logo

Jak zůstat v prostředí webu 3.0 v bezpečí

Web 3.0 ve své současné podobě ještě nedozrál k tomu, aby poskytoval plný zážitek z metaverza, avšak příslušné technologie se neustále zdokonalují - s pokroky se však pojí i řada rizik. Bezpečnostní tým Cisco Talos vypracoval na základě rozsáhlého výzkumu seznam doporučení, jak uživatele účinně chránit.

S postupným přechodem podniků, organizací, veřejných institucí a spotřebitelů na Web 3.0, který přináší uživatelům více funkcí, lepší technologie a bezproblémové interakce, vyvstává ještě naléhavější potřeba kvalitní ochrany v online prostředí.

Při dodržování našich doporučení mohou uživatelé zůstat v bezpečí v online prostředí a zároveň využívat výhod webu 3.0.

Osvojte si základy správné bezpečnostní praxe

Nejjednodušší rada bývá mnohdy ta nejlepší. Uživatelé si mohou zajistit bezpečnost tím, že si zvyknou nastavovat silná hesla a používat vícefaktorové ověřování, pokud je to možné. Kromě toho mohou podniky díky segmentaci sítí, protokolování síťové aktivity a kontrole těchto protokolů zachytit problémy dříve, než se stanou závažnými.

Důležité je také zkoumat internetové adresy, adresy domén ENS a adresy kryptopeněženek, zda v nich nejsou šikovně skryté překlepy, které by ukazovaly na podvržené webové stránky. Proto je důležité, aby uživatelé neklikali na nevyžádané odkazy, které jim byly zaslány prostřednictvím sociálních médií nebo e-mailu.

Předem důkladně prověřte své nákupy

S rostoucí oblibou nákupu a vydávání NFT se pro tuto investici rozhoduje stále více lidí. Kvůli bezpečnosti by si uživatelé měli vyhledat adresu inteligentní smlouvy a zjistit, zda je zveřejněn její zdrojový kód. Nezveřejněný zdrojový kód je varovným signálem.

Aby se uživatelé ujistili o bezpečnosti potenciální investice, měli by si vyhledat informace týkající se vývojářů příslušného projektu NFT. Anonymní vývojáři mohou investory snadno podvést. Abyste se nestali obětí podvodu, ujistěte se, že je adresátem platby legitimní projekt na správném blockchainu.

Pokud připojujete kryptoměnovou peněženku za účelem nákupu nebo vydání NFT, použijte nově vygenerovanou adresu peněženky, ve které je právě tolik prostředků, aby pokryly náklady na nákup.

Takový přístup zajistí, že pokud se něco stane, uživatel nepřijde o celý obsah své hlavní kryptoměnové peněženky.

Vždy chraňte svou přístupovou frázi

Společnost Cisco Talos se domnívá, že je nutné, aby uživatelé vždy chránili svou přístupovou frázi, která může mít i podobu QR kódu, a nikdy ji nikomu neprozrazovali. To je důležité, protože kryptoměnové peněženky se stále častěji užívají k identifikaci a personalizaci obsahu metaverza.

Proto ztráta přístupové fráze znamená ztrátu kontroly nad identitou uživatele a jeho osobním digitálním majetkem.

Zvažte hardwarovou peněženku

Nejodolnější bezpečnostní systémy užívají mnoho vrstev zabezpečení. Hardwarová peněženka zvyšuje úroveň ochrany vlastněných kryptoměn nebo NFT tokenů, protože uživatel musí zařízení připojit, zadat pin a schválit nebo odmítnout jednotlivé transakce týkající se adresy jeho peněženky.

Článek ze dne 1. dubna 2022 - pátek

Další články od CISCO SYSTEMS (Czech Republic) s.r.o.