logo

Android je nová platforma pro mobilní zařízení

Široká aliance předních firem v oboru informačních technologií a mobilní komunikace oznámila společný vývoj první skutečně otevřené a komplexní platformy pro mobilní zařízení nazvané Android. Na jejím vývoji se podílejí společnosti Google Inc., T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola a další, a to prostřednictvím Open Handset Alliance, mezinárodní aliance předních firem v oboru informačních technologií a mobilní komunikace.

Společným cílem aliance je podpora inovací v oblasti mobilních přístrojů a snaha nabídnout spotřebitelům mnohem lepší uživatelský zážitek, než poskytují dnešní platformy pro mobilní komunikaci. Android přinese nový stupeň otevřenosti, který umožní vývojářům větší míru spolupráce, což přispěje k rychlejšímu zavádění nových, atraktivních služeb mobilní komunikace.

Mobilní telefon dnes využívají téměř 3 miliardy lidí na světě, a jde tak o nejosobnější a zcela všudypřítomný komunikační nástroj. Vzhledem k nízké míře spolupráce v oboru však je pro vývojáře, mobilní operátory a výrobce přístrojů obtížné rychle reagovat na neustále se měnící potřeby uživatelů. Díky platformě Android budou vývojáři, mobilní operátoři a výrobci mobilů moci rychleji a mnohem levněji uvádět na trh nové, inovativní produkty. Výsledkem bude mobilní platforma, která na trhu dosud nemá obdoby a která umožní operátorům a výrobcům nabídnout uživatelům mobilních telefonů lepší, osobnější a flexibilnější uživatelský zážitek.

Cílem Open Handset Aliance, složené ze 34 firem, je vývoj technologií, které výrazně zlevní vývoj a distribuci mobilních zařízení a služeb. Prvním krokem tímto směrem je právě Android - plně integrovaná mobilní softwarová platforma, zahrnující operační systém, middleware, uživatelsky příjemné rozhraní a aplikace. První telefony s platformou Android by se měly na trhu objevit v druhé polovině roku 2008.

Android bude k dispozici na základě jedné z nejprogresivnějších open source licencí, která nabídne příznivé podmínky pro vývojáře a přinese značnou svobodu a flexibilitu při vytváření produktů mobilním operátorům a výrobcům zařízení. Příští týden aliance představí rannou verzi software development kitu, který nabídne vývojářům nástroje nezbytné pro vytváření inovativních a atraktivních aplikací pro tuto platformu.

Android slibuje spotřebitelům, vývojářům a výrobcům mobilních služeb a zařízení výhody, se kterými se dosud nesetkali. Výrobci telefonů a mobilní operátoři si budou moci platformu uzpůsobit tak, aby mohli na trh rychleji a mnohem levněji uvádět nové, inovativní produkty. Vývojáři budou mít kompletní přístup k funkcím a nástrojům přístroje, což jim umožní vytvářet více atraktivních a uživatelsky příjemných služeb - model internetových vývojářů se tak přenese i do oblasti mobilní komunikace. A zákazníci na celém světě získají levnější mobilní zařízení s atraktivnějšími službami, RIA aplikacemi (Rich Internet Applications) a příjemným uživatelským rozhraním, přičemž výsledkem bude vysoce kvalitní uživatelský zážitek.

Článek ze dne 8. listopadu 2007 - čtvrtek

Další články od T-Mobile Czech Republic a.s.

Nabídka zaměstnání