logo České Radiokomunikace a.s.

DVB-T2 živé vysílání s kodekem HEVC

České Radiokomunikace jako první ve střední Evropě testují živé vysílání v DVB-T2 s kodekem HEVC. V pilotním vysílání jsou zařazeny programy ČT Sport HD, TV Nova a TV Prima.

České Radiokomunikace provádějí experimentální vysílání DVB-T2 ze Žižkovského vysílače na kanálu č. 50 prostřednictvím kodeku HEVC (High Efficiency Video Coding). Ten je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s kodekem HEVC se postupně stává standardní součástí nově uváděných modelů televizních přijímačů na českém trhu.

Ověřování kompatibility vysílání s televizními přijímači je také součástí nynějšího testování. Nový vysílací standard DVB-T2 a kódování HEVC zvyšuje přenosovou kapacitu vysílacích sít a umožňuje tím mimo jiné i vysílání televizního obsahu v HD kvalitě.

Pilotní testy jsou nutné pro ověření optimálních vysílacích parametrů pro vysílání v nástupnickém standardu DVB-T2 s využitím kodeku HEVC, na které se ČRa ve spolupráci s televizními stanicemi připravují.

"Přechod na vysílání v DVB-T2 standardu je předpokladem pro budoucí rozvoj tuzemského televizního vysílání, které umožní vysílání v HD kvalitě a propojení TV vysílání s internetovými službami. Otázkou není, zda k němu dojde, ale kdy a jakým způsobem bude přechod proveden. Proto chceme být co nejlépe připraveni," říká Martin Gebauer, generální ředitel ČRa.

Experimentální vysílání je plánováno do 28.2. 2016 a nemá žádný vliv na stávající rozsah pozemního DVB-T vysílání.

Článek České Radiokomunikace a.s. ze dne 8. června 2015 - pondělí

Další články od České Radiokomunikace a.s.

Příručka Pověřence pro ochranu osobních údajů