logo

Nejčastější bezpečnostní problémy metaverza

Kyberzločincům se v metaverzu otevírá nový prostor - převedení starých hrozeb, využití časem prověřených technik sociálního inženýrství a phishingu z minulosti nebo technické útoky, které mají za cíl vydělat peníze novými způsoby.

Ústředním prvkem přechodu z World Wide Web na Web 3.0, který staví na pokrocích v oblasti kryptoměn, technologie blockchainu, decentralizovaných aplikací a decentralizovaného ukládání souborů, je trojrozměrný virtuální prostor označovaný jako metaverzum.

Metaverzum je další vývojovou fází sociálních médií i internetu a přináší s sebou celou řadu zcela nových výzev a bezpečnostních rizik a také nové přístupy ke starým strategiím.

Bezpečnostní tým Cisco Talos, který se zabývá sledováním a vyhodnocováním hrozeb, se zaměřil na šíření hrozeb a podvodů v metaverzu a identifikoval nové podoby starých hrozeb, zcela nové podvody a hrozby, které se vyskytují pouze v prostředí metaverza.

Falešný operátor zákaznické podpory

Další metodou, kterou útočníci užívají k získání přístupové fráze od uživatelů, je vydávání se za operátora zákaznické podpory, který nabízí řešení veřejně zadaných dotazů uživatelů na Twitteru nebo serveru Discord.

Zločinci tyto kanály sledují a kontaktují uživatele s nabídkou pomoci - aby je nakonec přiměli k prozrazení přístupové fráze.

Škodlivé chytré smlouvy

Zatímco někteří útočníci se zaměřují na zneužívání chyb v legitimních chytrých smlouvách, jiní volí odlišný přístup a píší vlastní malware, který umisťují do blockchainu v podobě škodlivého kódu chytré smlouvy.

Škodlivé chytré smlouvy mají všechny standardní funkce chytrých smluv, ale chovají se neočekávaným způsobem.

Sociální inženýrství

Přizpůsobování novým technologiím s sebou často nese hrozbu sociálního inženýrství a Web 3.0 v tomto ohledu není výjimkou. Naprostá většina bezpečnostních incidentů, které postihují uživatele webu 3.0, je důsledkem útoků sociálního inženýrství, jako je klonování peněženek.

Uživatelé by si měli dávat pozor, aby se nenechali oklamat a nesdíleli svou přístupovou frázi. V případě ztráty nebo zničení kryptoměnové peněženky ji může uživatel obnovit s veškerým obsahem pomocí přístupové fráze, což je v podstatě jeho soukromý klíč sestávající z 12 až 24 slov.

Kdokoli, kdo zná přístupovou frázi (soukromý klíč), může kryptoměnovou peněženku naklonovat a používat ji jako vlastní. Mnoho kyberzločinců, kteří se snaží ukrást kryptoměnu nebo NFT (nezaměnitelné tokeny), se proto zaměřuje právě na přístupovou frázi uživatele.

ENS domény

Rostoucí obliba digitálních měn vede k širšímu využití domén služby Ethereum Name Service (ENS). Domény ENS jsou snadno zapamatovatelné názvy, které slouží k nalezení adresy související kryptoměnové peněženky.

Populární názvy domén začaly být chráněny obchodní známkou a dále prodávány třetími stranami. Nic proto nebrání vlastníkovi domény ENS, aby název použil k oklamání nic netušících uživatelů, kteří se domnívají, že jednají s legitimním subjektem.

Kromě toho tyto domény ENS odkazují na adresy peněženek, takže kdokoli může kdykoli zkoumat obsah peněženky spojené s daným jménem.

Velryby

Tzv. velryby jsou vysokoprofilové kryptoměnové účty, kde je umístěno velké množství kryptoměn nebo NFT. Podle některých odhadů 40000 velryb vlastní 80% hodnoty všech NFT, a proto jsou pro kyberzločince atraktivním cílem.

Podvodníci vědí, že mnoho menších investorů sleduje peněženky těchto velryb, a proto se je sociálním inženýrstvím snaží přimět investovat do svých vlastních podvodných projektů. Většina legitimních projektů NFT volně zveřejňuje zdrojový kód své chytré smlouvy.

Absence veřejně dostupného kódu projektu by měla být pro potenciální investory varováním.

Článek ze dne 1. dubna 2022 - pátek

Další články od CISCO SYSTEMS (Czech Republic) s.r.o.