logo České Radiokomunikace a.s.

CRA a partneři se připravují na expanzi využití IoT v roce 2019

Nejvíc projektů se týká smart utility - měření a monitoringu v oblasti energetiky a vodárenství. Na druhém místě je oblast smart cities. Kromě komerčních subjektů CRA spolupracují s municipalitami, kraji a vědeckými a univerzitními centry.

"Neustále pracujeme na rozšiřování pokrytí naší IoT sítě a rozšiřování našich IoT služeb. Mnohem větší smysl, než živelné zahušťování sítě, nám dává pokrývání na základě poptávky a reálných projektů. Na základě zkušeností, které už z některých projektů máme, předpokládáme, že v příštím roce se dočkáme velkého růstu. Uvědomujeme si, že nelze obsluhovat celý trh samostatně, proto jsme začali spolupracovat s řadou partnerů, ať už technologických nebo obchodních. Aktuálně třeba spouštíme ve spolupráci s IBM projekt monitoringu pohybu pracovníků v povrchových dolech a lomech, jehož cílem je mimo jiné zefektivnění řízení bezpečnosti práce. Dále se jedná o projekty pro průmysl, chytrá města, máme ale i projekty, které se týkají koncových uživatelů," říká Miloš Mastník, obchodní ředitel Českých radiokomunikací.

České radiokomunikace (CRA) nabízí i IoT cloud, který je technologicky neutrální, lze ho využít pro jakoukoliv platformu mimo LoRa a je rovněž kompatibilní i s analytickými a business intelligence nástroji třetích stran. Ve spolupráci s partnery v rámci LoRa Alliance nabízejí služby IoT roamingu, který umožňuje propojení s operátory IoT služeb (na platformě LoRa) v dalších zemích.

CRA se aktuálně při rozšiřování vlastní LoRaWAN sítě zaměřují na místa s menší hustotou osídlení a především na pokrytí dle reálné poptávky.

CRA spolupracují s Moravskoslezským krajem, který funguje jako - virtuální operátor LoRaWAN sítě. Tarif, který od CRA odebírá, následně distribuuje v rámci rozvoje podnikání místním podnikatelům a komerčním subjektům pro jejich projekty.

Jedním z největších partnerů CRA v oblasti IoT je společnost IoT.water, která nabízí řešení nejen pro vodárenství. Celý ekosystém měření zahrnuje zpracování dat z pochůzek i fyzických odečtů a samozřejmě smart metering. Přehledné zobrazení dat je k dispozici pro vodárenskou společnost i koncového uživatele.

Ten díky mobilní aplikaci může nastavovat limitní spotřebu a je například informovaný v případě havárie. IoT.water využívají pro smart metering CRA LoRaWAN síť zejména pro pokrytí v oblastech deep indoor, kde je nemožné využívat jiné typy senzorů a bezdrátových sítí.

Společnost VisionQ, která vyrábí a dodává bateriové autonomní odečítače elektroměru Eliot, přivádí IoT přímo až ke koncovým uživatelům. Zařízení jim poskytuje informace o spotřebě elektřiny tak, aby si ji mohli sami online efektivně řídit. Komunikuje prostřednictvím sítě LoRaWAN a umožňuje hlídat a regulovat spotřebu elektrické energie, včetně pravidelné informace o útratě ve vztahu k zaplaceným zálohám.

Řešení Bressner Technology nabízí sledování rizikových událostí a fyzikálních veličin okolního prostředí. Systém vyhodnocuje informace zaslané bezdrátovými senzory zapojenými do LoRaWAN sítě (např. senzor detekující otevření dveří, senzor pro sledování hladiny vody), a pokud se jedná o nestandardní, krizovou situaci, upozorní okamžitě uživatele prostřednictvím automatického telefonního hovoru či SMS.

Společnost Vínoservis pomocí bezdrátových senzorů zapojených do sítě LoRaWAN monitoruje podmínky a teploty při skladování vína a potravin. Systém sleduje přednastavené bezpečné teploty a podmínky a při jakémkoliv výkyvu a nestandardní situaci posílá upozornění a notifikaci.

CRA také spolupracují s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT, a to v rámci projektu tzv. "living labu" - bezbariérové garsoniéry, kde se testují vyvíjené smart technologie v praktickém životě. Základem je inteligentní elektroinstalace, která umožňuje plnou interakci s bytem. Na síti LoRaWAN komunikují například dálkové odečty energií speciální čidlo na kontrolu kvality vnitřního prostředí.

CRA i nadále pokračují v edukaci v oblasti IoT

V současné době probíhá třetí ročník Czech IoT Summer Jam. Soutěž je určena programátorům - studentům a absolventům vysokých škol, start-upům, firmám a technologickým nadšencům. Úkolem soutěžících je vytvoření prototypu aplikace, která zpracovává právě data ze senzorů přenášená pomocí technologie LoRaWAN.

Soutěžící mohou mimo jiné pracovat s daty ze senzorů umístěných v rámci "living labu" UCEEB, dále jsou k dispozici čidla pro projekty v oblasti smart utility, smart cities, smart agriculture.

Soutěž Czech IoT Summer Jam vyvrcholí 23. 11. 2018 softwarovým hackathonem.

Článek České Radiokomunikace a.s. ze dne 19. října 2018 - pátek

Další články od České Radiokomunikace a.s.

HbbTV pro Radio Wave nabízí poslech z audioarchivu i živé vysílání

Inteligentní regulace zavlažování s využitím IoT

Vysílače Kleť a Mařský vrch posilují DVB-T2 přechodovou síť

Spolehlivý server housing v datacentru Ostrava

CRA a partneři se připravují na expanzi využití IoT v roce 2019

Kvalitní bezdrátová síť s CRA Managed WiFi

Czech IoT Summer Jam 2018

Firemní infrastruktura s profesionální ochranou CRA Virtual Firewall

Dokrývače v DVB-T2 síti České televize zlepšují pokrytí

Bezpečné úložiště pro archivaci kamerových záznamů

Dálkový odečet vody v IoT síti LoRaWAN

End to end měření a práce s daty z IoT zařízení pomocí LoRaWAN technologie

Přechodová DVB-T2 síť pro vysílání programů ČT pokrývá celé Česko

Přenos obrazu v síti LoRaWAN

Liberecký CRA IoT Hackathon

Citlivá osobní data jsou na infrastruktuře CRA v bezpečí

Vysílače Buková hora a Děvín posilují DVB-T2 síť

Vysílače Jedlová a Tlustá hora posilují DVB-T2 síť

Vysílače Brno Kojál a Praděd posilují DVB-T2 síť

Technologická soutěž CRA IoT Hackathon

Luboš Tejkl - nový personální ředitel Českých Radiokomunikací

Hledáme nejlepší nápady na využití internetu věcí v síti LoRa

Přechodová DVB-T2 síť pokryje do konce roku 2017 celé Česko

Přechodová DVB-T2 síť v dalších regionech ČR

Radiokomunikace pravidelně investují do vylepšování infrastrukturních služeb

Radiokomunikace posilují vysílání přechodové DVB-T2 sítě

CRA IoT Hackathon - soutěž pro vývojáře a fanoušky moderních technologií

Czech IoT Summer Jam 2017

Hledáme partnery pro poskytování IoT služeb v síti LoRa

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší nápady pro internet věcí

Síť pro internet věcí pokryje Prahu a krajská města

Partnerský prodej ICT služeb Českých Radiokomunikací

Infrastruktura na technologii LoRa pro internet věcí v Česku

OpenStack ČRa pro produkty Web Infrastructure a Media Cloud

DVB-T2 živé vysílání s kodekem HEVC

Unikátní bezdrátová technologie pro internet věcí

Využít firemní cloud zvažuje stále víc českých podniků

České radiokomunikace plánují další investice do datových center

Nabídka zaměstnání České Radiokomunikace a.s.
Acronis Backup 12.5