logo GORDIC spol. s r. o.
Miroslav Dvořák

Miroslav Dvořák

Ředitel odboru Správa informační bezpečnosti společnosti GORDIC

LinkedIn

JS/Chromex.Submelius je algoritmická detekce chytající agresivní nabídky instalace Chrome doplňků. Za instalací se může skrývat i malware downloader. Chromex může přesměrovat prohlížeč na konkrétní adresu URL se škodlivým softwarem.

Ten je obvykle vložen do HTML a může zobrazovat falešná chybová hlášení typu: Chcete-li pokračovat v práci s prohlížečem, měli byste si nainstalovat rozšíření.

Všichni, kdo se stali obětí krádeže přes internet, používají dvoustupňové ověření. Z průzkumu není zcela zřejmé, zdali ho začali používat po své zkušenosti s krádeží, anebo ho používali už v době krádeže. Polovina lidí se při využívání e-shopů registruje. Pokud tak činí, používají ale většinou stejné nebo podobné přihlašovací údaje jako u jiných internetových účtů.

Využívání stejných hesel pro různé online účty je pak z bezpečnostního hlediska velmi riskantní. Stačí, aby útočník pronikl do jedné ze služeb, například podvodně získal přihlašovací údaje k účtu na sociální síti, a může uživateli způsobit nedozírné škody.

Danger je klasickým downloaderem, který může do napadeného zařízení stahovat další malware a různé druhy škodlivých kódů včetně ransomware. Z pohledu uživatele a prevence je důležité být obezřetný a neotevírat každou přílohu, zvláště pokud je vám odesílatel či samotný e-mail podezřelý.

Fakt, že se Danger v České republice drží tak dlouho na výsluní, dokládá, že jde o účinný malware, pomocí kterého si útočníci stále dokáží najít dost obětí.

V lednu jsme zaznamenali výrazný pokles detekcí tohoto malware. Z měsíce na měsíc se snížil o 40 procentních bodů. V únoru se však podíl downloaderu Danger na celkových internetových hrozbách začal znovu zvyšovat až na více než 20%. Adwind funguje jako zadní vrátka.

To znamená, že odesílá informace o napadeném systému a přijímá příkazy od vzdáleného útočníka. Může jít například o zobrazení zprávy v systému, otevření konkrétní internetové stránky, aktualizaci malware nebo stažení a spuštění nějakého souboru.

Pokles podílu downloaderu Danger je opravdu významný. V prosinci 2016 představoval téměř každou druhou zaznamenanou hrozbu, v lednu jen každou desátou. Zjistili jsme však významný nárůst výskytu různých typů malware rodiny TrojanDownloader. Stejně jako v případě Dangeru jde, ostatně jak už sám název napovídá, o kód snažící do napadeného zařízení nahrát další škodlivé kódy. Downloadery jsou nebezpečné v tom, že mohou do napadeného počítače instalovat v podstatě jakýkoliv další malware.

Stále častěji se jedná o vyděračský ransomware, prostřednictvím kterého útočníci zašifrují soubory a požadují po oběti zaplacení výkupného. Oběť ale nemá jistotu, zda se po uhrazení částky, která se pohybuje v řádu jednotek až desítek tisíc korun, ke svým souborům skutečně dostane. Útočníci požadují platby výhradně v elektronické měně Bitcoin.