logo Adobe Systems s.r.o.

Technologie Flash Player a AIR na mobilních platformách

Společnost Adobe Systems Incorporated na konferenci Mobile World Congress oznámila, že vývojáři a vydavatelé obsahu mohou nyní nabídnout aplikace Adobe AIR uživatelům více než 84 miliónů chytrých telefonů a tabletů s operačními systémy Android a iOS.

Tisíce aplikací jsou k dispozici prostřednictvím Android Market a Apple App Store. Společnost Adobe očekává, že do konce roku 2011 budou aplikace Adobe AIR podporovány ve více než 200 miliónech chytrých telefonů a tabletů.

Společnost Adobe dále oznámila, že během prvních šesti měsíců od uvedení softwaru Adobe Flash Player 10.1 bylo touto verzí vybaveno nebo na ni aktualizováno přes 20 miliónů chytrých telefonů více než 35 certifikovaných značek. Adobe očekává, že v roce 2011 bude Flash Player podporován ve více než 132 miliónech přístrojů po celém světě. Letos by měl jen počet typů tabletů podporujících Flash Player přesáhnout padesát. V tuto chvíli pracují na vývoji pro platformu Adobe Flash více než tři milióny vývojářů, kteří dokáží pomocí nástrojů sady Adobe Creative Suite 5 tvořit obsah pro významný počet zařízení podporujících Flash Player nebo AIR.

"S radostí vítáme široké přijetí technologií Flash Player a AIR na mobilních platformách, které dokonce předčilo naše očekávání, a v nadcházejících měsících bude tento trend jistě pokračovat," řekl David Wadhwani, senior viceprezident Creative and Interactive Solutions Business Unit společnosti Adobe. "Je to ohromný pokrok na cestě k našemu cíli, kdy budou mít uživatelé mobilních přístrojů přístup ke svému oblíbenému obsahu od příležitostných her po webové video a podnikové aplikace bez ohledu na typ zařízení, které používají. Naši zákazníci pracující s CS5 jsou nadšeni tím, jak snadno mohou šířit výsledky své tvůrčí práce mezi milióny mobilních zařízení."

Společnost Adobe představila na konferenci také nejnovější verzi softwaru Flash Player - Flash Player 10.2. Nová verze přináší zajímavé novinky, například funkci Stage Video, která poskytuje podstatné zvýšení výkonu videa prostřednictvím optimalizované hardwarové akcelerace na mobilních zařízeních, osobních počítačích a v televizorech.

Funkce Stage Video snižuje využití procesoru a paměti a zároveň přináší vyšší snímkové frekvence a lepší kvalitu obrazu. Výsledky testů ukazují na snížení zatížení CPU až o 80 % při přehrávání videa v rozlišení 1080p na systémech Windows a Mac OS. Podpora funkce Stage Video v mobilních zařízeních bude k dispozici pro Android 3.0 "Honeycomb" a BlackBerry Tablet OS. Stávající webová videa ve formátu H.264 budou těžit z výhod technologie Stage Video na mobilních platformách bez nutnosti jakýchkoli dodatečných zásahů do obsahu.

Adobe AIR

AIR tvoří klíčový prvek platformy Adobe Flash a umožňuje vývojářům využívat stávající kód k tvorbě a distribuci samostatných aplikací pro různá zařízení a různé platformy. Adobe AIR nyní podporuje chytré telefony a tablety založené na operačních systémech Android, iOS a BlackBerry Tablet OS a rovněž osobní počítače s operačními systémy Windows, Macintosh a Linux.

Navíc Samsung, jako první výrobce televizorů, dodává Adobe AIR ve své řadě přístrojů Samsung SmartTV. Díky Adobe AIR mohou vývojáři využívat známé nástroje včetně Adobe Flash Professional CS5, Adobe Flash Builder™ a Flex k vytváření různých samostatných aplikací s bohatou funkční výbavou. Již dnes jsou jich k dispozici tisíce v nabídkách Android Market, Apple App Store, Adobe InMarket a Intel AppUpSM center.

Adobe AIR umožňuje vytvářet aplikace s bohatou funkční výbavou prostřednictvím řady funkcí, mezi něž patří podpora akcelerometru, fotoaparátu, videa, mikrofonu, vícedotykového ovládání a gest. Podpora pro geografickou polohu umožňuje vývojářům vytvářet aplikace a služby založené na aktuální poloze uživatele. AIR dokáže rovněž zobrazovat nativní prvky prohlížeče v aplikaci, což poskytuje možnost integrace obsahu HTML a .SWF. Díky podpoře SQLite mohou vývojáři snadno ukládat databáze a pracovat s mezipamětí přímo v rámci aplikace AIR.

Adobe Flash Player

Flash Player přináší do mobilních zařízení bohatý obsah založený na technologii Flash v rámci prohlížeče a dnes zaujímá přední postavení mezi bezplatnými aplikacemi v nabídce Android Market, kde získal od více než 150000 uživatelů hodnocení 4,5 z pěti hvězdiček a počet stažení překročil šest miliónů. Kromě služby Android Market je runtime distribuován přímo provozovateli a výrobci zařízení prostřednictvím předinstalovaného softwaru a aktualizací operačního systému.

Další články k tématům - AIR - Android - Apple - AppUpSM - BlackBerry - CPU - CS5 - Flash - Honeycomb - InMarket - iOS - Macintosh - Player - SmartTV - SQLite - Stage - SWF - Tablet - video - vývoj - David Wadhwani

Článek Adobe Systems s.r.o. ze dne čtvrtek 3. března 2011

Další články od Adobe Systems s.r.o.

Creative Cloud: iniciativa Adobe pro tvorbu obsahu na tabletových zařízeních

Adobe Premiere Elements 10: výkonný program pro editaci videa

Adobe Photoshop Elements 9 Editor v Mac App Store

Adobe Digital Enterprise: nová platforma pro řízení zkušeností zákazníků

MAX 2011: registrace na konferenci zahájena

Adobe Photoshop Touch pro Apple iPad

Adobe Creative Suite 5.5: zaměřeno na platformy SmartPhonů a tabletů

Den digitální fotografie s Adobe

Daňové přiznání pohodlně v interaktivních PDF zdarma

Adobe Digital Publishing Suite pro tablety se systémem Android

Technologie Flash Player a AIR na mobilních platformách

Adobe AIR 2.5: platforma Adobe Flash i pro televizory, mobilní zařízení a počítače

Interaktivní marketing: Adobe definuje nové reklamní formáty mobilní reklamy

Upgrady na české kolekce CS4 se slevou 15 %

VELKÁ LETNÍ AKCE na české kolekce Adobe Creative Suite 3 Design a Web

Adobe Creative Suite CS3 s cenou nižší o 25 %

Adobe již dodává Acrobat 9

Adobe Creative Suite 3.3 je již k dispozici

Adobe oznamuje výsledky za druhé čtvrtletí

Seminář Adobe Acrobat 9 brzy v Praze a v Bratislavě

Seminář Adobe Acrobat 9 brzy v Praze a v Bratislavě

Adobe uvádí Acrobat 9

Nový Adobe Acrobat 9 Pro vylepší sadu Creative Suite 3.3

Adobe on AIR European Tour brzy v Praze

Velká jarní akce na Adobe Photoshop CS3

Adobe sjednocuje mobilní operace s budováním platformy

Adobe uvádí beta verzi Photoshop Lightroom 2.0

Adobe spouští veřejné betatestování aplikace Photoshop Express