logo DataSpring s.r.o.

I virtuální data musí někde bydlet

A do datového centra v Lužicích u Hodonína se jich vejde opravdu hodně. Datacentrum zajišťuje uloženým datům díky vyspělým technologiím jistotu nepřetržitého provozu bez výpadků a přitom k tomu používá minimální množství energie.

V dubnu 2015 slavnostně zahájilo činnost datové centrum v Lužicích u Hodonína, které využívá nejmodernější technologie v republice. Stojí v naftařském areálu a provozuje jej společnost DataSpring, která patří do investiční skupiny KKCG. V Lužicích se skladují data celé skupiny čítající desítky firem.

"Částečně to byla investice pro nás a naše společnosti, abychom měli opravdu jistotu, že ta naše data jsou uložena tím nejlepším způsobem. Ale pořád veliká část datového centra v Lužicích je určena pro naše komerční zákazníky. Naše datacentrum také nabízí možnost zaměstnání pro desítky vzdělaných IT odborníků, absolventům u nás nabízíme i možnost stáží," říká Dana Dvořáková, ředitelka komunikace investiční skupiny KKCG a.s.

Hodonínsko, potýkající se s vysokou nezaměstnaností, tím také získalo zajímavý příspěvek v oblasti nabídky pracovních příležitostí, neboť jde o region, který řeší odliv vzdělaných lidí do velkých měst. Nové datacentrum je dobrým zaměstnavatelem pro IT odborníky a specialisty.

Služby datového centra jsou dnes, po roce od otevření používány mnoha zákazníky. Výpočetní výkon neposkytujeme pouze koncovým uživatelům, ale i partnerským společnostem, které s jejich pomocí realizují své zákaznické projekty nebo služby - třeba společnost SAS Institute ČR, která spolu s DataSpring realizuje cloudovou službu Visual Analytics as a Service.

Lužické datové centrum je připojeno do dvou uzlů NIX dvěma nezávislými okruhy přes dva přístupové body v TTC Teleport a CE COLO. Přes tyto přístupové body se zákazníci k datovému centru mohou připojit telekomunikačními okruhy nebo MPLS sítěmi.

Základní připojení k datovému centru je přes Internet. Má Tier III certifikaci na design a je navrženo především na poskytování služeb výpočetního výkonu zákazníkům.

Požadavky při návrhu infrastruktury datacentra:

Virtuální datové centrum

Virtuální datové centrum (vDC) je virtuální obálka, která v sobě obsahuje všechny prostředky virtuální i fyzické, které jsou zákazníkovi přidělené. V rámci vDC je zajištěno oddělení od ostatních zákazníků datového centra a dále zabezpečení firewallem pro komunikaci s Internetem. V rámci vDC lze realizovat vnitřní síťovou infrastrukturu pomocí vLAN, podle potřeb zákazníka.

vDC umožňuje používání vlastních nebo zákaznických adresních prostorů na IP vrstvě, stejně tak jako použití veřejných IP adres. V rámci vDC lze realizovat i složité struktury a vytvořit demilitarizované zóny (DMZ). K prostředkům umístěným ve vDC lze přistupovat přes VPN s možností vytvoření IPSEC pro propojení site to site. V rámci vDC je zajištěno i připojení do Internetu.

Základním stavebním kamenem vDC je virtuální firewall, který zajistí ohraničení prostoru určeného zákazníkovi od vnějšího světa a od ostatních zákazníků v datovém centru pracujících na sdílených platformách.

vDC lze provozovat ve dvou módech:

Virtuální datové centrum lze realizovat ve třech verzích, které se liší vnitřní strukturou a přístupem k Internetu.

Verze vDC:

Infrastruktura jako služba - IaaS

Infrastruktura je postavena na Intel platformě a skládá se z následujících komponent:

Virtuální výpočetní výkon je poskytován s hypervizory VMware a Hyper-V s možností smíchat oba hypervizory v rámci jednoho vDC a to tak, že část virtuálních strojů je provozována na Hyper-V a část na VMware a aplikace provozované na těchto virtuálních strojích spolu mohou komunikovat bez ohledu na platformu.

Výhodou tohoto přístupu je například možnost optimalizace licenčních modelů. Spolu s těmito virtuálními stroji mohou být na fyzických serverech s optimalizovaným hardware provozovány například databáze Oracle při zajištěné vzájemné komunikaci.

Výpočetní výkon lze získat ve variantě souboru virtuálních prostředků "resource poolu", kdy zákazník získává omezený přístup do V centra, respektive System centra pro správu resource poolu. Druhá varianta je, že dostává prostředí předem konfigurované do jednotlivých virtuálních strojů s přiřazenými vCPU, pamětí a disky.

Diskové kapacity nabízíme ve 3 výkonnostních třídách vhodných jak pro provoz aplikací požadujících vysoké diskové výkony, tak pro aplikace požadující velké objemy s menším výkonem.

V rámci IaaS služeb zajišťujeme i licencování od společnosti Microsoft. Z linuxového světa nabízíme Red Hat Entreprise Licence, tedy podporovanou verzi Linuxu a Centos, nepodporovanou verzi Linuxu. V případě použití resource poolu si zákazník může nainstalovat libovolný nelicencovaný operační systém, případně virtualizaci ve virtualizaci.

Platforma jako služba - PaaS

Vychází zcela logicky z IaaS platformy, na které platformové služby běží. Podstatou platformových služeb je, že zákazník, respektive jím provozované aplikace mají k těmto službám uživatelský přístup přes standardní rozhraní, správa platformy je však zcela v rukou a hlavně odpovědnosti DataSpring.

Backup jako služba s několika modely zálohování:

Služby v režimu Paas:

Zálohovat lze:

Článek DataSpring s.r.o. ze dne čtvrtek 9. června 2016

Další články od DataSpring s.r.o.

Jak na migraci firemní IT infrastruktury do cloudu MS Azure

Cloudové služby jako analogie na život ve městě

Automatizované prostředí cloudu na platformě Microsoft Azure Stack a HW HPE

Upgrade VMware pro lepší enterprise služby DataSpring

Lepší ochrana průmyslových řídicích systémů

Vojtěch Vojík - nový obchodní ředitel DataSpring

DataSpring Datacenter Open Day

Prohlídka datacentra v Lužicích u Hodonína

Vzdělávání středoškoláků v kybernetické bezpečnosti s podporou DataSpring

SAS Visual Analytics v cloudu za zvýhodněnou cenu - mějte firemní data pod kontrolou!

DataSpring podporuje vzdělávání středoškoláků

Bezpečný cloud DataSpring na konferenci F5 Forum

Cloudová samoobsluha pleAzure.cloud na platformě Cisco ACI

DataSpring personálně posiluje tým specialistů

O bezpečnosti dat, pleAzure.cloud a MS Azure na konferenci IT Infrastructure & Security

Při zálohování a obnově dat spolupracujeme s profesionály

Partnerům dáváme na výběr

SQLaaS - SQL databáze jako služba

Analytika je umění klást si správné otázky

DataSpring je Registrovaným partnerem Cisco

DataCenter Golf Tournament

I virtuální data musí někde bydlet

Získejte nejmodernější cloudové řešení výměnou za starý hardware

Analýza a vizualizace dat v cloudu

Marie Tomanová - nová finanční ředitelka DataSpring

Zdeněk Honek - nový obchodní ředitel DataSpring

Virtualizace a cloud computing jsou fenoménem dnešní doby

Personální změny v DataSpring

Sjednocená komunikace cBridge

Datové centrum DataSpring poskytuje technologické zázemí projektu Česko v datech

Nové posily v týmu DataSpring

Cloudový byznys pohledem odborníků

Práce v IT - Key Account Manager - Business Development Manager

Práce v IT - Solution Architect

Práce v IT - Product Manager

Práce v IT - Junior IT Project Manager

Práce v IT - SW Frontend Developer

Práce v IT - Senior SW Backend Developer

Práce v IT - Junior SW Backend Developer

Práce v IT - Senior DWH/BI Developer

Práce v IT - Senior BI/DWH Consultant

Práce v IT - Administrátor zálohových systémů

Práce v IT - Administrátor dohledových systémů

Práce v IT - Administrátor Open a Wintel systémů

Práce v IT - Wintel Architect

Práce v IT - Specialista provozu datového centra

Pozvánka na představení cloudové služby Visual Analytics

Analýza a vizualizace dat v cloudu na snídani SASu

Zálohování do cloudu snižuje celkové firemní náklady

Personální změny v DataSpringu