logo Trend Micro

Hrozba ransomwaru je stále mimořádně aktuální

Ransomware je jednou z největších hrozeb, které počítačoví uživatelé za poslední roky čelili. Na rozdíl od mnoha internetových útoků není jeho primárním cílem ukrást bankovní údaje nebo špehovat. Namísto toho vás chce vyděsit tak, že útočníkovi dáte peníze sami.

Ransomware zamkne soubory na Vašem počítači. Jakmile nezaplatíte výkupné, může se stát, že o ně přijdete navždy. Společnost Trend Micro, která chrání IT svých zákazníků již více než 30 let, přichází s řešením, které výrazně snižuje riziko ohrožení jejich zařízení.

Dva hlavní druhy ransomwaru:

Ransomware je naneštěstí všudypřítomný, což znamená, že existuje vícero způsobů, jak se může dostat do vašeho počítače. Může přijít v nevyžádaném emailu v podobě škodlivého odkazu nebo přílohy. Můžete se ale stát obětí ransomwaru jen návštěvou legitimní webové stránky, která byla dříve napadena, nebo také kliknutím na falešnou reklamu. Uživatelé musí být tedy obezřetní, mít nainstalované správné bezpečnostní nástroje a udržovat software aktualizovaný, pokud chtějí zůstat v bezpečí.

Výskyt ransomwaru

To není úplně jednoduché přesně říct, protože mnohé případy zůstávají neodhalené. FBI vydalo v září výstrahu apelující na oběti ransomwaru, aby útoky hlásili. Uvádí v ní, že jediný typ ransomwaru napadne odhadem 100000 počítačů denně. Pro porovnání, společnost Tred Micro v první polovině tohoto roku identifikovala 79 nových typů rodin ransomwaru, což představuje 179% nárůst oproti roku 2015.

Klíčové doporučení zní - NEPLAŤTTE! Zločinci zodpovědní za šíření škodlivého softwaru budou útočit do té doby, dokud jim bude tato činnost vydělávat peníze. Kromě toho neexistuje žádná záruka, že svoje data dostanete zpět. Například z nedávného průzkumu Trend Micro ve Velké Británii vyplynulo, že každá pátá firma, která výkupné zaplatila, svá data zpět nezískala.

Možnosti ochrany

Dopady ransomwaru mohou být pro běžné uživatele zničující. Proto je potřeba se bránit. Klíčové je přijmout preventivní opatření s cílem zabránit prvotnímu napadení.

Následující rady vám pomohou zůstat v bezpečí:

  1. pravidelně aktualizujte software, programy a aplikace, abyste zabezpečili počítač nebo mobilní zařízení před bezpečnostními mezerami
  2. zálohujte soubory pravidlem 3-2-1: vytvořte si tři záložní kopie na dvou různých médiích s jednou zálohou oddělenou od zbytku sítě
  3. neotvírejte podezřelé emaily ani neklikejte na vložené odkazy, můžete spustit instalaci ransomwaru
  4. chraňte se proti útokům pomocí Trend Micro Maximum Security

Článek Trend Micro ze dne 2. prosince 2016 - pátek

Další články od Trend Micro