logo GOPAS, a.s.
Martin Vitouš

Martin Vitouš

Produktový manažer, konzultant a lektor Počítačové školy Gopas

LinkedIn

DevOps je přístup k řízení, nikoli nějaká pevně daná metodika. Tento princip se stále vyvíjí, proto považujeme za důležité předávat informace o tom, co se ve světě DevOps aktuálně děje, naší odborné veřejnosti. V současném rychlém světě je pro firmy životně důležité, aby své výrobky dostaly na trh dříve než konkurence, uměly reagovat na změny v poptávce, inovovat a hledat nové cesty.

A právě v tom jim pomůže správná aplikace principů DevOps.

DevOps je určitá filozofie či přístup k organizaci práce v IT a z tohoto pohledu nikdo DevOps nevlastní. Proto také nemůže existovat nějaký jeden univerzální systém certifikací, právě jako je třeba u toho ITILu. Přesto můžeme kolem sebe pokusy o vytvoření takového systému certifikace vidět. A je jich hned několik.

A jaký si vybrat? Než si řekneme, který systém je ten pravý, je dobré si říct něco o DevOps, u kterého se velmi často mluví o tzv. CALMS modelu.

DevOps je nové zaklínadlo - tak jako všichni chtěli být agile, tak teď chtějí být DevOps. Nejde ale pouze o automatizaci procesů, jak se řada lidí mylně domnívá, takže se soustředí pouze na technologické nástroje, které ji umožňují. Jenže tato automatizace má spoustu předpokladů, na které se zapomíná. Ukážeme si, co DevOps doopravdy je, a jaké předpoklady je potřeba splnit, aby bylo možné ke kýžené automatizaci vůbec přistoupit.

Jedině tak je reálné dosáhnout výsledku, který by DevOps mělo přinést, tedy odstranění překážek na cestě od zadání k použití aplikací, urychlení procesů pomocí automatizace a zkvalitnění výsledků práce celého IT.

Nabídka zaměstnání GOPAS, a.s.