logo Axis Communications s.r.o.
Dalibor Smažinka

Dalibor Smažinka

Business Development Manager společnosti Axis Communications

LinkedIn

Jako zodpovědný evropský výrobce IT produktů - hlavně síťových zařízení pro kamerové systémy - bereme téma kyberbezpečnosti velmi vážně, a tak pro nás nástup NIS2 nebude znamenat žádnou výraznou změnu v nastaveném kurzu. Kamery a další síťové technologie se pravidelně stávají terčem nebo přímo nástrojem útoků - ať už jde o únik citlivých firemních či osobních dat, nebo třeba botnetové útoky, které v minulosti využívaly i nechráněné síťové kamery.

Proto máme bezpečnostní závazky NIS2 u našich produktů už delší dobu zavedené. Jde např. o správu a detekci zranitelností, testování a audit, dlouhodobě konzistentní podporu firmware, šifrování v koncových zařízeních, vícefaktorové ověřování, bezpečnost jako hlavní kritérium při vývoji produktů a mnoho dalších funkcionalit.

Kroky Evropské unie k posílení ochrany klíčových subjektů tedy velice vítáme, koncoví uživatelé tak budou mít zákonné vodítko pro výběr spolehlivých výrobců. Navíc ve světle posledního geopolitického vývoje jsou tyto kroky zcela opodstatněné.