logo NEWTON Technologies, a.s.

Software pro přepis řeči pomáhá projektu Počítače proti bariérám

Projek Počítače proti bariérám pomáhá lidem se zdravotním postižením v přístup k IT a přisívá tak k překonávání životních bariér. I proto se společnost NEWTON Technologies rozhodla zahájit spolupráci s nadací Konto Bariéry a přispívat jí symbolickou částkou 77 korun z každého prodaného přepisovacího softwaru NEWTON Dictate 4 Business.

Koncem září 2014 došlo k velmi příjemnému setkání zástupců společnosti NEWTON Technologies a klientky Nadace Charty 77/Konta Bariéry. V rámci projektu Počítače proti bariérám byl společností zakoupen ultrabook a předán studentce Ince Dvořákové pro významné usnadnění jejího studia na vysoké škole. Společně s ultrabookem získala Inka i přepisovací software NEWTON Dictate 4.

Inka Dvořáková onemocněla před 4 roky autoimunitním systémovým onemocněním pojiv. Následky tohoto onemocnění poškozují kromě pohybového ústrojí (klouby, šlachy a svaly) i řadu dalších orgánů, ať již kůži, srdce, plíce, oči nebo další orgány. Dvaadvacetiletá studentka práva Univerzity Karlovy v Praze se tak pohybuje pouze na invalidním vozík a neobejde se bez pomoci druhé osoby.

Přáním Inky bylo využívat k náročnému studiu ultralehký notebook, který by jí pomohl překonat problémy spjaté se svalovou slabostí rukou a šedým zákalem a usnadnil jí tak studium. Studium Ince usnadňuje i Stipendium Bariéry, kterým ji Nadace Charty 77 každý měsíc podporuje.

"Počítače jsou pro handicapované lidi mimořádně užitečnými pomocníky při začleňování do běžného života. Zjednodušují překonávání životních bariér, jsou neocenitelnými pomocníky při vzdělávání, zaměstnání, nebo k běžné komunikaci," říká Mgr. Božena Jirků, výkonná ředitelka Nadace Charty 77, pod kterou projekt Počítače proti bariérám patří.

"Slečna Inka je v tuto chvíli první stipendistkou nadace, kterou naše společnost podpořila. Věříme, že zdravotní stav Inky se bude i nadále zlepšovat a že se jí podaří úspěšně ukončit její studium práv. Hlasové technologie si nachází své uplatnění u lidí s handicapem čím dál tím častěji, proto budeme rádi s nadací i nadále spolupracovat," řekla Ing. Tereza Prosková, PR manager společnosti NEWTON Technologies, a.s.

S výběrem vhodného hardwaru pomohla společnost Alza.cz, která nabízí v rámci prodeje elektroniky široký výběr notebooků a právě i zmíněných ultrabooků.

"Ultrabooky máme v nabídce již od roku 2011 a zájem o ně ze strany široké veřejnosti stále roste. Pro slečnu Inku byl vybrán jeden z opravdu kvalitních modelů značky Lenovo v hodnotě 27000 korun. Ten je vybaven nejen procesorem Intel Core i7 vhodným pro technologii převodu mluveného slova do textu, ale také ergonomickou klávesnicí, která řeší při práci problém svalové slabosti rukou, kterou Inka trpí. K Ultrabooku jsme věnovali příslušenství, které bude pro práci na počítači Ince jistě dobrým pomocníkem," dodává Ing. Šárka Jakoubková, PR manager společnosti Alza.cz.

Software pro přepis řeči - NEWTON Dictate Business

NEWTON Dictate Business je nadstavbou varianty START. Zefektivní práci všem, kdo pravidelně píší delší texty v kanceláři nebo na cestách. Snadno nadiktujete obchodní korespondenci, smlouvy, výkazy, analýzy nebo články. Je vhodný pro manažery, administrativní pracovníky, novináře, překladatele, analytiky, konzultanty i obchodníky.

Součástí programu je robustní všeobecný slovník obsahující více než 500000 nejčastějších slov a slovních tvarů, který je vhodný pro přepis obecných textů diktovaných ve spisovné češtině.

Verze BUSINESS umožňuje diktovat přímo do jakéhokoli programu a převést zvukové nahrávky do textu. Nově přináší možnost ovládat hlasem, upravovat a formátovat text v MS Word.

O projektu Počítače proti bariérám

Cílem projektu je poskytnout lidem se zdravotním postižením a organizacím přístup k informačním technologiím pomáhat lidem se zdravotním postižením získat další potřebné znalosti k překonávání životních bariér zvyšováním kvalifikace přispět k větší ekonomické samostatnosti lidí se zdravotním postižením.

Počítače jsou prolidi s handicapem mimořádně užitečnými pomocníky při začleňování do „běžného“ života. Zjednodušují překonávání životních bariér, jsou neocenitelnými pomocníky při vzdělávání, zaměstnání, nebo k běžné komunikaci.

Díky počítačům mohou lidé se zdravotním postižením zůstat v kontaktu s okolním světem, komunikovat s rodinou, přáteli i úřady, nebo najít a vykonávat zaměstnání.

Článek NEWTON Technologies, a.s. ze dne pátek 24. října 2014

Další články od NEWTON Technologies, a.s.