logo České Radiokomunikace a.s.

Radiokomunikace posilují vysílání přechodové DVB-T2 sítě

Vysílání v přechodové DVB-T2 síti pro nový standard pozemního vysílání, které je jako jediné televizní vysílání zdarma, si tak nyní může naladit již 69,1% diváků.

"Jeden z nejvýraznějších vysílačů Česka, severočeský Ještěd, se dočkal spuštění přechodové sítě DVB-T2. Spolu s ním bylo také zahájeno vysílaní ze západočeského Krašova. Postupujeme podle vytyčeného plánu, tedy snažíme se pokrývat republiku vysílací sítí pro novou generaci televizního vysílání, aby diváci měli přechod na nový televizní standard co nejhladší a měli na něj dostatek času. Snažíme se o všem také dostatečně informovat a spolupracujeme na tom i se zástupci měst a obcí a Ministerstvem průmyslu a obchodu," říká Martin Gebauer, generální ředitel Českých Radiokomunikací.

Přechod na DVB-T2 je nutný z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě 5G. Pozemní vysílání využívá zhruba 60 % domácností v ČR a je to jediná platforma, která je pro diváky zdarma.

Souběžné vysílání, které spustily CRA (České Radiokomunikace), má velmi důležitý sociální rozměr, protože umožní domácnostem se na nový vysílací standard připravit. Lidé nyní nemusí nic řešit, protože stávající DVB-T vysílání bude dostupné do roku 2020.

Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020, čímž mají prostor pro přirozenou obměnu svých televizorů. Pokud si však domácnosti budou pořizovat nový televizní přijímač nyní, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2 / HEVC.

Tito diváci si již dnes mohou naladit DVB-T2 vysílání v oblastech pokrytých DVB-T2 signálem. K dnešnímu dni je pokryto již 69% populace a během 1. čtvrtletí 2018 bude signál dostupný pro 99% domácností.

Pro jistotu televizních diváků, že kupovaný televizor nebo set top box bude kompatibilní s novým typem vysílání, CRA zahájily v roce 2016 certifikaci přijímačů.

CRA udělují logo DVB-T2 ověřeno televizním přijímačům, které v testování prokáží, že budou schopné fungovat i v novém standardu vysílání.

Seznam přijímačů, kterých je více než 950 a jejich počet se neustále zvyšuje, najdou diváci na webu dvbt2overeno.cz.

V přechodové síti nyní diváci naladí 14 programů a další by měly postupně přibývyt.

Článek České Radiokomunikace a.s. ze dne 30. června 2017 - pátek

Další články od České Radiokomunikace a.s.

ManDay.it 2018