logo IT4Innovations

IT4Innovations testovalo nové procesory Intel

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations testovalo pro Intel nové procesory Intel Haswell EP, které byly začátkem září 2014 uvedeny na trh. Nová rodina procesorů Intel řeší požadavky různých pracovních zátěží a rychle se vyvíjející potřeby datových center.

Pro porovnání byly použity produkční procesory Intel Sandy Bridge EP, které jsou použity ve standardních výpočetních uzlech superpočítače Anselm národního superpočítačového centra.

Testy se zaměřovaly na složité algoritmy pro řešení inženýrských úloh (např. v automobilovém průmyslu) a na syntetické testy ověřující maximální zatížení a efektivitu spotřeby energie vzhledem k výpočetnímu výkonu. Experti z IT4Innovations prokázali, že při správném využití dosahují nové procesory architektury Haswell až 3x vyšší rychlosti než procesory současné architektury SandyBridge.

Byly porovnány výkony v několika syntetických benchmarcích a v několika benchmarcích založených na pracovních verzích kódů, které jsou předmětem výzkumu či produkčních výpočtů centra. Pro porovnání byly použity produkční CPU Intel Sandy Bridge, které jsou použity ve standardních výpočetních uzlech clusteru Anselm.

Pro získání porovnání čistě výpočetního výkonu byl použit vlastní syntetický benchmark vyvíjený v IT4Innovations, který má pracovní název "Mandelbrot", a standardní syntetický benchmark STREAM pro testování propustnosti paměťového subsystému. Mandelbrot ukázal 1,89násobný nárůst výkonu (při použití AVX instrukcí) a 3.37násobně (při použití nových FMA instrukcí) vyšší než u procesoru Sandy Bridge. STREAM ukázal nárůst výkonu propustnosti pamětí 1,47násobně vyšší než u procesoru Sandy Bridge.

"Jsem velmi potěšen, že se naše centrum v krátké době své existence zařadilo mezi světovou špičku a je využíváno i pro tento druh vysoce specializované spolupráce jako i důvěrou společnosti Intel, že své nové procesory testovala i u nás", konstatoval ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.

"Těší nás, že bezprecedentní vzestup výkonu nových procesorů Intel Xeon potvrdil i benchmark národního superpočítačového centra IT4Innovations. Výsledky měření nových procesorů navržených zejména pro cloudová a výpočetně náročná prostředí, které prezentuje IT4Innovations také na základě vlastních algoritmů, se shodují se světově uznávanými benchmarky. Ostravské centrum tím potvrzuje své kvality a řadí se mezi důvěryhodné instituce pro tento vysoce specializovaný a technologicky náročný typ služeb," doplnil Business Development Manager společnosti Intel Petr Ulvr.

Další články k tématům - Anselm - Intel - procesor - superpočítač - testování - výzkum - Martin Palkovič - Petr Ulvr

Článek IT4Innovations ze dne čtvrtek 11. září 2014

Další články od IT4Innovations