logo Kverulant.org, o.p.s.

Ondřej Filip z CZ.NIC pobíral plat v Radě ČTÚ nezákonně a ve střetu zájmů

Výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip pobíral plat (celkem 472200 Kč) ještě půl roku po odchodu z Rady ČTÚ, přestože nedodržel zákonnou povinnost nebýt zaměstnán v oblasti elektronických komunikací. Kverulant.org proto na něj nyní podal trestní oznámení.

Ondřej Filip se v červenci 2013 stal členem Rady Českého telekomunikačního úřadu, ale zároveň nepřestal být výkonným ředitelem konsorcia soukromých firem. Dostal se tak do učebnicového konfliktu zájmů, a proto nezisková organizace Kverulant.org usilovala o jeho odchod z Rady ČTÚ. Toho se podařilo dosáhnout v září 2014.

Český telekomunikační úřad je organizace, která spravuje záležitosti týkající se mobilních telefonů, operátorů, rádiových a televizních frekvencí a podobně. V jejím čele stojí Rada ČTÚ a všichni její členové jsou považováni za veřejné funkcionáře ve smyslu zákona o střetu zájmů. Tento zákon jim výslovně zakazuje podnikat, být statutárními orgány či zaměstnanci soukromých společností.

Vláda v červenci 2013 na návrh ministra Kuby jmenovala dalším členem Rady ČTÚ Ondřeje Filipa. Pan Filip v té době šéfoval konsorciu firem CZ.NIC, zájmovému sdružení právnických osob tvořenému 115 firmami, z nichž patrně jen menšina nespadá do "jurisdikce" ČTÚ. Konsorcium CZ.NIC je v první řadě správcem české národní domény, tedy všech adres s příponou .cz, kromě toho však provozuje i podnikatelskou činnost.

Za poslední dva roky vykázalo roční obrat kolem 200 milionů korun a jeho roční zisk se po zdanění pohybuje v desítkách milionů korun. Ondřej Filip byl v učebnicovém konfliktu zájmů, a proto Kverulant usiloval o jeho odchod z Rady ČTÚ. Toho se podařilo dosáhnout po rok trvající kampani v září 2014.

Nyní Kverulant.org zjistil, že bývalý radní Filip ještě půl roku po svém odchodu z ČTÚ pobíral plat v celkové výši 472200 Kč, a to přestože nedodržel zákonnou povinnost nebýt zaměstnán v oblasti elektronických komunikací.

Pan Filip byl v té době stále výkonným ředitelem konsorcia firem CZ.NIC. Podle zákona o elektronických komunikacích nesmí bývalý člen Rady ČTÚ půl roku podnikat v oblasti elektronických komunikací, přijímat účast ve statutárních, řídicích a kontrolních orgánech podnikatelů vykonávajících činnosti v působnosti tohoto zákona, vykonávat poradenskou anebo jinou odbornou pomoc ve věcech elektronických komunikací nebo jinak působit ve prospěch takových podnikatelů. Členovi Rady ČTÚ po uvedenou dobu šesti měsíců náleží každý měsíc plat ve výši jeho průměrného měsíčního platu za dobu výkonu funkce.

"Pan Ondřej Filip si patrně myslí, že zákony mají v české kotlině dodržovat hlavně ti druzí. My jsme přesvědčeni, že zákony by měl dodržovat každý. Tím spíše byl-li dokonce členem řídicího orgánu instituce, která má dohlížet na dodržování zákonů v jedné oblasti veřejného života. Proto jsme na něj již podali trestní oznámení," doplňuje k této kauze Ing. Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant.org.

Podle organizace Kverulant.org pan Filip už od svého jmenování do Rady ČTÚ nesplňoval zákonnou podmínku nezávislosti, a plat radního tak pobíral nezákonně. Orgány činné v trestním řízení by měly prozkoumat, zda toto jednání není trestným činem.

Pražský městský soud již vynesl pravomocný rozsudek v podobném případu pražského zastupitele Karla Březiny. Ten podle verdiktu z října 2014 spáchal podvod v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny v celkové výši 290 tisíc korun, přestože řečenou funkci vůbec vykonávat nesměl. Působil totiž také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz.

Předsedkyně trestního senátu Eva Burianová tehdy uvedla: "Vina tam je jasná. Myslíme si, že takhle se člověk veřejně činný chovat nemá." Březina podle ní valné hromadě dopravního podniku zamlčel okolnosti, které tvořily zákonnou překážku jeho členství v dozorčí radě. Jakožto člen několika rad přitom byl v těchto záležitostech dostatečně zběhlý.

Kverulant.org se domnívá, že dostatečně zběhlý v záležitostech konfliktu zájmů byl i pan Filip. Už proto, že Kverulant už na jeho konflikt zájmů radního ČTÚ v minulosti veřejně upozorňoval.

Článek Kverulant.org, o.p.s. ze dne 18. prosince 2015 - pátek

Další články od Kverulant.org, o.p.s.

M-Files - Document Management System