korun. Zní to neuvěřitelně, ale tolik nás má na CRAB do roku 2019 stát.

Proto znovu apelujeme na ministra Babiše, aby touto kauzou dál zabýval a nechal provést další audit, který se bude zabývat celkovými náklady projektu a který pojmenuje viníky této situace.

Na první pohled by se mohlo zdá, že ministr Ťok si zaslouží jen naši pochvalu. Bohužel ministr Ťok se z chyb ŘSD a ani z pokuty od ÚOHS asi nepoučil. Jeho ministerstvo uzavřelo v říjnu 2015 smlouvu na poradenské služby k mýtu za 52 milionů korun. Bez jakékoliv soutěže.

Ministr Ťok ještě v prosinci 2014 tvrdil, že projektový manažer na soutěž na mýto není potřeba. Teď prý ministra tlačí čas a zakázku by vysoutěžit nestihl. Ministr si za tento názorový veletoč vysloužil další vyšetřování ÚHOSu.

Chtěli jsme věřit, že největší tunel v dějinách českého IT bude včas zastaven. Zatím tomu však nic nenasvědčuje. Audit CRABa ve skutečnosti nezačal v prosinci roku 2014, ale až koncem dubna 2015. Ještě horší je však skutečnost, že stále není hotov a plýtvání tak nejspíš dále pokračuje.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že ministr Babiš buď nechce, nebo neumí celou věc řádně prošetřit. A to je tristní zjištění, když uvážíme, že Babišovo hnutí ANO se dostalo k moci i sliby o zastavení plýtvání.

Ani skutečnost, že hlavním dodavatel CRABu je firma IBM, která je zároveň dvorním dodavatelem IT pro Agrofert nehovoří ve prospěch ministra Babiše. Agrofert se dostal dokonce do globálních referencí IBM. Nabízí se hypotéza, že Andrej Babiš nechce zavřít IBM zlatý důl CRAB výměnou za významnou slevu pro Argofert.

Stránka 1/2 Další >