logo Rittal Czech, s.r.o.

Chladící jednotky Rittal Blue e+ s úsporou energie až 75%

Rittal uvádí na trh zcela novou generaci chladicích jednotek Blue e+. Vedle výrazně vyšší energetické účinnosti oproti dosavadním řešením chlazení zaujmou tato zařízení také svojí flexibilitou, bezpečností a manipulací.

Po celé Evropě jsou dle odhadu připojeny k elektrické síti cca 2 miliony klimatizačních jednotek pro rozváděčové skříně, které na základě předpokládaného příkonu 2 gigawatty (Ø 1 kW na chladicí jednotku) představují relevantní potenciál úspory pro spotřebu a jsou odpovědné za emise CO2 ve výši cca 4 milionů tun ročně.

Společnost Rittal, přední světový dodavatel systémových řešení pro klimatizaci rozváděčových skříní, si jako cíl stanovila snížení potřeby energie u chladicích jednotek, čímž významně přispěje k ochraně klimatu a dokáže čelit rostoucím cenám energie.

Úspory energie při testování až 75%

"Pro podstatné zvýšení energetické účinnosti poprvé využívá společnost Rittal u své nové generace chladicích jednotek Blue e+ inovativní, patentovanou hybridní technologii. Díky vysoké energetické účinnosti nových chladicích jednotek lze dosáhnout úspor, jak ukazují výsledky testování, až 75 procent," říká Zbyněk Ledvinka, produktový manažer chlazení Rittal Czech.

Nová jednotka je kombinací kompresorového chladicího okruhu a tepelné trubice, která zajišťuje pasivní chlazení. Kompresor se tak používá jen v případě, že pasivní chlazení již nestačí.

Podstatný vliv na enormní zvýšení účinnosti má regulační strategie pro hybridní provoz. Ten je optimalizován pro energetickou účinnost s částečným zatížením. Jednotka Blue e+ je při částečném zatížení ve výši 15% jen v režimu chlazení tepelnou trubicí šestkrát účinnější než běžná chladicí jednotka. Při 65% částečném zatížení pracují oba systémy v hybridním režimu čtyřikrát účinněji než běžné chladicí zařízení.

Také energetická účinnost kompresorového chlazení u nové řady jednotek je velmi vysoká. DC motory se používají jak u ventilátorů, tak i u kompresoru. Invertorová technologie, u níž lze regulací napětí řídit otáčky kompresoru a ventilátorů, zajišťuje v každém okamžiku provozu jednotky přesně takový chladicí výkon, jaký je právě třeba. Spotřeba energie přitom oproti běžným řešením významně klesá.

Multinapěťové provedení pro různé napájecí sítě

U této novinky byla však zvláštní pozornost zaměřena na úspornost také v jiných oblastech. Všechny chladicí jednotky tak lze díky multinapěťovému provedení flexibilně provozovat ve všech běžných sítích po celém světě. Je umožněn rozsah vstupního napětí od 110 V 1f do 480 V 3f se síťovou frekvencí 50 nebo 60 Hz.

Velkou výhodou, kterou oceňují zejména světoví výrobci strojů, jsou nízké logistické náklady. Chladicí jednotka je stále stejná, ať už se stroj expeduje do Japonska, do USA nebo na území Evropy. To vede nejen ke značné redukci variant přístroje, ale také k významnému zjednodušení logistiky náhradních dílů.

Vysoká bezpečnost procesů

Díky chlazení s regulovaným výkonem nejsou komponenty v rozváděčové skříni vystavovány teplotním stresům. Neustálé kolísání teplot jako u klasické dvoubodové regulace je již minulostí. Významně se tak zvyšuje životnost nejen u chladicích jednotek, ale také u komponentů v rozváděčové skříni, což celkově vede k vyšší bezpečnosti procesů.

Jednotky Blue e+ dosahují chladicího výkonu až 6000 W (předtím: maximálně 4000 W) a používají se při teplotách od -30 °C do +60 °C.

Jednoduché zacházení pro rychlejší servis

Nový grafický dotykový displej nabízí rychlý přehled všech relevantních informací. Systémová hlášení se zobrazují jako vícejazyčný čitelný text. Standardizovaná komunikační rozhraní zajišťují nejjednodušší integraci do řídicích systémů výrobních zařízení. Kromě toho umožňují různé protokoly, např. CAN Bus nebo Modbus TCP, transfer dat v reálném čase prostřednictvím USB nebo ethernetového rozhraní.

Rozhraní NFC (rádiová bezdrátová komunikace na velmi krátkou vzdálenost) umožňuje jednoduchou parametrizaci více chladicích jednotek prostřednictvím mobilního koncového zařízení s funkcí NFC.

Další články k tématům - bezpečnost - energie - ethernet - chlazení - klimatizace - NFC - rozváděč - Zbyněk Ledvinka

Článek Rittal Czech, s.r.o. ze dne pondělí 7. září 2015

Další články od Rittal Czech, s.r.o.