logo

BOYD: koncept využívání soukromých zařízení pro přístup k firemním datům

Koncept BYOD - jeden z klíčových trendů současného IT, je i jedním z hlavních témat 13. ročníku konference Cisco Expo. BYOD je těsně provázán s dalšími důležitými trendy, jako jsou mobilita, video a cloud.

Zaměstnanci stále častěji požadují více flexibility v tom, jakým způsobem a odkud budou vykonávat svou práci, a rovněž chtějí mít možnost využívat pro přístup do firemní sítě svá vlastní zařízení. Platí to zejména pro současnou online generaci - podle studie Cisco Connected World Technology Report by svá soukromá zařízení chtělo využívat pro pracovní úkoly 80 procent studentů a mladých zaměstnanců.

Právě ti budou určovat trendy v následujících letech. Novému trendu na pracovním trhu se říká BYOD (Bring Your Own Device), tedy využívání soukromých zařízení pro pracovní účely a přístup k firemním datům. Jeho nástup výrazně souvisí s růstem prodejů chytrých mobilních zařízení.

V dnešním světě a dnešních sítích jsou miliardy chytrých mobilních zařízení a jejich počet bude i nadále narůstat. Koncept BYOD v sobě ukrývá mnohem víc než jen fakt, že zaměstnanci mají možnost využívat k práci svá vlastní zařízení. Jde o možnost volby toho, jak a odkud pracuji, jaké pro to využívám nástroje a jak komunikuji s ostatními - přičemž hlavním cílem a výhodou takového přístupu je vyšší produktivita práce. Svá soukromá zařízení při práci s firemní sítí dnes chtějí využívat velmi často mladí a talentovaní zaměstnanci, kteří mají značné zkušenosti s moderními technologiemi a umějí je využít pro rychlejší řešení pracovních úkolů - to je pro jejich zaměstnavatele jasná konkurenční výhoda. Koncept BYOD klade samozřejmě určité nároky na firemní IT procesy, na druhou stranu ale nese jednoznačné přínosy pro firmu", říká generální ředitel společnosti Cisco Jiří Devát.

Dříve firmy využívaly nejmodernější technologie a uživatelé s nimi přicházeli do kontaktu právě v zaměstnání. S masivním nástupem osobních počítačů, notebooků, a zejména v poslední době smartphonů a tabletů už to ale neplatí. Dnes najdeme velmi často nejvyspělejší zařízení v rukou zaměstnanců, kteří si je ze zájmu pořídili pro soukromé použití i pro práci.

Cisco pomáhá firmám řešit jejich potřeby a požadavky v souvislosti s nasazením konceptu BYOD do každodenní praxe. Nabízí komplexní soubor řešení pro podnikovou infrastrukturu, které poskytují daleko širší možnosti než pouze jednoduché připojení konkrétního zařízení do sítě.

Technologie Cisco umožňují správu až 30 000 různých zařízení (dnes má mnoho zaměstnanců více než jedno zařízení připojené do sítě), jejich přístupu do firemní sítě a k datům, zajištění bezpečnosti, správu aplikací nebo i možnost vzdáleného přístupu, který lze využít například v případě ztráty zařízení ke smazání citlivých údajů.

Díky komplexnímu přístupu založenému na architektuře Borderless Network umožňuje Cisco překročit hranice samotného BYOD (ve smyslu připojení soukromých zařízení do sítě) a nabídnout ještě více:

Velký zájem o koncept BYOD mezi současnými firmami potvrzuje i viceprezident společnosti Gartner Paul DeBasi: "Do budoucna exponenciálně poroste mobilní datový provoz. Pro existující sítě to bude znamenat značnou zátěž a je tak na poskytovatelích mobilního připojení i konkrétních společnostech, aby inovovali stávající síťovou infrastrukturu. Společnosti také začaly zavádět koncept BYOD jako nástroj pro pokrytí rostoucích požadavků uživatelů, dosažení potenciálu úspor a zjednodušení správy koncových zařízení. Komplexní přístup ke konceptu BYOD umožňuje podnikům najít rovnováhu mezi bezpečností, spokojeností uživatelů a požadavky na podporu."

Koncept BYOD přináší do firem kromě úspor i vyšší flexibilitu a tím i spokojenost zaměstnanců. Přispívá k zavedení širokého spektra nástrojů pro spolupráci a nabízí prostor pro lepší skloubení soukromého a pracovního života. Skutečnost, že pak IT oddělení musí řešit správu různých zařízení přistupujících do sítě, může na první pohled vypadat komplikovaně, ale s vhodným řešením pro řízení přístupu to naopak přinese řád do informační infrastruktury.

Navíc by se tomuto kroku v budoucnu IT oddělení s největší pravděpodobností stejně nevyhnula. Podle analytické společnosti Gartner bude do roku 2013 podporovat 80 procent firem mobilní pracovníky. Tato skutečnost bude dále prohlubovat poptávku po nástrojích pro spolupráci a video komunikaci. Podle studie společnosti Cisco Visual Networking Index vzroste do roku 2016 přenos mobilních dat 18krát, přičemž video bude tvořit 71 procent veškerého datového provozu v mobilních sítích.

Další články k tématům - BOYD - cloud - infrastruktura - IPv6 - Jabber - konference - multicast - notebook - SmartPhone - video - VPN - Jiří Devát

Článek ze dne 26. dubna 2012 - čtvrtek

Další články od CISCO SYSTEMS s.r.o.

Ochrana dat a zákaznická spokojenost představují spojené nádoby

Slabá technická podpora pro hybridní práci vzdálených pracovníků

Cisco videokonference s certifikací pro Microsoft Teams

Bezpečnostní rizika sdílení informací o dětech na sociálních sítích

Online kriminalita nabízí výdělek s menším rizikem než pouliční zločin

Inovace ekosystému Webex posilují flexibilitu hybridní práce

Nepodceňujte o dovolené kybernetická rizika na internetu

Globální bezpečnostní platforma Cisco Security Cloud

Koncept prediktivních sítí předchází problémům a zlepšuje uživatelské prostředí

Řízení autonomní dopravy s pomocí mobilní sítě

Platební model Green Pay pro IT

Cisco inovace pro hybridní cloud

Jak zůstat v prostředí webu 3.0 v bezpečí

Nejčastější bezpečnostní problémy metaverza

Privátní 5G síť jako služba

Technologické trendy hybridní spolupráce

Studie kvality a dostupnosti internetového připojení

Cisco představuje inovace v oblasti bezdrátových sítí a síťového přístupu

Jak na bezpečný pohyb na internetu

Průzkum Cisco odhaluje zastaralé bezpečnostní technologie firem

Budoucnost inovací a podnikání je spojena s maximálním využitím dat

Metaverzum jako ráj kyberzločinu

Multifaktorová autentizace a biometrie pro přihlašování bez hesel

Jak na bezpečné online vánoční nákupy

Lepší přístup k portfoliu Cisco řešení

Globální index hybridní práce pro HR a technologie

Lidé aktivně sledují ochranu svého soukromí a osobních dat

Klíčové trendy v ohrožení sítí

Neduhy firemních WiFi sítí jsou příležitostí pro hackery

Asynchronní videokomunikace Vidcast

Roste závislost na aplikacích a kvalitních digitálních službách

Závislost ekonomiky na internetu vyžaduje bezpečný, rychlý a spolehlivý přístup pro každého

Nejčastější bezpečnostní rizika při práci na dálku

Inovace hybrídního cloudu Cisco pomáhají urychlit digitální transformaci firem

Cisco Networking Academy na FIT ČVUT

Infrastrukturu pro přenosy NBC z LOH v Londýně zajistí Cisco

Girls in ICT Day 2012

Václav Plevka: český student ve finále inovační soutěže NASA a špiček ze Silicon Valley

BOYD: koncept využívání soukromých zařízení pro přístup k firemním datům

Nový systém TelePresence TX9000 a další inovace Cisco

Evropský týden IT dovedností

Přenos dat při 100gigabitové rychlosti na vzdálenost 3000 km bez nutnosti regenerace signálu

Cisco Expo 2012: zaměřeno na síťové technologie a služby

Inovace platformy Cisco UCS zefektivní provoz datových center

Přepínače Cisco Catalyst a Cisco Nexus nabízí 40 Gb a 100 Gb ethernet

Linksys X2000 a X3000: nové ADSL modem-routery Cisco

Cisco Aironet 3600: nejrychlejší bezdrátová síť a až o 30 % vyšší výkon

VideoSTART.cz: nastartujte podnikové video v soutěži Cisco

Cloud video: Cisco rozšiřuje platformu Videoscape o cloudové služby

Cisco Connect Express: mobilní aplikaci pro správu domácí bezdrátové sítě