logo

GPU Computing: megatrend současnosti

V Národní technické knihovně v Praze proběhl v pátek 15.11. 2010 již druhý ročník hi-tech GPU Computing Conference (Prague 2010). Hlavním pořadatelem byla společnost Sprinx Systems a.s., která je ve spolupráci s partnery (NVIDIA a Fakulta informačních technologií ČVUT) dodavatelem superpočítačů a aparatur pro kosmický výzkum.

GPU Computing vychází z původní myšlenky využití klasických grafických karet pro výpočetní účely, která se začala výrazněji rozvíjet po roce 1999. Grafické karty hnané dlouhodobou snahou o co nejvěrnější grafiku v reálném čase tak řadu let představují akcelerátory s bezprecedentním výpočetním výkonem a programovatelností. Zlomem a historickým milníkem v této oblasti, bylo uvedení technologie NVIDIA CUDA v první polovině roku 2007.

V ČR bylo do roku 2008, podobně jako ve světě, výpočetní využití grafických karet omezeno na několik málo univerzitních a akademických týmů, experimentujících s přicházející technologií a jejím využitím ve svém oboru. Po rozšíření High Performance Computing aktivit společnosti NVIDIA v Evropě a ustanovení společnosti Sprinx Systems (známé též v souvislosti s českým superpočítačem Amálka a spoluprací na projektech Evropské kosmické agentury), výhradním dodavatelem GPU výpočetních karet NVIDIA Tesla v regionu, lze s jistým odstupem za USA, západní Evropou a Japonskem sledovat výrazný nástup odborného zájmu o tyto technologie i mimo akademickou oblast. GPU Computing Conference proto odkryla i zasvěcencům nové obzory.

Současný výkon grafických procesorů založených na nejnovější architektuře Fermi s podporou technologie CUDA, otevírá dveře využití obrovského výpočetního výkonu nejen pro interdisciplinární vědecké výzkumy, ale také při realtime simulacích v medicíně, biotechnologiích, elektrodynamice, meteorologii a jiných výpočetně náročných úlohách.

Grafické karty s architekturou Fermi také vynikají svým výkonem při grafických operacích. Náročné vizuální úlohy, které trvaly i několik dní, dnes můžete provádět v reálném čase nebo během několika málo minut.

Je dobře, že naše významné vysoké školy či fakulty nestojí stranou tohoto procesu. Na konferenci se představila dvě nová CUDA Teaching a Research centra - Fakulta informačních technologií ČVUT a FEI Vysoké školy báňské z Ostravy.

"Zájem o GPU Computing konferenci mě opravdu ohromil a jsem strašně rád, že nestojíme v tomto nastupujícím trendu stranou. Otevřením CUDA Teaching and Research Centra se Česká Republika zařadila mezi přední země v Evropě, které výrazně přispívají do rozvoje GPU computingu.", řekl Igor Staněk, NVIDIA Product PR Manager pro Evropu, Afriku a Indii.

Další články k tématům - Amálka - Computing - CUDA - ČVUT - FEI - GPU - hi-tech - konference - kosmický - NVIDIA - rozvoj - superpočítač - Tesla - výzkum - Igor Staněk

Článek ze dne 21. října 2010 - čtvrtek

Další články od Sprinx Systems, a.s.