logo CISCO SYSTEMS (Czech Republic) s.r.o.
Pavel Křižanovský

Pavel Křižanovský

Technický ředitel Cisco ČR

LinkedIn

Umělá inteligence bude hrát stále významnější roli pro efektivitu programování. Vývojáři použijí umělou inteligenci k urychlení práce a automatizaci únavných úkolů, jako např. testování.

Aplikace pro spolupráci a pomocníci s umělou inteligencí pomohou týmům řešit složitosti týkající se zabezpečení, pozorovatelnosti a infrastruktury na základě doporučení generovaných umělou inteligencí.

Velká část developerů si již AI vyzkoušela pro vývoj částí kódu a často byli velmi pozitivně překvapeni, jak se s tím ChatGPT vypořádal. Myslím, že v budoucnu můžeme očekávat skutečně rutinní využívaní AI pro komplexnější vývoj celých aplikací.

V mnoha českých a slovenských firmách vládne bohužel určité nedorozumění. Klasický home office není naplněním moderního hybridního modelu práce. V něm by totiž měl mít zaměstnanec pro práci naprosto stejné podmínky a možnosti bez ohledu na to, zda sedí ve firemní centrále, na pobočce, doma nebo je někde na pracovní cestě.

Jedině tak po něm může firma chtít stejnou efektivitu a produktivitu práce. Průzkum ale ukazuje, že vzdálení pracovníci mají i dnes prakticky stejné vybavení a podmínky jako v době, když museli ze dne na den nuceně zůstat doma kvůli lockdownu.

České a slovenské firmy akceptovaly home office, ale berou ho velmi často jako nouzové, náhradní řešení. Do plného hybridního modelu práce jim chybí ještě kus ujít.

Často se setkáváme s tím, že firmy obměňují svoji WiFi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si takovou zoo všemožných zařízení, která se velmi obtížně řídí, vzájemně se ruší a nefungují ideálně. Ne každá firma ale disponuje prostředky na to, aby kompletně obměnila celou síť najednou. V takovém případě doporučuji modernizovat v ucelených blocích.

Začněte od klíčových provozů a starší vybavení přesuňte do méně kritických míst, kde není takový tlak na vysokou dostupnost, propustnost či nejnovější technické vlastnosti. Řešením může být také investiční půjčka či dotace, s tím umíme my i naši partneři pomoci.