logo Nadační fond proti korupci

Finty v IT tendru Jihočeského kraje

Při analýze zakázek Jihočeského kraje narazil Nadační fond proti korupci kromě častého využívání losovaček i na fintu na míru ušitých kvalifikačních předpokladů, pomocí které Jihočeský kraj korigoval soutěže.

Nadační fond proti korupci (NFPK) přináší detaily k zakázce s názvem Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II z roku 2015 za cca 35 mil. Kč bez DPH. Jihočeský kraj si na organizaci této zakázky jednorázově objednal bez soutěže externí společnost PPE.CZ, přestože disponuje vlastním oddělením na organizování zakázek.

Podmínkou účasti bylo doložení dvou zcela nestandardních referencí, které musely současně splňovat všechny předem určené znaky.

Jedná se tyto znaky:

Přičemž musí obsahovat v rutinním provozu minimálně následující části:

Kvalifikaci splní i uchazeč, který uvedené funkcionality prokáže v rámci více různých zakázek, které mají jednotný systém pro operační středisko a všechny tyto zakázky společně plní všechny uvedené části a jednotlivě dosahují požadované hodnoty.

Z vyčerpávajícího popisu dlouhého řadu znaků požadovaných referencí lze spíše než na legitimní podmínku účasti odkázat na ušití zakázky na míru.

Byly podány 4 nabídky od společností:

Nabídky společností NESS Czech s.r.o. a TTC MARCONI byly vyloučeny právě z důvodu nenaplnění extrémně diskriminačních kvalifikačních předpokladů.

Zakázku vyhrála neznámá společnost Fresh Communication, s.r.o., jejíž součet obratu za celkovou dobu existence před získáním této zakázky za 35 mil. Kč byl necelých 5 milionů.

Společník administrátora PPE.CZ v minulosti vystupoval v holdingu, do jehož portfolia spadal i jeden z nevyloučených uchazečů - společnost VÍTKOVICE IT SOLUTIONS a.s.

Opět se potvrdilo, že jsme velmi vynalézavým národem a zákony si dovedeme ohnout, pokud nám z toho kouká vlastní prospěch.

Další články k tématům - analýza - databáze - finta - GUI - IZS - losovačka - reference - soutěž - telefon - tendr - zákon

Článek Nadační fond proti korupci ze dne 12. května 2017 - pátek

Další články od Nadační fond proti korupci