logo

LinkedIn terčem malwarových útoků

Cyberoam, divize Elitecore Technologies a inovátor v oblasti Identity-Based Unified Threat Management (UTM) ve spolupráci se společností Commtouch, zveřejnila Zprávu o hrozbách za 3. čtvrtletí roku 2010. Potvrzuje se, že sociální sítě typu LinkedIn se stávají stále častěji cílem útoků a způsobují infekce malwarem vč. odcizení dat trojskými koni.

Zpráva uvádí, že denně bylo v průměru odesíláno 198 mld. spam/phising mailů, denní obrat Zombies byl 339000 a nejvíce zneužívané téma ke spamům s 59,6 % podílem byla reklama v oblasti farmacie. Nevyžádaná pošta se podílela v průměru 88 % na celkové e-mailové komunikaci v rámci daného čtvrtletí a vrcholila téměř 95 % v polovině září.

E-maily, které vypadaly jako oficiální zprávy LinkedIn, pobízeli uživatelé sítě LinkedIn k návštěvě údajně LinkedIn e-mailové schránky. Avšak klepnutí na emailové odkazy pouze vedlo na webové stánky plné malwarových nástrah.

Abhilash Sonwane, VP-Product Management, Cyberoam, informoval: "Jsme svědky rostoucího trendu, kdy uživatelé sociálních sítí se stávají oběťmi brutálních útoků škodlivého softwaru, a to díky obrovské popularitě těchto stránek. Individuální uživatel může narazit na zprávu od neznámých LinkedIn hostů, které zvou k návštěvě jejich Gmail schránek. Zprávy jsou zasílány i do firem s cílem získat osobní data."

V rámci třetího čtvrtletí se objevovaly také incidenty spojené s napadáním webových stránek oblíbených e-shopů phishing podvodníky, aniž by si majitelé e-shopů byly vědomi zneužití. Při jednom takovém incidentu, díky stránkám přesně napodobující paypal.com a využívající URL adresu těchto stránek, docházelo ke sběru log-in informací držitelů Paypal účtu.

Při dalším dobře zpracované maily napodobující e-mail potvrzující objednávku nákupního centra Amazon.com vedl na krátce fungující malwarové internetové stránky. Populární kurýrní agentury DHL a FedEx byly zneužity při zasílání falešných faktur s přílohami malware.

VAD distributorem pro ČR a Slovensko produktů Cyberoam je společnost COMGUARD.

O Cyberoamu

Cyberoam Identity-Based UTM zařízení nabízejí komplexní ochranu proti stávajícím a nově vznikajícím internetovým hrozbám včetně virů, červů, trojanů, spyware, phishingu, pharmingu a dalším. Cyberoam UTM přináší kompletní bezpečnostní řešení pro SMB, jako je stavový firewall, VPN brána, anti-virus, anti-malware gateway, anti-spam gateway, IPS, filtrování obsahu a Multilink Management.

Další články k tématům - antispam - antivirus - bezpečnost - Cyberoam - FedEx - LinkedIn - malware - paypal - phising - SMB - UTM - VPN - Zombies - Abhilash Sonwane

Článek ze dne 9. prosince 2010 - čtvrtek

Další články od COMGUARD a.s.