logo

Privátní 5G síť jako služba

Cisco dokončilo přípravy nezbytné pro globální spuštění nabídky privátních 5G sítí, které přinášejí zásadní upgrade podnikové konektivity s mnohem vyšší přenosovou rychlostí, posílením bezpečnosti dat a jednoduchou instalací. Cisco Private 5G jde cestou maximálního zjednodušení - je založena na principu předplacené služby.

Principu předplacené služby Cisco Private 5G výrazně urychluje nasazení v podnicích, poskytuje okamžitý přehled o nutných nákladech a dovoluje projekt 5G realizovat bez nutnosti vyškolit a platit v podnicích expertní 5G IT tým.

Parametry privátní 5G jsou maximalistické - rychlosti přenosu dat dosahují až 20 gigabitů za sekundu, na kilometru čtverečním lze připojit milion jednotek, latence se pohybuje v jednotkách milisekund.

Privátní 5G tak dokáže podobné, co podnikový Ethernet, připojit prakticky neomezené množství jednotek, které ale navíc mohou být v pohybu.

Integrace s další podnikovou konektivitou

Cisco přitom počítá s tím, že privátní 5G se stane ve firmách doplňkem, nikoli náhradou již existujících WiFi a Ethernetu a s nimi souvisejících systémů správy.

5G tak poskytne konektivitu především pro operační technologie a propojení fyzického prostředí podniků, přičemž v tradičních IT oblastech podniků bude nadále dominovat WiFi/WiFI6/WiFi6E.

5G může být ideální např. pro pokrytí velkých areálů, jako jsou přístavy, nádraží, univerzitní kampusy nebo vojenské základny.

Cisco ve svém řešení klade důraz na integraci 5G s ostatními systémy - pomocí jednoduchého portálu tak umožní správu všech sítí s jednotnými pravidly.

Aplikace, uživatelé i zařízení tak podléhají stejným zásadám bez ohledu na to, zda se připojují přes kabel, WiFi nebo privátní 5G.

Globální partneři pro rádiovou síť

Cisco pro projekt privátní 5G sítě uzavřela partnerství s globálními dodavateli technologie Open Radio Access Network (ORAN), která je klíčovou součástí řešení.

Společnosti Airspan Networks a JMA Wireless přinášejí architekturu ORAN, kterou Cisco doplňuje mobilní technologií.

Protože privátní 5G sítě jsou velmi vhodné k nasazení v průmyslových provozech, spoléhá Cisco i na fakt, že disponuje širokým portfoliem průmyslových směrovačů, přepínačů či aplikací pro průmyslové zabezpečení a správu.

Právě průmysl bude podle odhadů odborníků největším odbytištěm privátních 5G síti, do tohoto sektoru by měla podle předpokladů směřovat až polovina všech instalací.

Cisco Private 5G jako služba

V rámci maximálního zjednodušení je Cisco Private 5G nabízena jako předplacená služba. Takže nevyžaduje investice do infrastruktury, firemní IT personál se nemusí učit velmi složitou technologii 5G a implementace do firemního prostředí je velmi rychlá.

Finanční stránka je pro firmu velmi průhledná a model úhrady za skutečné využití umožňuje zákazníkům svoji objednávku snižovat nebo zvyšovat podle aktuální potřeby.

Cisco 5G v provozu

Cisco již v současné době spolupracuje se svými partnery na privátních 5G projektech pro zákazníky z celé řady průmyslových odvětví.

5G síť instalovala např. u Texas A&M University, Zebra Technologies, Chaplin, Clair Global, Colt Technology Services, ITOCHU Techno-Solutions Corporation, Network Rail, Nutrien, Schaeffler Group, Toshiba, Virgin Media O2 a v řadě dalších.

Další články k tématům - 5G síť - Ethernet - infrastruktura - konektivita - průmysl - směrovač - WiFi

Článek ze dne 25. března 2022 - pátek

Další články od CISCO SYSTEMS (Czech Republic) s.r.o.