logo

Děti tají své on-line aktivity před rodiči

Podle odborné studie McAfee až 70% teenagerů tají před rodiči svoje on-line aktivity. Studie rovněž odhaluje deset způsobů, jak teenageři skrývají své on-line aktivity před rodiči.

COMGUARD upozorňuje rodiče na výsledky studie "Teen Internet Behavior study", kterou zveřejnila v červnu 2012 společnost McAfee. Studie zkoumá on-line zvyky, chování, zájmy a životní styl první generace teenagerů, která skutečně dospívá on-line a odhaluje, že dospívající jsou nejen zapojení do rizikového chování, ale že toto chování schovávají před svými rodiči, z nichž mnozí si neuvědomují, že jsou klamáni.

I přes povědomí o nebezpečích internetu, dospívající i nadále riskují zveřejněním osobních údajů a riskantních fotografií on-line, a to bez vědomí rodičů. Mnoho dospívajících má přístup k nevhodnému obsahu na internetu, i přes to, že 73,5 % rodičů důvěřuje svým dětem, že nemají přístup k nevhodnému on-line obsahu pro jejich věkovou kategorii. Konkrétně 43 % teenagerů sledovalo simulované on-line násilí, 36 % má přístup k on-line webům s tématem sexu a 32 % má přístup k nahotě nebo pornografii.

Téměř polovina rodičů věří, že jejich dospívající děti jim říkají vše, co dělají on-line a trvají na tom, že mají pod kontrolou veškeré on-line chování jejich dětí. Studie však ukazuje, že dospívající podvádějí své rodiče.

Více než 70 % teenagerů našlo způsoby, jak se vyhnout rodičovské kontrole ve srovnání s rokem 2010, kde skrývalo své on-line chování před svými rodiči 45 % teenagerů.

10 hlavních způsobů, jak dospívající klamou své rodiče:

  1. vymazávají historii prohlížeče - 53 %
  2. zavírají/minimalizují prohlížeč, když rodiče vejdou do pokoje - 46 %
  3. skrývají nebo odstraňují chaty nebo videa - 34 %
  4. lžou nebo vynechávají informace o on-line aktivitách - 23 %
  5. rodiče nekontrolují uživatelský účet dětí na počítači - 23 %
  6. děti používají mobilní zařízení s dostupným internetem - 21 %
  7. děti nastavují svoje prostředí tak, že ho mohou prohlížet pouze přátelé - 20 %
  8. děti využívají tzv. Private Browsing módy - 20 %
  9. děti si zakládají soukromou e-mailovou adresu, kterou rodiče neznají - 15 %
  10. děti si zakládají duplicitní / falešné profily na sociálních sítích - 9 %

Stále více dospívajících se účastní nebezpečných a dokonce nezákonných činností. Překvapivě 15 % dospívajících již "hacknulo" účet na sociální síti, 30,7 % má přístup k pirátským filmům a hudbě a 8,7 % se nabouralo do emailového účtu, zatímco méně než 15 % rodičů jsou si vědomi toho, že se jejich děti zapojují to těchto aktivit.

Díky snadnému a okamžitému přístupu k informacím teenageři stále častěji podvádějí ve škole. 16 % z nich přiznalo, že hledají odpovědi při testech na svých telefonech a 48,1 % dospívajících vyhledává odpovědi online. Zatímco 77,2 % rodičů uvedlo, že nemají příliš nebo vůbec strach z podvádění svých dospívajících dětí on-line.

"Nekontrolované aktivity našich dětí jsou více než nebezpečné a rodiče nemohou bohužel spoléhat pouze na svoji osobu jako kontrolora teenagerovských aktivit. Rodičovskou kontrolu musí převzít specializovaný software, který monitoruje veškerý provoz, dokáže automaticky rozpoznat nevhodný obsah a případně zablokovat provoz", uvádí Kamil Kosour, Channel Sales Manager, který má na starosti mimo jiné i distribuci boxů McAfee Internet Security pro ochranu domácích sítí a dodává: "Pro rok 2013 připravujeme opět k prodeji boxy, které zabezpečí jakýkoliv druh komunikace každé domácnosti, tj. ochrání desktop (PC/Mac), notebook (PC/Mac), netbook, tablet i smartphone. Sledujte mcafee.cz a dozvíte se zanedlouho více."

Další články k tématům - desktop - email - fotografie - notebook - SmartPhone - studie - tablet - Kamil Kosour

Článek ze dne 7. srpna 2012 - úterý

Další články od COMGUARD a.s.