logo

Neduhy firemních WiFi sítí jsou příležitostí pro hackery

Typické WiFi neduhy odhalil aktuální průzkum společnosti Cisco v ČR a na Slovensku. Studie přitom potvrdila, že více potíží mají společnosti s nevhodně zabezpečenou sítí nebo s WiFi sestavou poskládanou z nesourodých zařízení.

Podle výsledků rozhovorů Cisco s 900 IT specialisty a vyššími manažery se s nedostatečným signálem potýká 38% podniků, časté výpadky sítě řeší 21% firem a příčiny potíží sítě nedokáže zpětně analyzovat 20% společností. Malá propustnost pak trápí bezmála pětinu podniků (19%).

Na druhé straně průzkum Cisco potvrdil, že firemní WiFi v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní. Třetina dotázaných firem modernizovala bezdrátovou síť v roce 2020, dalších 43% v posledních 3 letech.

Nejpokročilejší standard 802.11ax, tedy WiFi 6, už provozuje bezmála 20% firem. Přesto i podniky, které investují do nového kvalitního vybavení, řeší spoustu zbytečných problémů nebo na ně mají zaděláno.

"Často se setkáváme s tím, že firmy obměňují svoji WiFi infrastrukturu živelně a nekoncepčně a vytváří si takovou zoo všemožných zařízení, která se velmi obtížně řídí, vzájemně se ruší a nefungují ideálně. Ne každá firma ale disponuje prostředky na to, aby kompletně obměnila celou síť najednou. V takovém případě doporučuji modernizovat v ucelených blocích. Začněte od klíčových provozů a starší vybavení přesuňte do méně kritických míst, kde není takový tlak na vysokou dostupnost, propustnost či nejnovější technické vlastnosti. Řešením může být také investiční půjčka či dotace, s tím umíme my i naši partneři pomoci," říká Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

Problémy sítě může zesílit i nevhodné, slabé zabezpečení a špatná správa přístupů. Firmy, které přiznaly, že žádné zabezpečení sítě nemají, řeší mnohem více potíží, a to nejen s bezpečností. Např. nestabilita a výpadky postihují 53% z nich, malá propustnost trápí 35% a bezpečnostním problémům čelí 29% z nich.

Nejde jen o to, že se firmy bez zabezpečené sítě vystavují útokům hackerů. Roli hraje fakt, že se k nezabezpečené WiFi síti může připojit úplně kdokoli. Někteří uživatelé o tom třeba ani nevědí, jen mají v telefonu zaškrtnuté, že se má připojit k jakékoliv otevřené síti. Přestože v ní většinou nepáchají žádné nepravosti, síť si neporadí s tak velkým množstvím zařízení a nefunguje optimálně.

Jedna WiFi síť pro všechny

Podobným úskalím mohou čelit i společnosti, u nichž se k jedné síti připojují nejen zaměstnanci, ale i příchozí návštěvníci. Aby k problémům nedocházelo, je potřeba mít logicky oddělenou síť. To znamená, že síť dokáže rozlišit, kdo se k WiFi připojuje, podle toho nastaví mechanismy a úroveň zabezpečení - každému uživateli přidělí pravomoci podle jeho role.

Výhodnost takového uspořádání umocňuje i možnost vytvořit pro zákazníky atraktivní uvítací portál. Ti pak nemusí heslo k místní WiFi shánět např. po nástěnkách a firma působí více profesionálním dojmem.

Jednotný management

Hladkému chodu bezdrátové sítě bezesporu výrazně napomáhá přehledný a intuitivní management, tedy prostředí pro správu WiFi. Pokročilé nástroje pro správu mají integrovanou analytiku, která trochu myslí za nás. Ukáží, co se v síti děje, proč k tomu došlo, a poradí, jak to vyřešit. S případnými problémy se díky tomu lze vypořádat daleko rychleji.

Mít přehled o dění v celé síti je velmi důležité. Firmy, které v průzkumu uvedly, že mají jednotný management pro drátovou a bezdrátovou síť, se obecně setkávají s potížemi méně.

Lze jít ještě dále a implementovat řešení s tzv. end-to-end vizibilitou. To znamená, že vidím nejen to, co se děje uvnitř mnou spravovaně firemní sítě, ale dohlédnu až na konec cesty do cloudu, přes poskytovatele připojení až po koncovou cloudovou službu.

V případě zádrhelu to může být pro IT oddělení třeba i důkaz, že u nich je vše v pořádku a problém vznikl mimo firemní síť.

Problém s WiFi ale neovlivňuje jen nedostupnost webu, jak by se někomu mohlo zdát. V závislosti na povaze podnikání může přinášet řadu dalších komplikací a ohrozit i fungování firmy.

Položte si dvě otázky:

Ten kdo s odpovědí zaváhá, pravděpodobně patří do skupiny firem, které průzkum identifikoval jako ty s problematickou WiFi sítí.

Další články k tématům - hacker - kyberbezpečnost - modernizace - průzkum - WiFi 6 - Pavel Křižanovský

Článek ze dne 12. října 2021 - úterý

Další články od CISCO SYSTEMS (Czech Republic) s.r.o.

Globální bezpečnostní platforma Cisco Security Cloud

Koncept prediktivních sítí předchází problémům a zlepšuje uživatelské prostředí

Řízení autonomní dopravy s pomocí mobilní sítě

Platební model Green Pay pro IT

Cisco inovace pro hybridní cloud

Jak zůstat v prostředí webu 3.0 v bezpečí

Nejčastější bezpečnostní problémy metaverza

Privátní 5G síť jako služba

Technologické trendy hybridní spolupráce

Studie kvality a dostupnosti internetového připojení

Cisco představuje inovace v oblasti bezdrátových sítí a síťového přístupu

Jak na bezpečný pohyb na internetu

Průzkum Cisco odhaluje zastaralé bezpečnostní technologie firem

Budoucnost inovací a podnikání je spojena s maximálním využitím dat

Metaverzum jako ráj kyberzločinu

Multifaktorová autentizace a biometrie pro přihlašování bez hesel

Jak na bezpečné online vánoční nákupy

Lepší přístup k portfoliu Cisco řešení

Globální index hybridní práce pro HR a technologie

Lidé aktivně sledují ochranu svého soukromí a osobních dat

Klíčové trendy v ohrožení sítí

Neduhy firemních WiFi sítí jsou příležitostí pro hackery

Asynchronní videokomunikace Vidcast

Roste závislost na aplikacích a kvalitních digitálních službách

Závislost ekonomiky na internetu vyžaduje bezpečný, rychlý a spolehlivý přístup pro každého

Nejčastější bezpečnostní rizika při práci na dálku

Inovace hybrídního cloudu Cisco pomáhají urychlit digitální transformaci firem