logo VMware INC
Vlastimil Horák

Vlastimil Horák

Country Manager VMware pro Českou republiku a Slovensko

LinkedIn

V době stoupajícího geopolitického napětí a nárůstu destruktivních útoků, které ničí data, se bezpečnost stala pro manažery prioritou. A to nejen pro manažery IT, ale i přímo pro ředitele firem. Kyberbezpečnost je předmětem většiny našich diskuzí se CIO a CTO i řady českých firem.

Nejen finanční instituce pochopily, že dnešní útočníci přecházejí od loupeží k převzetí kontroly nad systémy a od usídlení v systémech k jejich ničení.

Pro boj s těmito nově vznikajícími a sílícími hrozbami je zásadní spolupráce mezi manažery IT, kyberbezpečnostní komunitou, dodavateli bezpečnostních technologií a státními institucemi.

V roce 2022 nás čeká ještě razantnější rozvoj kybernetických útoků, které se dotknou i firem a institucí v České republice a na Slovensku. Jsou již k dispozici počítače specializované na výpočetní výkon, který je potřeba pro sestavení nových vektorů útoků. Kvantové počítače jsou sice realitou zatím jen v laboratořích, ale jejich nástup bude razantní. V blízké budoucnosti se tak budeme bavit o kvantové kryptografii a s tímto brutálním výkonem se lze obávat o snadné prolomení současných šifer použitých miliardami obyčejných lidí.

Stále s námi samozřejmě bude spousta zranitelností plynoucích z překotného vývoje software - zejména v případě open source. Díky chybám vývojářů a nedostatečnému testování se budou nacházet nové a nové cesty, jak proniknout do zařízení a aplikací.

S výpočetním výkonem se budou čím dál tím více prosazovat uměle vytvořené události a scénáře, které mohou hýbat děním ve světě, na burze nebo dokáží ovlivnit myšlení lidí a nasměrovat jejich pozornost konkrétním směrem.

Lze jen předvídat, jaké dopady na nás bude mít kybernetická kriminalita. Nicméně ať nás letos čeká cokoliv, pevně věřím, že se s těmito hrozbami dokážeme společně vypořádat.