logo IT4Innovations

Velký cluster pro Národní superpočítačové centrum dodá SGI

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations při Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava a renomovaná americká společnost Silicon Graphics International Corp. podepsaly smlouvu o dodávce tzv. Velkého clusteru.

Do Ostravy bude v první polovině roku 2015 přivezen stroj s výkonem petaflopové třídy. Jeho výkon tak převýší současný ostravský superpočítač Anselm téměř dvacetinásobně. S nejnovějšími čipy Intel Xeon a  akcelerátory Xeon PhiTM bude ostravský superpočítač nejvýkonnější stroj s tímto typem akcelerátorů v Evropě.

V současnosti by šlo o dvacátý první nejrychlejší stroj na světě a při spuštění by se měl zařadit mezi 100 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Je to významný krok nejen pro Vysokou školu báňskou, ale pro celou Českou republiku. Už v současné době jsou v ostravském superpočítačovém centru realizovány výpočty z různých oblastí - nanotechnologie, doprava, hydrologie, nové materiály, vývoj léků.

Technické parametry superpočítače:

"Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je už v současné době významným partnerem jak vědecké komunitě, tak průmyslovým partnerům v České republice. Díky novému systému budeme schopni provádět přesnější výpočty, jakož i realizovat mnohem větší množství výpočtů. Na jméno Velkého clusteru bude, tak jako v případě superpočítače Anselm, vypsána veřejná soutěž. Věříme, že se veřejnost do soutěže opět zapojí. Stejně jako při hledání jména pro první superpočítač máme připraveny atraktivní ceny. O soutěži budeme informovat na našich internetových stránkách i Facebooku," říká ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.

Společnost SGI zvítězila v téměř rok a půl dlouhém soutěžním dialogu, během nějž odborníci z IT4Innovations ve spolupráci s předními světovými dodavateli superpočítačových technologií definovali zadávací podmínky tendru tak, aby bylo dosaženo nejmodernějšího a technicky nejkvalitnějšího možného řešení.

Proto byl reálně dosažitelný výpočetní výkon, vedle ceny, hlavním kritériem pro výběr nového superpočítače. Celkové náklady na výrobu, instalaci a podporu takto výkonného superpočítače činí nakonec 274 900 000,- Kč bez DPH.

Superpočítač postavený na bázi systému SGI ICE X bude umístěn v nové budově Národního superpočítačového centra IT4Innovations v porubském areálu VŠB-TUO. V současné době se pro něj připravuje datový sál o rozloze 500 m2 včetně všech non-IT technologií potřebných pro jeho provoz. Díky moderním technologiím bude možné využívat teplo produkované superpočítačem k vytápění budovy.

Článek IT4Innovations ze dne čtvrtek 23. října 2014

Další články od IT4Innovations