logo ITPOINT.CZ

Bez cestovky na Kubě s českým průvodcem

Tentokrát nezvykle přináší IT server pár nezávislých tipů, postřehů a rad pro cestovatele, kteří se sami chystají vyrazit na Kubu a budou si vše zajišťovat až na místě. Abyste to měli jednodušší, přečte si zajímavé informace od Jaroslava Veselého - jednatele společnosti PROJEKTMEDIA, který se plný dojmů právě z Kuby vrátil - a poradí třeba i s tím, jak tam funguje WiFi a GPS.

Je to několik dní, co jsme se vrátili se synem z 3 nedělního výletu po střední a západní Kubě. Plni zážitků, příběhů, poznání, ale i rad pro ty z Vás, kteří byste o to stáli a podobný putovní výlet chtěli podniknout též.

Pokud jste milovníci 5 hvězdičkových hotelů a skvělého jídla a pití, vlastníte-li plně nabitou zlatou kartu, pak už dál ani nečtěte a objednejte si v plné sezóně hotel ve Varaderu či Havaně přes jakoukoliv cestovku a je to.

Jen na dlouhých písečných plážích pak asi nebudete často sami, jako se to stávalo nám. A vše za Vás vyřeší delegát.

Plánování celé akce začalo letos v únoru nákupem těch nejlevnějších letenek od odborníků právě na ně ze Zaletsi.cz. Poradí, doporučí a najdou Vám vždy to cenově nejvýhodnější řešení.

Ideální termín pro Kubu doporučuji duben - květen, kdy zde končí hlavní turistická sezóna a pořád je ještě krásných 35 - 38°C, voda měla jistě 28°C. Tedy pokud jsme se právě neosvěžovali pod vodopády či někde v jeskyních.

Všude je tou dobou méně turistů a mnohé je i o něco levnější! Třeba i pronájem auta je dostupnější. Běžné, pro podobné dobrodruhy, kteří nechtějí vidět pouze Havanu a Varadero, je objednat si auto za rozumný peníz až 3 měsíce dopředu.

Přibližovadel krom koňských potahů je totiž na Kubě permanentně kritický nedostatek a spoléhat se na to, že se Vám podaří najít pak půjčovnu s něčím, co má 4 kola a volant + je navíc k dispozici po Vašem příletu, je holá utopie. Pak už nezbývá jen autobus a nebo autostop.

Ideální půjčovnu nám doporučil náš kubánský průvodce Julio a auto jsme měli po úhradě z Prahy asi 14 dní před příletem připraveno na letišti v Havaně. Sice vyřídit všechny papíry i tak trvalo asi 2,5 hodiny a převzetí vozu další hodinku.

Doporučuji si vše pečlivě zkontrolovat, zapsat do přejímacího protokolu, včetně technického stavu, neboť pak je již na Vás, že třeba najdou nějaký nový defekt či škrábanec. Jde to pak z Vaší kauce, která bývá kolem 200 CUC (CUC = konvertibilní pesos / měna, kterou dostane po rozměnění €) / ekvivalent 214 €. Kurz se samozřejmě sem tam hýbe.

Mít s sebou € je lepší než americké dolary a nespoléhejte jen na platební karty! U amerických dolarů si vždy strhávají poplatky a kurz je i díky embargu oproti € značně nevýhodný.

Bylo fajn si předem (e-maily které je z Kuby složité posílat, tudíž nelze očekávat odpověď ihned, ale třeba i do několika dní ) domluvit itinerář cesty, aby bylo jasné, co chcete vidět.

Někde se dá i předem domluvit ubytování v casa particulare, jež jsou na Kubě v mnoha místech a někde i v hojném počtu označeny modrou kotvou. Červená kotva je pouze pro Kubánce a ubytování zde by se Vám většinou moc nelíbilo. Jde často jen o postel a umyvadlo s někdy i tekoucí vodou.

A protože k dobrému cestování patří i pořádná automapa (GPS totiž ne zcela spolehlivě všude funguje a klasické navigace prý nejsou v autech povoleny - nevím proč), koupili jsme si zcela nové vydání klasického Autoatlasu vydaného Cubatour za 10 CUC, který měli jen a pouze na letišti a nikde jinde jsme jej neviděli. Doporučuji udělat to samé.

Výhodou místního průvodce, který s Vámi cestuje, je to, že dokáže ušetří mnoho starostí i peněz a zná místní poměry. Ví daleko lépe, kde je ubytování a třeba i se snídaní lepší, ceny nižší, kde jste třeba přímo v centru a ušetříte tak za dopravu do něj, kde se dá přes noc schovat auto (většinou za CUC či 2 na nějakém dvorku místního obyvatele ) apod.

Ideál je si vyměnit hlavně CUC a to třeba hned na letištích, případně v bankách, až se dostanete do většího města. Kurz je velmi podobný. CUC se dají vybrat i z bankomatů, kde Vám jich ale dají na jeden výběr maximálně 200.

Kubánská pesa si neměňte, měli byste plné kapsy papírů, které mají minimální hodnotu a za CUC Vám je kdykoli kdokoli vymění - ale i toto Vám na místě Julio poradí.

Nemusíte se bát, hovoří poměrně hezky česky, neboť v mládí pobýval v bývalém Československu asi 6 let pracovně a dodnes na to rád vzpomíná.

Průvodce Julio bydlí v Mantanzas, což je asi 100 km východně od Havany, ale je schopen dojet bez problému kamkoliv. Zkoušeli jsme od února kontaktovat mnoho místních cestovek včetně i dalších individuálních průvodců, ale cenově byli buď děsně drazí a nebo k dispozici jen na pár dní.

Pokud si naplánujete cestu po 15. dubnu a domluvíte se včas, náš průvodce Julio má tou dobou již po sezóně a může se Vám plně věnovat. Jinak od listopadu do dubna pracuje pro Havana tour a je na roztrhání.

Čechů na Kubu jezdí opravdu hodně, ale bohužel z 95% hlavně do těch nejznámějších letovisek - škoda, přichází o hodně.

My poznali místa, kde třeba na 65 km dlouhé silnici, kterou jsme jeli tam i zpět až na úplný západní výběžek Kuby - Cabo de San Antonio, jsme nepotkali jediné osobní auto. I zdejší cca 5 km bílá písečná pláž byla prosta jediného turisty. Prostě nádhera!

Nechci ale popisovat naší cestu neboť, pak by to nebyl článek, ale kniha o mnoha kapitolách. Třeba až bude čas, sepíšu. Spíše se zde jedná o drobné rady, jak Vám ušetřit starosti, čas a i peníze!

Největší úsporou všeho zmíněného byl náš milý Julio César Falcon, což je jeho celé jméno. A pokud byste chtěli mít nejlepšího česky mluvícího průvodce po Kubě, pak zde napíši na něj i kontakty a domluvíte-li se včas, je pak jen a pouze i pro Vás!

WiFi na Kubě

Na WiFi se zde musí kupovat hodinové kartičky od místního monopolního telefonního operátora, a i když jí máte po 1 CUC / hod. na WiFi zakoupenu, nic to neznamená. Nejdříve musíte najít v místě samém někoho, kdo má sám WiFi, a pokud Vám dá i heslo, pak se připojíte k jeho routeru, což samozřejmě mívají pořešeny hotely, ale ne casy particulare.

My jsme měli za celou dobu jen 2, kde jim WiFi šla. Například v Trinidadu je jediné místo, kde na centrálním náměstí a starých schodech jde WiFi.

Poznáte to také podle toho, že je zde zaplněno turisty a každý drží mobil v ruce! Proto brát si s sebou třeba na práci laptop, je zcela zbytečná záležitost.

Po cestě z Trinidadu do Colonu jsou v horách nádherné vodopády, skvělé vyhlídky, prostě úžasná příroda.

Paštiky, bonbóny a léky s sebou

Vyplatilo se nám mít na svačiny s sebou i pár paštik, co vydrží v teple. Vezměte s sebou také několik pytlíků našich bonbónů na rozdávání místním, milují je a nemají je tam. A pokud tak bídné.

Čokoládu milují taky, ale ve 38°C její tvar vezme brzy za své, přesto ty naše udělaly radost i v tekutém stavu. V lednici se z nich zase ztvarovaly původní formy.

Vezměte si léky, co by třeba mohly být potřeba, málokde je tam seženete. Třeba Ibuprofen jsme tam nikde běžně neviděli. Rozhodně doporučuji spray na komáry, budete-li se např. pohybovat po jižní Kubě plné močálů jako my v La Coloma.

Tabákové plantáže a jeskyně

Nenechte si ujít Vináles - tabákové plantáže, kam dojedete na hřbetu koně, skvělý místní rum a hned 3 jeskyně v okolí. Stejně tak v Mantanzas mají asi nejhezčí jeskyni, co jsme kdy v životě viděli, a to jako jeskyňář jsem jich už pár set po světě poznal!

Potápění

Potápění s lahví lze na několika místech, ale popravdě to mě dost zklamalo, neboť korály jsou často mrtvé a ryb jsme viděli hodně málo. Naopak jinde pouze se šnorchlem jsme viděli třeba i karety či krásně veliké langusty na dně. A krásné ryby. Nicméně takové Rudé moře v Egyptě je pro potápění o několik levelů výše.

Kubánské silnice

A ještě jedno téma a to dost podstatné - kubánské silnice jsou kapitolou sama pro sebe. I na dálnici, která má 3 krásně široké pruhy a kde často potkáte tak 1 auto za 5 km, narazíte na díru, co dokáže prorazit gumu.

Silnice žluté barvy by měly být jako naše 1. třídy, ale platí to co u dálnic. Jen děr je daleko více. Proto průměrná rychlost po Kubě a státovkách byla asi 55 km / hod.

U silnic červené barvy - tedy 2. třídy, se průměr snížil asi na 30 km / hod. Byly však i úseky třeba celých 20 km k St. Lucii, kdy jsme jeli 10 km rychlostí a předjížděli nás i místní kovbojové na koních.

Jedete totiž většinou příkopy, neboť uprostřed silnice jsou díry jak po leteckém náletu. Proto když se Vám povede sehnat terénní vůz máte vyhráno. Jen je cenově 2x dražší než byl náš Peugeot.

Výhodou však vždy bylo to, že jsme pokaždé dojeli a po celou dobu jen s jednou proraženou pneumatikou a boulí na druhé. Proto kontrola rezervy a heveru v kufru auta při samotném půjčení a plná nádrž benzínu, který není u každé pumpy, je vždy nutností a ušetří následně kopec starostí.

Jsou oblasti, kde by Vám nikdo dlouho nepomohl. Kdyby ale náhodou sebevětší problém nastal, máte s sebou skvělého průvodce Julia a vše je opět jednodušší.

Přeji všem cestovatelům na tento úžasný ostrov mezi Karibikem a Atlantikem hodně štěstí, krásné počasí a minimálně stejně parádní zážitky jako jsme měli my dva na cestě dlouhé 2500 km.

I díky našemu úžasnému příteli Juliovi!

Jaroslav Veselý

Článek ITPOINT.CZ ze dne pátek 17. května 2019

Další články od ITPOINT.CZ

Vstup na konferenci ISI 2022 1 + 1 zdarma

O práci s daty a datové analytice na KPMG Data Festivalu

Datové schránky bez žádosti automaticky pro OSVČ i fyzické osoby

Darovaná IT technika pomáhá ve vzdělávání potřebných dětí

Český rozhlas rozšiřuje pokrytí DAB+ vysílání

Ransomware ve zdravotnictví - MZ radí jak na prevenci i co dělat při napadeni

Digitální navigace pomáhá cestujícím v orientaci na Letišti Praha

Bez cestovky na Kubě s českým průvodcem

John Mattone v Praze - TOP událost roku v oblasti Leadership Development

Tvořivé myšlení zaměstnanců ovlivnilo návrh nových prostor pro IT HUB skupiny NN v Praze

Úniky citlivých dat z EET ohrožují malé firmy i velké řetězce

Volební program Pirátů ve virtuální realitě

Vliv technologií na společnost a myšlení - co všechno snese náš mozek?

Jen zálohovat dnes už nestačí, využití dat vyžaduje moderní řešení

Projekt SenseNet pomůže se zlepšením ovzduší na Ostravsku

eM Client - e-mailový klient pro efektivní komunikaci s moderním a intuitivním rozhraním

Babišova účtenková loterie odstartuje v polovině roku 2017

Doručování pomocí dronů je možné - ověřeno v praktickém testu

Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

Mobilní aplikace pro vzdělávání českých zdravotníků

Mediestetik jako první v ČR zavádí mobilní aplikaci pro klinickou medicínu

Samoobslužná firemní telefonie

Zajímavé gastro mobilní aplikace

Tonery a inkoustové náplně do tiskáren lze nakoupit online

Víte, kde pořídit levné a kvalitní tonery?

Moderní mobilní telefony a jejich výtečné vlastnosti

Pronájem e-shopu - Prodávejte ostošest

Vánoční hity v elektronice

Prohlášení MV k vypovězení memoranda o spolupráci na rozvoji elektronizace veřejné správy

Virtuální prohlídka Mezinárodní kosmické stanice ISS

O2 má podle průzkumu Ipsos nejlepší mobilní internet

ICT zakázky v hledáčku NKÚ pro rok 2015

WiFi zdarma na prodejnách Hornbach

Implementace strategie digitálního vzdělávání pomůže vytvořit nová pracovní místa

Radioteka.cz - internetový obchod Českého rozhlasu

Globální inovativní IT centrum MSD v Praze

Nezávislý kalkulátor cen energií

Outsourcing Solution nabízí pomoc firmám postiženým povodněmi

Oprava zdarma výpočetní techniky lidem postiženým záplavami

Likvidace následků povodní s podporou ZmapujTo.cz

Cryptosmart pro šifrované mobilní volání, data i SMS

Stavební vyhláška magistrátu omezuje rozvoj rychlého internetu v Praze

TV Noe zařazena do pražské regionální sítě Prague Digital TV

eCall zajistí tísňové volání v nouzi na linku 112

Robot NAO pomáhá dětem s autismem

Superúředníci a nový systém registru vozidel spolu nesouvisí

Performics: výkonnostní marketingová agentura vstupuje na český trh

Nuance aplikace pro přepis mluvené řeči do textového formátu s podporou češiny

Mobilní řešení: sekce itpoint.cz zaměřená na M2M služby hledá dodavatelského partnera

Spotřebitel.net podá hromadné trestní oznámení na Livemobil.cz